Andrej Kiska sa ešte koncom februára ako prezident SR snažil na tlačovej besede vyhovárať z obvinenia konateľa jeho spoločnosti KTAG v jej daňovej kauze. “Keďže sa tento daňový podvod nedal vysvetliť, Kiska sa rozhodol, že sa zahrá na obeť, a namiesto vysvetľovania začal klamať a kriminalizovať bez dôkazov.”
Kiska uviedol, že z informácií, ktoré si zistil, je za obvinením konateľa spoločnosti KTAG, v ktorej je Kiska spoločníkom, bývalé vedenie ministerstva vnútra, polície a NAKA.
“Kaliňák, ktorý už nebol takmer rok ministrom, Gašpar, ktorý nebol už takmer rok vo funkcii, Bödör, ktorého sa liberáli v rámci politického boja snažia kriminalizovať a umelo spájať so stranou Smer-SD, a nakoniec samozrejme nezabudol použiť staré známe zaklínadlo opozície ‘lebo Fico’,” uviedol Gašpar.
Pre tieto verejné výroky Kisku Gašpar podal dňa 4.3.2019 trestné oznámenie. Prešli tri mesiace a vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva v Bratislave dňa 7.6.2019 moje trestné oznámenie odmietol.
“Po vzore vyššie spomenutých politikov by som mal skôr použiť výrok zamietol pod koberec, alebo skutok sa nestal. Jeho trojmesačné vyšetrovanie spočívalo vo vykonaní jediného úkonu, a tým bol výsluchu podozrivého Kisku dňa 22.5.2019. Verte mi, že keby som bol jeho nadriadený, určite by som ho poslal naspäť do školy. Odhliadnuc od toho, že svoje rozhodnutie odôvodnil rôznymi subjektívnymi úvahami bez opory vo vykonanom dokazovaní, čo je podľa môjho názoru v rozpore s § 2 Trestného poriadku, zrejme zabudol na mnoho ďalších okolností,” uviedol bývalý policajný prezident.
Gašpar tiež upozornil, že vyšetrovateľ “nevykonal žiaden dôkaz, aby zistil či sú výroky Kisku pravdivé, alebo nepravdivé, úplne odignoroval, že Kiskove výroky sa týkajú aj iných osôb”.
“Neunúval sa ma vypočuť ako oznamovateľa a súčasne poškodeného k tomu, aký následok mi spôsobili nepravdivé výroky Kisku,” dodal.
Vyšetrovateľ si teda podľa Gašpara osvojil Kiskove tvrdenia, a bez ich preverenia ich použil ako svoje argumenty v odôvodnení svojho rozhodnutia.
“Úsmevné no smutné, je tvrdenie vyšetrovateľa, že mám nepochybne rovnakú možnosť sa proti tvrdeniam Kisku verejne ohradiť. Kiska predsa nepravdivé výroky vyriekol v postavení prezidenta Slovenskej republiky na tlačovom brífingu, a za prítomností všetkých médií, ktoré ich následne prenášali občanom. Túto formu predsa nie je možné porovnať s mojou odpoveďou na jednu otázku v reportáži jedného média (JOJ),” vysvetlil Gašpar.
Nová žaloba
Gašpar zároveň na sociálnej sieti uviedol, že v uznesení vyšetrovateľa si všimol jeden veľmi dôležitý fakt. “Sám vyšetrovateľ v ňom potvrdil, že Kiska, tak ako aj sám do zápisnice uviedol, vychádzal pri vytváraní svojich tvrdení z informácií, ktorými disponuje z policajných a informačných služieb, ako aj z verejne dostupných zdrojov, a preto nemal pochybnosti o pravdivosti svojich tvrdení, ktoré povedal na tlačovej konferencii.”
“Odvolávanie sa na verejné nekonkretizované zdroje je častou obranou podozrivých osôb a vyšetrovateľ sa akosi zabudol opýtať Kisku, nech uvedie aspoň jeden verejne dostupný zdroj, na ktorý sa odvoláva. Všetkým nám je jasné prečo, takýto zdroj neexistuje. Ešte zarážajúcejšie je tvrdenie, že Kiska získal tieto informácie z policajných a informačných služieb. Ak by totiž tieto služby mali takéto informácie museli by konať, pretože by išlo o trestný čin zneužitia právomocí verejného činiteľa. Všetko teda nasvedčuje tomu, že Kiska podľa vyšetrovateľa neohováral, „iba“ klamal,” dodal Gašpar.
Bývalý šéf polície preto v tejto súvislosti na Andreja Kisku podal civilnú žalobu a ďalšie trestné oznámenie.
“Vyšetrovanie by nám malo zodpovedať všetky otázky na ktoré vyšetrovateľ pri tejto jeho kauze ‘zrejme’ zabudol,” podotkol na záver Gašpar.