Bratislava 24. júna 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)
Testy v utorok potvrdili koronavírus u 18 ľudí. Počet osôb pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19 tak stúpol na 1607. Laboratóriá za uplynulý deň otestovali 1 257 vzoriek, spolu urobili už takmer 204-tisíc testov
Chorobe nepodľahla žiadna ďalšia osoba ani sa nevyliečil žiadny ďalší pacient.
Celkovo sa doposiaľ uzdravilo 1 448 ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Na Slovensku je tak 131 aktívnych prípadov.
Ako informoval portál korona.gov.sk, aktuálne je hospitalizovaných 19 pacientov. Z tohto počtu u troch pacientov bolo ochorenie Covid-19 potvrdené. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je jeden pacient, na umelú pľúcnu ventiláciu nie je napojený nikto.
Kĺzavý medián ostáva na hodnote jedna.
Z utorňajšieho testovania potvrdili sedem prípadov v okrese Čadca, tri v okresne Brezno a po dva v okresoch Košice a Revúca. Po jednom novom prípade evidujú v okresoch Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Spišská Nová Ves a Žilina.
Marek Krajčí: Druhú vlnu epidémie tu zatiaľ nemáme
Posledný nárast infikovaných na nový koronavírus nepotvrdzuje, že by na Slovensku bola druhá vlna epidémie. Pred stredajším rokovaním vlády v súvislosti s novými číslami pozitívnych prípadov to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).
Poukázal na to, že v rámci nových pozitívnych vzoriek ide o importované prípady. O sprísnení opatrení sa podľa Krajčího zatiaľ neuvažuje.
“Môžem však uistiť, že každý deň situáciu vyhodnocujeme s konzíliom odborníkov,” uviedol.
V súčasnosti je podľa neho je dôležité, aby ľudia, ktorí prichádzajú zo zahraničia, najmä z epidemiologicky menej bezpečných krajín, rešpektovali nariadenia hlavného hygienika. Pripustil, že sa vláda zaoberá aj možnosťami sprísniť dohľad ich pohybu na Slovensku.
“Zatiaľ je to v štádiu riešenia, v každom prípade mobilní operátori posielajú takýmto ľuďom v zahraničí upozorňujúce SMS,” dodal.
Prípadné sprísnenie režimu závisí podľa Krajčího od zodpovednosti Slovákov. “Ak budeme zodpovední aj naďalej, myslím si, že môžeme ostať v súčasnom režime uvoľnení,” povedal.
V prípade osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 sú podľa šéfa rezortu zdravotníctva zabezpečené všetky potrebné protiepidemické opatrenia s cieľom efektívne zamedziť šíreniu ochorenia. “Regionálne úrady verejného zdravotníctva vyhľadávajú priame kontakty nakazených, tí sa následne testujú na koronavírus, pri úzkych kontaktoch je nariadená domáca izolácia, situáciu máme pod kontrolou,” doplnil Krajčí.
Čo sa týka mesta Čadca, kde je najviac prípadov, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Čadci spolupracuje pri protiepidemických opatreniach so samosprávou, vyšším územným celkom a so školami v Čadci a Krásne nad Kysucou, ktoré sú z preventívnych dôvodov zatvorené.
“Ohniská nákazy sú podchytené,” potvrdil minister zdravotníctva. Nárast počtu pozitívnych prípadov bol podľa ministerstva očakávaný, ochorenia pribúdajú v rámci monitorovaných a podchytených ohnísk nákazy.
V tejto súvislosti reagovala aj Čadca. “Vedenie mesta je v pravidelnom kontakte s RÚVZ v Čadci. V okrese Čadca dnes pribudlo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Chceme vás uistiť, že nejde o prípady na území nášho mesta, ale ide o dohľadané kontakty, na základe predchádzajúcich pozitívnych testovaní v regióne. Momentálne naďalej prebieha testovanie detí a zamestnancov dvoch školských zariadení, k dnešnému dňu nepribudol ani jeden pozitívny prípad v našom meste,” spresnilo mesto na sociálnej sieti.