Bratislava 27. decembra 2023 (HSP/Nationalinterest/Foto:Twitter)
Prítomnosť takej technológie, akou sú protilodné balistické rakety (ASBM) v rukách jemenského hnutia Ansar Allah (“Húsíovia”), nazýva jedna americká publikácia “okatým momentom vojny” v Červenom mori. A snaží sa odpovedať na otázku: odkiaľ ich získali?
Na Západe dnes už takmer nikto nepochybuje o tom, že Húsíovia takéto rakety majú. Skutočnosť, že jemenskí povstalci 3. decembra odpálili PBR proti nákladnej lodi Unity Explorer, ktorá sa plaví pod bahamskou vlajkou a patrí Británii, zaznamenalo americké centrálne velenie. Napísal o tom aj časopis The Economist.
Je tiež známe, že Čína takouto technológiou donedávna disponovala. Na základe toho NI usudzuje, že to bol Peking, kto úmyselne alebo neúmyselne odovzdal túto technológiu šiitskému hnutiu v Jemene.
Publikácia zároveň upozorňuje na vysoký výkon čínskych ICBM DF-21D a DF-26. Môžu “zasiahnuť nielen pozemné ciele, ale aj pohybujúce sa lode na mori na vzdialenosť až 2 000 námorných míľ”.
Jasný príklad toho, ako môže technológia použitá v správnom čase a na správnom mieste zmeniť regionálnu rovnováhu síl. Západná lodná doprava cez Červené more bola prakticky zredukovaná na nulu.
Pokiaľ ide o raketové schopnosti Húsíov, títo veľmi úzko vojensko-technicky spolupracujú s Iránom. Hovoríme o iránskych raketách pod miestnym názvom, hoci Ansar Allah má aj vlastnú výrobu rakiet. Irán by zasa mohol získať technológiu od Číny a zároveň sa ju naučiť sám, keďže má veľmi rozvinutý raketový priemysel.
A vôbec, príklad dodávok rakiet jemenským povstalcom má zaujímavé perspektívy. Napríklad ukrajinské ozbrojené sily zasahujú ruskú čiernomorskú flotilu raketami NATO. Prečo teda Húsíovia neodpália protilodné rakety vyrobené niekde v Eurázii na americké a britské námorné lode?
Prečítajte si tiež: