Podľa zistenia novín The Times, za dohodnutých podmienok britská vláda zaplatila pracovníkom v oblasti ľudských práv a lekárom za starostlivosť o Qatadu takmer 200-tisíc libier, aby mu zaručili bezpečnosť a aby nebol mučený ani po deportovaní z Británie, hoci on sám bol hrozbou pre národnú bezpečnosť a v roku 2014 bol odsúdený na civilnom súde v Jordánsku.
Suma 200-tisíc znamená to, že britské ministerstvo vnútra vynaložilo 66-tisíc libier na monitorovanie Qatadu, pričom peniaze šli do Adalehovho centra pre štúdium ľudských práv. Ale aj britské ministerstvo zahraničia vyčlenilo presne na to isté 57 509,92 libier a ešte navyše k tomu dodatočnú sumu 67-tisíc libier na monitorovanie deportovaných osôb.
No kým sa po dlhotrvajúcej snahe podarilo Qatadu deportovať, bolo však celkovo vynaložených viac ako 1,9 milióna libier.
Podľa novín Express, vtedajšia ministerka vnútra Theresa Mayová v britskom parlamente v roku 2013 povedala, že “Qatada je ohrozením pre národnú bezpečnosť, mal by byť deportovaný a mal by mu byť zakázaný vstup do Británie”. Navyše, vysoké sumy naňho vynakladané “nie sú prijateľné pre verejnosť a neprijateľné aj z jej hľadiska”.
Podľa Daily Mail, konzervatívny poslanec Andrew Percy sa vyjadril: “Tieto platby sú smiešne. Peniaze, ktoré sme strávili … je to urážka britských daňových poplatníkov.”
Hovorca britskej vlády to vysvetlil tak, že “sa zaviazali sledovať Qatadu až tri roky od jeho deportácie v júli 2013 a posledné čiastky z uvedených celkových výdavkov ministerstvom vnútra a zahraničia sa vynaložili v marci 2016”.
Abu Qatada sa v roku 1960 narodil v Západnom Betleheme, čo bolo územie v tom čase pod kontrolou Jordánska. Ako 29-ročný sa presťahoval do pakistanského Pešavaru, kde sa podučil o šaríi a potom sa presťahoval do Kuvajtu, odkiaľ sa po vojne v Perzskom zálive vrátil späť do Jordánska.
O dva roky neskôr v roku 1993 požiadal Qatada so svojou rodinou o azyl vo Veľkej Británii, aby sa uchránil pred mučením v Jordánsku. Koncom 90. rokov začal extrémisticky kázať a ako bývajúci v severnom Londýne začal byť známy poradca radikálnych skupín po celom svete.
V rokoch 1999 a 2000 bol v Jordánsku odsúdený v jeho neprítomnosti na trest smrti za dva údajné teroristické útoky. Vo Veľkej Británii prvýkrát zatknutý až po 11. septembri 2001, ale nebol obvinený zo žiadneho zločinu. No neprestával s kontaktami s extrémistickými skupinami.
Odvolací sudca Collins ho nazval “skutočne nebezpečným človekom”, no naďalej žil v Británii a užíval si výhody v celkovej výške 500-tisíc libier. Hoci ho Jordánsko požadovalo, Británia neustále predkladala námietku, že bude mučený pri jeho návrate.
Až Európsky súd pre ľudské práva mu nakoniec poprel možnosť odvolať sa v roku 2012 po obdržaní uistenia z Jordánska, že nebude mučený. Keď už bol do Jordánska prevezený, začalo s ním súdne konanie, ale v júni 2014 ho jordánsky civilný súd oslobodil z obvinení z teroristických trestných činov.