Sýrčania pravidelne volajú na horúcu linku zriadenú ruským centrom pre zmierenie v Sýrii a hovoria, že sú “unavení z tyrania militantmi; sťažujú sa na neznesiteľné podmienky a túžia po úteku z oblasti, dokonca aj za cenu obídenia spojeneckého humanitárneho koridoru,” uviedol vo štvrtok vo vyhlásení generálmajor Jurij Jevtušenko, vedúci strediska zmierenia.
“Podľa našich odhadov je najmenej 150 000 obyvateľov pripravených opustiť Východnú Ghútu,” povedal a dodal, že militanti, ktorí sa nachádzali na predmestí sýrskeho hlavného mesta, “vynakladajú maximálne úsilie” na to, aby v tom civilistom zabránili. “Nelegálne ozbrojené skupiny zintenzívnili represívne opatrenia voči obyvateľstvu a zvýšili intenzitu bombardovania kontrolného stanovišťa Mukhayyam-al-Wafideen”, pričom ich akcie sa nezastavili ani počas dohodnutých humanitárnych prestávok, povedal Jevtušenko. “V poslednej dobe sa nikto z enklávy nedostal do kontrolného stanovišťa.”
Teroristi tiež zaútočili na stovky civilistov, ktorí boli presťahovaní do kontrolného stanovišťa Jisreen-Mleha, ktoré zriadili sýrske orgány vo štvrtok. V dôsledku útoku došlo k úmrtiam a zraneniam, pričom tri autá boli spálené, povedal vedúci Centra pre zmierenie a dodal, že kontrolný bod bol vylúpený teroristickými skupinami neskôr v priebehu dňa.
Militanti vo Východnej Ghúte tiež pokračovali v bombardovaní Damasku a jeho predmestí, záplava šrapnelov zranila deviatich ľudí. Činnosť teroristov viedla k odloženiu vyslania humanitárneho konvoja, ktorým mali byť vo štvrtok dodané obyvateľom východnej Ghúty potrebné veci a potraviny. “Humanitárna pomoc sa obnoví po tom, čo sa situácia stabilizuje,” povedal Jevtušenko.
Opätovne zdôraznil, že humanitárny koridor vo Východnej Ghúte zostáva otvorený pre civilistov aj militantov, ktorí sú ochotní utiecť. Násilie teroristov podľa neho bráni ľuďom opustiť oblasť, keďže neraz ich použili ako ľudské štíty, čo je podľa Ruska “neprijateľné”, povedal vedúci strediska zmierenia a opäť vyzval ozbrojené skupiny, aby ľuďom umožnili opustenie enklávy.
Podmienky prímeria vo Východnej Ghúte podporované Ruskom nadobudli účinnosť približne pred týždňom, aby umožnili poskytovanie humanitárnej pomoci a evakuáciu civilistov prostredníctvom osobitne vytvoreného humanitárneho koridoru. Avšak militanti ignorovali prímerie, keď pokračovali v bombardovaní Damasku a streľbou na tých, ktorí sa snažili opustiť oblasť. Odhaduje sa, že 400 000 ľudí zostalo uviaznutých v obliehanej Východnom Ghúte od roku 2013.