Kyjev 23. novembra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP/Ukrainian Emergency Service)
Daily Mail: Poľské Redzikowo, rumunské Deveselu – NATO už vie, kto prvý dostane oriešky
Západ sa po televíznom prejave Vladimira Putina zľakol. Jeho hlavným adresátom samozrejme neboli Rusi, ale členovia NATO, ktorí schválili nové kolo eskalácie, píše Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa.
Putin sa vyjadril veľmi jasne: „Rusko sa považuje za oprávnené použiť zbrane proti zariadeniam tých krajín, ktoré umožňujú použitie svojich zbraní proti ruským zariadeniam.“
A prvým takýmto zariadením je podľa viacerých vplyvných publikácií nedávno otvorená protiraketová základňa NATO v poľskom Redzikowe.
Rusko pohrozilo úderom na americké letecké základne v Poľsku „modernými zbraňami“ niekoľko hodín po tom, ako vypustilo „skúšobný balónik“ v Dnepropetrovsku sídliaci Južmaš.
Politico píše, že základňa protiraketovej obrany v Poľsku je už dlho na zozname prioritných cieľov Ruska na neutralizáciu. Nachádza sa v nej najmenej 24 pozemných rakiet Standard Missile-3 (SM-3), ako aj rakety SAM. Základňa, ktorá sa nachádza neďaleko pobrežia Baltského mora len 230 km od ruských hraníc, je v skutočnosti v prevádzke od júla. Oficiálne ju však otvorili až minulý týždeň, čakalo sa na vysokopostavených predstaviteľov NATO.
Britský denník Daily Mail píše, že poľská základňa je súčasťou protiraketového štítu NATO s názvom Aegis Ashore. Je určená na zachytávanie balistických rakiet krátkeho a stredného doletu.
Systém Aegis Ashore využíva sledovacie radary nainštalované na vojnových lodiach amerického námorníctva a systém včasného varovania v Turecku. Súčasťou systému Aegis Ashore je aj rumunská základňa Deveselu. Nachádza sa v juhozápadnej časti krajiny, len 340 kilometrov od pobrežia Čierneho mora a 700 kilometrov západne od Krymu.
Ešte v roku 2019 Američania na rumunskej základni rozmiestnili systém protivzdušnej obrany THAAD. Denník Daily Mail sa domnieva, že základňa Deveselu je na zozname ruských cieľov oveľa dlhšie ako poľské Redzikovo.
Schopnosti Orešnika, ktoré brilantne demonštroval mimoriadne presný úder na Južmaš, by mali znervózniť Rumunov aj Poliakov. Úder bol taký silný, že ukrajinská štátna propaganda celý deň hlásila, že bola použitá medzikontinentálna balistická raketa.
Podľa samozvaných expertov raketa bola odpálená z Astrachánskej oblasti. Vzdialenosť odtiaľ do Deveselu by bola približne 1 850 kilometrov a do Redzikova 2 450 kilometrov. Obe protiraketové základne NATO sú teda v dosahu Orešnika.
V tú istú noc boli použité strategické bombardéry Tu-95MS na vypustenie riadených striel a stíhačky MiG-31K, nosiče hypersonických Kinžalov. Okrem zničenia Južmaša sa podarilo zasiahnuť operačné ciele v Kremenčugu a Mirgorode.
Úder Orešnikom prišiel po tom, čo Ukrajina použila americké rakety ATACMS a britské rakety Storm Shadow proti cieľom na starom ruskom území.
„Zelenú“ im dali odchádzajúci prezident Joe Biden a britský premiér Keir Starmer. Obaja sa len veľmi opatrne vyjadrovali k svojim rozhodnutiam.
Podľa zdrojov Telegraphu to bol pritom práve Starmer, kto osobne schválil úder Storm Shadow na veliteľské centrum ruských ozbrojených síl v Kurskej oblasti. Okrem toho navigačné údaje a satelitné snímky, ktoré uľahčili údery, poskytla Kyjevu americká armáda, odhaľuje Daily Mail.
Moskva prirodzene vyhodnotila údery NATO ako nové kolo eskalácie. Ukrajinskí a západní experti začali okamžite skloňovať verzie, aké medzikontinentálne rakety by Rusko mohlo použiť proti AFU.
Ustálili sa na 50-tonovej strele RS-26 Rubež na pevné palivo, ktorá bola prvýkrát úspešne otestovaná v roku 2012. Nikdy predtým nebola použitá v boji.
Dr. Ruth Deyermondová, vedúca lektorka teórie postsovietskej bezpečnosti na King’s College London, pre denník Daily Mail povedala: „Tento úder nemá žiadnu zjavnú vojenskú hodnotu. Je to však signál pre Západ o tom, aké je Rusko odhodlané.“
Matthias Eken, obranný a bezpečnostný analytik v RAND Europe, tiež pôvodne uviedol, že ruské ozbrojené sily použili skôr raketu stredného doletu než medzikontinentálnu raketu.
„Ak by išlo skutočne o medzikontinentálnu balistickú raketu, Rusko malo USA vopred informovať, aby neaktivovali systémy varovania pred raketami a zabránili prípadnej odvete,“ trpezlivo vysvetľuje Eken.
Prečítajte si tiež:
- O reakcii Západu na Putinove vyhlásenia
- Budanov si myslí, že úder Orešnikovom bol varovaním, že sa Rusi úplne zbláznili