Bratislava 15. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Slováci sa búria. Mierová šnúra pochodov, ktorá odštartovala v Michalovciach ako reakcia na posielanie zbraní slovenskou vládou a zaťahovaniu Slovenska do ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, pokračuje v ďalších slovenských mestách. Doteraz Pochody za mier prebehli už vo viac ako desiatich. slovenských mestách. Najnovšie do ulíc napochodovali obyvatelia Martina, Žiliny i Malaciek. A práve v Martine a Žiline vyšlo do ulíc zatiaľ najviac občanov (približne 4 000 ľudí). Vysokú účasť na mierovom zhromaždení v porovnaní s dosiaľ uskutočnenými pochodmi dosiahli aj Malacky. Slováci sa začínajú čoraz viac mobilizovať Naberajú mierové pochody na sile?
„Vlastizradná vláda, ktorá už nikoho nereprezentuje, prezidentka, ktorá zbiera po svete ceny a nestará sa o vlastných občanov či zaťahovanie Slovákov do vojny vlastnou vládou,” aj takéto výčitky zazneli na mierových zhromaždeniach z úst bežných občanov. „My chceme mier!”. Tento slogan skandovalo v Martine niekoľko tisícok občanov. Prekvapivo vysoká účasť, ktorá sa udiala v Martine i Žiline, kde mestom pochodovalo niekoľko tisíc občanov s transparentmi i slovenskými zástavami by mohla znamenať, že Slováci už toho majú naozaj dosť a nemienia sa stať štatistami vo vlastnej krajine. Ale hlavne nechcú, aby ich vlastná vláda zatiahla do ozbrojeného konfliktu svojimi neuváženými krokmi. „Rozdávate majetok občanov, ktorí tu pochodujú za mier,” odkázal vláde obyvateľ Malaciek na margo posielanej vojenskej pomoci smerujúcej na Ukrajinu.
„Politikom chceme odkázať, že chceme žiť v mieri a nechceme byť zaťahovaní do vojny!” odkázal vláde jeden z moderátorov Pochodu za mier a neutralitu Slovenska v Malackách a zároveň dodal, že: „Toto politikom odkazujú aj naše deti a vnuci.” Na odkaz politikom sa podujal aj malý chlapec, ktorý do mikrofónu zvolal: „My chceme mier!”. Za mierový prejav zožal najmladší účastník mierového pochodu obrovský potlesk. Ako zdôraznil ďalší účastník mierového zhromaždenia: „My nechceme, aby bežní ľudia zomierali za to, že si to nejaký politik želá!” Zároveň vyzval všetkých Slovákov, aby sa postavili tejto svojvôli. V rámci diskusie vystúpila aj obyvateľka Malaciek, ktorá poukázala na novelu mobilizačného zákona a pripomenula informáciu, že okresné a mestské úrady dostávali príkaz, aby pripravovali zoznam mužov vo veku od 19 do 55 rokov. „Čo sa chystá?” pýtala sa.” Zároveň ako matka odkázala vládnej garnitúre, že: „Synov si nedáme! Nebudú potravou pre delá!”
Šnúru Pochodov za mier a neutralitu Slovenska, ktoré sa tiahnu naprieč celým Slovenskom a majú sa ukončiť pred Prezidentským palácom v Bratislave, zorganizovali bežní občania. Mierovú výzvu, ktorú predostreli občanom začala sociálna sieť blokovať a k uvaleniu informačného embarga na mierové pochody sa pridali aj slovenské médiá. Napriek tomu pochody za mier naďalej pokračujú a budú trvať celý február.
„Zbrane podporujú vojnu, nesúhlasíme s prechodom vojenskej techniky cez naše územie, nesúhlasíme a ostro sa ohradzujeme proti agresívnym vyhláseniam našej vlády, MY chceme mier a vojenskú neutralitu! My odmietame zaťahovanie Slovenska do vojnového konfliktu! MY ĽUDIA hovoríme stačí, zastavte to!”, uvádza sa v závere výzvy, ktorá sa objavila na internete na začiatku občianskych protestov. Organizátori zároveň apelujú na všetkých Slovákov, ktorí sa s výzvou stotožňujú, aby obrázok s oznamom o pochode za mier zdieľali na sociálnej sieti, prípadne si ho pridali ako profilovú fotografiu.
V ktorých mestách sa bude pochod za mier konať?
Všetky ďalšie pochody sa budú konať vždy o 17.00 hod a uskutočnia sa na hlavných námestiach týchto miest:
15.2 Trenčín, Dolný Kubín, 16.2. Piešťany, Senica, Liptovský Mikuláš, 17.2 Prievidza, Dunajská Streda, Galanta, 20.2. Topoľčany, Trnava, Bánovce nad Bebravou, 21.2.Nove Zámky, Rimavská sobota, 22.2. Nitra, Ružomberok, Nové Mesto nad Váhom, 23.2. Komárno, Štúrovo, 3.3. Bratislava.