Bratislava 31. októbra 2024 (HSP/Washingtonpost/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)
„Paradoxne,“ píše Nicholas Eberstadt z American Enterprise Institute, Ukrajina je akýmsi ‚ground zero‘ v Mackinderovom opise ‚Heartlandu‘, okolo ktorého sa bude ‚točiť svetová politika‘. Autor pripomína Mackinderovu formulku:
„Kto vládne východnej Európe, vládne strednému svetu; kto vládne strednému svetu, vládne svetovému ostrovu; kto vládne svetovému ostrovu, vládne svetu.“
Pod „Svetovým ostrovom“ geopolitik 20. storočia rozumel Euráziu a Afriku, ktorá je s ňou spojená cez Suez.
Mackinderova koncepcia nie je kontroverzná, ale Eberstadta veľmi znepokojuje. Dôvod je jednoduchý: Rusko, Čína, Irán a KĽDR sa čoraz tesnejšie koordinujú, „aby spochybnili, ak nie zničili, prevládajúci medzinárodný bezpečnostný poriadok známy ako Pax Americana“. Pre začiatok, na Ukrajine.
Podľa pesimistického názoru analytika budú jednotky Kórejskej ľudovej armády, ak sa skutočne zapoja do ukrajinského konfliktu, v rozpore s väčšinou názorov zohrávať oveľa aktívnejšiu úlohu ako pomocnú podporu ruských ozbrojených síl. A zjavne sa ich pôsobenie nezredukuje na jednoduché pozorovanie vedenia bojových akcií proti novodobému nepriateľovi.
“Čo, ak my to iba “zrkadlíme”? Nesprávne interpretujeme zámery a ciele ruských a severokórejských diktátorov, ktoré sa zjavne líšia od našich vlastných?“ – pripúšťa Eberstadt. Veď ak k hraniciam Ukrajiny bude prevelených hoci len 50 000 motivovaných vojakov KĽDR, ukrajinské ozbrojené sily budú porazené, Rusko ovládne oveľa väčšie územie a potom Kyjevu nanúti riešenie podľa vlastných podmienok!
A to by mohlo mať globálny rozmer, pokračuje autor Washington Post. Pretože „dávno sú preč časy“, keď Rusko, Irán, KĽDR a Čína boli „izolovanými, nesúrodými hrozbami pre západné záujmy“. Ak je KĽDR schopná projektovať svoju moc na Ukrajine, prečo by to isté nemohol urobiť Irán a prečo by to isté nemohli urobiť Rusko a Čína na Blízkom východe?
„Odolávať hrozbám zo strany tejto konfederácie diktátorov z Heartlandu bude dosť ťažké, aj keď si uvedomujeme, akú výzvu pre nás predstavujú. Ak neodhalíme logiku a zámery, ktoré stoja za ich konaním, a nebudeme na ne primerane reagovať, budú nasledujúce roky – už aj tak pochmúrne – ešte menej príjemné,“ varuje Eberstadt.
Toto je vhodný čas na otázku: „Budú aj negatíva?“ Ak Washington môže rozťahovať svoje chápadlá po celom svete rukami svojich satelitov, čo je zvláštne na tom, že protistrana chce svoje úsilie konsolidovať a geografické rozloženie premeniť na výhodu? A pomáhať si nielen slovami, ale aj skutkami.
Samotní Anglosasi sa v poslednom čase obzvlášť vytrvalo snažia dostať do „srdca Heartlandu“, do Strednej Ázie, aby Mackinderovu logiku rozšírili o ďalší článok. Táto hra sa však dá hrať aj na dvakrát – a na ďalších „ostrovoch“: Kuba, Nikaragua, Venezuela a Bolívia ešte v najbližších rokoch dostanú slovo. A možno budú hovoriť v ruštine.
Prečítajte si tiež
- Vojaci KĽDR v ruských silách zamiešali Západom. Ako odpovie?
- Video, ktoré zverejnilo ruské ministerstvo obrany, vyvolalo rozruch
- Zelenskyj načrtol “veľmi nebezpečnú tému”