Praha 9. februára 2023 (HSP/Foto:Sociálna sieť)
Pred 30. rokmi došlo k rozdeleniu československej meny (federálne Kčs). Kolkovanie pôvodnej meny sa na Slovensku začalo 13. januára 1993, trvalo nepretržite 3 týždne 24h denne, keďže nové slovenské bankovky, ktoré mali nahradiť federálne Kčs, ešte neboli pripravené. Po rozdelení spoločného štátu sa aj zo strany našich českých susedov začali šíriť fámy, že Slovensko padne ekonomicky na kolená a nezvládne prechod na vlastnú menu. Obavy z vysokej až 300%-nej inflácie sa nakoniec nepotvrdili a Slovensko zvládlo začiatky budovania štátu. Česká republika zaviedla taktiež nové platidlo – českú korunu a dnes stoja Česi v nekonečných radoch pred Českou národnou bankou (ČNB), aby sa dostali k unikátnej bankovke
Pred 30. rokmi presne 8. februára, Slovensko i Česko oznámilo novú menu- slovenskú a českú korunu. Pri prechode Slovenska na svoju vlastnú menu viacerí českí ekonomickí prognostici predpovedali Slovensku tvrdý pád. Prognóza, že po krátkej dobe bude kurz slovenskej koruny voči českej 4: 1, čiže za jednu českú korunu mal Slovák v budúcnosti zaplatiť až 4 slovenské, podnietil v tej dobe mnohých Slovákov k tomu, že si svoje úspory začali ukladať do českých bánk. Čierne scenáre sa však nakoniec nepotvrdili.
Česká národná banka sa rozhodla vydať unikátnu bankovku v hodnote 1000 českých korún (vzor 2008) so špeciálnou potlačou , ktorá má pripomínať historickú udalosť rozdelenia spoločnej meny na českú a slovenskú korunu. Motív špeciálnej potlače bankovky tvorí motív z kolku, ktorý sa lepil v roku 1993 na československé tisíckorunáčky. O tento unikát prejavili záujem tisícky Čechov, ktorí dnes stáli v dlhých radoch pred pobočkami ČNB v Prahe, Brne a Ostrave. Do obehu sa má dostať 200 tisíc kusov takejto pamätnej bankovky. Záujem o bankovku je vysoký nielen z hľadiska jej zberateľskej hodnoty, ale aj z dôvodu jej neskoršieho predaja v aukciách, kedy hodnota môže vyskočiť aj na viac ako desaťnásobok terajšej hodnoty. Mnohí nákup pamätnej bankovky berú aj ako Investíciu pred infláciou.
Za najcennejšie bankovky sa však v Čechách pokladajú bankovky z obdobia prvej Československej republiky, čo priznáva aj Aleš Kohout z Českej numizmatickej spoločnosti: „Najobľúbenejšie sú štátovky z roku 1919, ktoré sú tie najvzácnejšie. Tam sme predali päťtisícovku za 15 miliónov korún, čo je stále najdrahšia bankovka na území Československa”.
1. januára 1993 vznikla rozdelením Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR) samostatná Slovenská republika (SR). Na spoločnej schôdzi vlády SR a Národnej rady SR prijali poslanci vyhlásenie k vzniku nezávislej Slovenskej republiky.
Nová mena – slovenská koruna (Sk) začala platiť 8. februára 1993. Správu o novej mene- slovenskej korune vtedy obyvateľom oznámil Vladimír Mečiar. Jej kurz bol centrálnou bankou na začiatku určený ako pevný. Keďže nové slovenské bankovky a mince, ktoré mali nahradiť federálne obeživo ešte neboli pripravené, najvhodnejším riešením sa ukázalo kolkovanie federálnych bankoviek. Kolkovanie bankoviek na Slovensku sa začalo už 13. januára 1993.
Posledná okolkovaná federálna bankovka v hodnote 500 Kčs prestala na našom území platiť 10. januára 1994. Prvá slovenská korunová bankovka v nominálnej hodnote 50 Sk sa v obehu objavila 29. augusta 1993. Do konca roka ju postupne nasledovali ďalšie– 20 Sk, 100 Sk, 500 Sk a 1 000 Sk. Kompletná emisia sa uzatvorila v roku 1995 vydaním 200 Sk a 5 000 Sk bankoviek.