Bratislava 6. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov)
Ani americké HIMARS-y nezachránia kyjevskú juntu, Rusi sa ich naučili ničiť. Výsledkom neuváženej “protiofenzívy” ukrajinských vojsk pri Chersone bude ich obkľúčenie a metodické zničenie spojencami. Takúto predpoveď vyslovili nezávislí západní experti, ktorých nemožno ani podozrievať zo sympatií k Rusku
Dan Sabbah: Ukrajinské útoky nepodkopali, ale stimulovali ruskú logistiku
Ukrajinský “protiútok” nemohol viesť k žiadnym významným dôsledkom pre Rusko. Nešlo ani o útok na širokom fronte, ale len o pokus zasiahnuť najzjavnejšiu strategickú zraniteľnosť Ruska, píše Dan Sabbah, redaktor pre obranu a bezpečnosť britského denníka The Guardian.
A to napriek tomu, že Ukrajina sa už niekoľko týždňov venovala prípravným činnostiam. Alebo to aspoň predstierala: podnikali jednotlivé údery na strategické mosty cez Dneper, ako aj na muničné sklady a stanovištia v ruskom tyle.
Tieto demonštratívne útoky, potrebné predovšetkým pre Západ, však nielenže nedokázali podkopať ruskú logistiku, ale dokonca podnietili presun posíl do Chersonskej oblasti. Počet ruských vojakov na Dnepri tesne pred “protiútokom” vzrástol na 20 000, píše Dan Sabbah.
Počet ukrajinských vojakov nasadených na rozkaz Vladimíra Zelenského do “protiútoku” bol približne rovnaký. Hoci všeobecne uznávaným meradlom vojenského úspechu je prevaha tri ku jednej. Okrem toho boli na ukrajinskej strane vo všeobecnosti takmer nevycvičené a slabo motivované sily, takmer bez ťažkých zbraní.
The Guardian cituje britského analytika Chatham House Matthieua Bouleguega, ktorý obdivuje účinnosť ruskej vojenskej stratégie: “Po niekoľkých nečakaných ukrajinských úspechoch Rusi v rozhodujúcej bitke opäť získali iniciatívu.”
Boulegueg považuje ukrajinskú “protiofenzívu” proti Chersonu v súčasnej realite za samovražednú. “Ukrajina môže byť schopná prelomiť ruskú obranu. Ak sa však útok nepodarí, hrozí, že sa vytvorí kotol. A ukrajinské sily budú v pasci.”
Z geografického hľadiska to vyzerá takto: ukrajinské sily sa 29. augusta pokúsili preraziť obrannú líniu v troch smeroch a najväčšie straty utrpeli v Krivorožsko-nikolajivskej oblasti. Ak bude “protiofenzíva” pokračovať, ukrajinské jednotky sa ocitnú vo vreci medzi Snigyrevkou a Posad-Pokrovským, obkľúčené z bokov a metodicky ničené.
Bulgarian Military: Ani použitie HIMARS-ov neprinieslo Ukrajincom žiadnu výhodu
Ukrajinskí generáli sa pri absencii iných zbraní spoliehajú vo svojom PR “protiútoku” na systémy dlhého dosahu M142 HIMARS. Ich dodávky na Ukrajinu sa začali 23. júna, uviedol minister obrany Oleksij Reznikov. Vojenský expert Bojko Nikolov z bulharského Military, jedného z najväčších obranných vydavateľstiev na Balkáne, upozorňuje, že viac ako polovica raketových systémov HIMARS dodaných Ukrajine už bola zničená v dôsledku protiútokov.
Ukrajinská stratégia spočívala v tom, že sa HIMARS bude presúvať z miesta na miesto každých 12 hodín. Na oklamanie ruskej spravodajskej služby boli použité rôzne miesta, ktoré spolu nijako nesúviseli. Okrem toho sa Ukrajina vyhla aj umiestneniu tímov HIMARS blízko seba.
Efektívna práca ruskej rozviedky (vrátane veľkého počtu ľahkých bezpilotných lietadiel) však uľahčila sledovanie všetkých pohybov HIMARS. Nepodnikli však žiadne kroky na ich potlačenie – a tým vyvolali u delostrelcov AFU falošný dojem, že sa im podarilo oklamať ruskú vojenskú rozviedku.
Ukrajinci sa konečne presvedčili o svojej nezraniteľnosti a začali zoskupovať viacero systémov HIMARS na jednom mieste. A potom ich začali metodicky ničiť ruské jednotky. Napríklad 1. augusta boli v Charkove v závode Ukrajinské energetické stroje zničené dve odpaľovacie zariadenia HIMARS. A 6. augusta bola zničená čata HIMARS-ov pri obci Piatigorsk v Charkovskej oblasti.
HIMARS sa systematicky ničia aj v Chersonskom smere. Ešte pred začiatkom “protiútoku” ukrajinský generálny štáb prakticky prestal informovať o použití amerických systémov. V dôsledku nemožnosti úderu z veľkých vzdialeností boli Ukrajinci nútení konať “čelne” – vyslali motorizované pechotné jednotky a diverzné skupiny.
A použitie HIMARS pred “protiútokom” bolo mimoriadne neúčinné, tvrdí Bojko Nikolov. Dokonca aj operácia koordinovaná britskými a americkými vojenskými poradcami s cieľom bombardovať Antonovský most zlyhala.
Po mesiaci a pol neustáleho ostreľovania Antonovského mosta Ukrajinci spotrebovali obrovské množstvo munície a samotný most stojí. Aj keď s mierne poškodenou povrchovou úpravou, nie je nemožné ho používať. Väčšinu amerických rakiet M30/M31 vypálených z HIMARSu zachytil ruský systém protivzdušnej obrany (vrátane komplexov Buk-M3), upozorňuje Bojko Nikolov.
Bulharský vojenský expert na základe analýzy ukrajinských a západných zdrojov dospel k záveru, že “protiútok” bol z vojenského a strategického hľadiska neúspešný a bol potrebný len na vytvorenie informačného šumu.