Keď ho Donald Trump menoval poradcom pre národnú bezpečnosť, vedel, že John Bolton chce rozbombardovať Irán a Severnú Kóreu. Neraz to vyhlasoval vo vysielaní Fox News, píše The Times.
Podľa novín sa Trump pozeral ostražito na podobné “militantné názory“ Boltona. Preto odovzdal túto funkciu Michaelovi Flynnovi, ktorý ju vykonával iba 21 dní, a potom Herbertovi McMasterovi.
Prezidentovi však časom začala vadiť tvrdohlavosť McMastera, ktorý sa snažil zachovať zmluvu s Iránom, a nahradiť ho mohol iba jeden kandidát – Bolton. Mesiac po jeho nástupe do funkcie USA odstúpili od jadrovej dohody a zaviedli tvrdé sankcie proti Islamskej republike, pripomína The Times.
V americkej tlači sa objavili správy, že Trump prerokovával s McMasterom osobnosť Boltona krátko pred jeho vymenovaním. Na záver telefonického rozhovoru prezident horko zažartoval: “On nás zatiahne do vojny“.
Následky toho, že sa Bolton dostal do najvyšších vládnych kruhov, sa prejavili tento týždeň. USA vyslali do Perzského zálivu vojenskú techniku a pohrozili, že tam umiestnia 120 tisíc vojakov. Ale potom rýchlo urovnávali situáciu.
To bol posledný príklad rozdielov medzi názormi prezidenta a jeho poradcu pre národnú bezpečnosť. Po vytvorení podmienok pre konflikt dal Trump jasne najavo, že v skutočnosti sa nechystá rozpútať vojnu s Iránom.
“Táto správa zodpovedala dávnemu presvedčenie prezidenta, že USA už sú príliš preťažené drahými konfliktmi v rôznych častiach sveta. Prezradila však tiež nervozitu vnútri Bieleho domu, že vojnové bubny je počuť príliš hlasno a môžu vyvolať nezvratnú reťaz udalostí. V centre tohto veľmi príliš explozívneho prístupu k zahraničnej politike sa ocitli zložité vzťahy medzi Trumpom a Boltonom,” píše The Times.
Podľa názoru novín sa 70 ročný poradca zhoduje s Trumpom v myšlienke “Amerika predovšetkým”. A podobne ako jeho šéf považuje za zbytočné medzinárodné organizácie vrátane OSN, kde bol stálym zástupcom USA.
Ale tvrdohlavosť, s akou Bolton obhajuje iránsku kampaň z roku 2003, odporuje vzťahu Trumpa ku konfliktom. A dávne výzvy poradcu na vykonanie preventívneho útoku na KĽDR odporujú prezidentovmu presvedčeniu o svojich diplomatických schopnostiach.
V minulom roku sa Bolton dostal do konfliktu s Trumpom, ktorý navrhoval odsun amerických vojsk zo Sýrie. Poradca trval na tom, že Američania musia zostať v blízkovýchodnej krajine dovtedy, kým ju neopustia proiránske sily. A táto otázka ešte nie je vyriešená, upozorňujú noviny.
V tomto roku Bolton rozhorčil Trumpa neúspešným povstaním vo Venezuele a radami zaujať tvrdšie stanovisko k Severnej Kórei, následkom čoho jeho rokovanie s Kim Čong–unom v Hanoji neprinieslo žiadne výsledky.
Práve Bolton stojí za nafukovaním iránskej hrozby, ktorá dosiahla také rozmery, že Trump sa zrejme zľakol začiatku možnej vojny. Pri príležitosti 40. výročia islamskej revolúcie poradca Bieleho domu pohrozil ajatolláhovi: “Nemyslím si, že máte pred sebou ešte veľa výročí“. A minulý týždeň sľúbil, že pôjde do konfrontácie s Teheránom s “neľútostnou zaťatosťou“.
Názory ministra zahraničia USA Mika Pompea sa v mnohom zhodujú s názormi Boltona. Je však podstatne zdržanlivejší a riadi sa diplomatickými inštinktmi prezidenta, a to aj v prípade Iránu, “ktorý nenadväzuje kontakt“.
56-ročný Pompeo premýšľa o budúcej kariére a možno sa dokonca chystá bojovať o oválnu pracovňu. Bolton sa zrejme domnieva, že súčasná funkcia vo vláde je jeho posledná a v podstate nemá čo stratiť, preto sa snaží dosiahnuť svoje ciele – zmeny moci v Iráne a Severnej Kórei, uvažuje The Times.
V rámci komentára k rečiam o konfliktoch vo vláde Trump v týchto dňoch vyhlásil: “John (Bolton – InoTV) má radikálny pohľad na veci, ale to je normálne. V skutočnosti musím brzdiť Johna, čo je neuveriteľné, že?“.
Odborníci sa domnievajú, že Boltonove nekompromisné názory môžu viesť k roztržke v jeho vzťahu s prezidentom. Trump nikdy nedôveroval Boltonovmu názoru na vojenskú inváziu. Jednou z podmienok jeho prijatia do práce bolo to, že sa bude ovládať,” vyhlásil analytik Brooking Institution Thomas Wright.
Trump sa neraz vyjadril o Boltonovi ako o” jastrabovi “. Priamo povedal jednému z vodcov Veľkej sedmičky: ,Bolton chce vojnu s Iránom, a ja nie‘. V prítomnosti prezidenta inej krajiny sa vysmieval snahe Boltona vtrhnúť kamkoľvek. Teraz situácia dosiahla kritický bod. Vojna s Iránom je bohužiaľ možná, ale podľa môjho názoru Boltonove odstúpenie z funkcie je oveľa pravdepodobnejšie,” predpokladá Wright.