Bratislava 28. januára 2024 (HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák)
Človek obdarený na rozdiel od iných živočíchov druhou signálnou sústavou je schopný aj emócií, ktoré v živočíšnej ríši neexistujú. Láska a nenávisť sú prítomné len v ľudskom rode. Keď sa mačka hrá s myšou, tak to nerobí pre to, že má z toho potešenie, ale pre to, aby sa do tela myši dostalo čo najviac adrenalínu, ktorý jej slúži ako Maďarovi štipľavá paprika, píše vo svojom statuse na sociálnej sieti Anton Hrnko. Jeho príspevok prinášame v plnom znení
Ľudské emócie sú vo väčšine prípadov kontrolované rozumom. Mnohým sa nám už stalo, že v návale zlosti sme chceli niečo spraviť, ale rozum nás zastavil. To však neznamená, že ľudské emócie nemožno stimulovať a manipulovať. Lásku a nenávisť ako opozitné emócie možno vyvolávať, ale aj utlmovať. Keď sa pozrieme na dejiny dvadsiateho storočia a spomeniem len najznámejšie prípady stimulovania nenávisti, ako bol napr. antisemitizmus, kultúrna revolúcia v Číne alebo počínanie červených Kmérov v Kambodži, môžeme si domyslieť kam táto stimulovaná nenávisť môže dôjsť.
Dnes sa nám tu opäť niekto snaží stimulovať našu emóciu smerom k nenávisti všetkého ruského. Nikto so zdravým úsudkom nemôže schvaľovať to, čo sa deje na východe Ukrajiny. Namiesto hľadania príčin a ich odstraňovania, aby mohlo prísť k mierovému riešeniu, sa nám tu však predkladá jedna apoteozovaná pravda a stimulácia nenávisti proti všetkému ruskému vo vnútri populácie. Nechcem domyslieť dôsledky, ak by Európania vo všeobecnosti podľahli tejto stimulácii.
Medzi formy stimulácie nenávisti v populácii momentálne najviac slúži démonizácia ruských športovcov a stykov s nimi. Najmä v “bratskom” Česku sa mi zdá, že sa plne obnovila protektorátna maniéra byť pápežskejší ako pápež. Veď ako ináč nazvať výpady D. Hašeka, útoky na L. Hudáčka alebo posledné odrieknutie futbalového klubu Slávie hrať priateľský zápas so Slovanom.
Zvlášť tento posledný prípad je mimoriadne poučný. Svedčí o tom, ako ďaleko sa dostalo dnešné vedenie pražskej Slávie od rozmýšľania Otcov Zakladateľov klubu. Ako pražská Slávia, tak aj bratislavský Slovan už z podstaty svojich názvov vznikli ako mužstvá založené na slovanskej myšlienke. Kým pri bratislavskom Slovane možno pripustiť, že názov vznikol v opozite voči nemeckým a maďarským bratislavským športovým klubom, pri pražskej Slávii nemožno pochybovať o tom, že názov bol zvolený kvôli panslavistickým a rusofilským názorom zakladateľov.
Čo poviete, nepôsobí rozveseľujúco, že pôvodne panslavistický a rusofilský klub Slávia Praha odmietne hrať so slovansky orientovaným klubom Slovan Bratislava kvôli tomu, že hral zápas so slovanským klubom Dinamo Moskva? Svet sa asi zbláznil. Veď tu už nikto nič negarantuje!