Kto ťaží z majdanu v Honkongu

❚❚

Hongkong 19. augusta 2019 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Vincent Yu)

 

Pod americkou kuratelou masové nepokoje v Hongkongu prerástli prípustnú mieru a hrozí, že sa situácia značne vyhrotí. Demonštranti v poslednej dobe obsadili medzinárodné letisko, zajali rukojemníka a na uliciach vystupujú pod britskými či americkými zástavami

Protesty v Hongkongu

Číňania už do Hongkongu presunuli pred niekoľkými dňami vojenské jednotky. Demonštranti požadujú, aby sa Hongkong vrátil pod jurisdikciu Británie, čo sa však nestane a čomu Číňania za každú cenu zabránia.

.

Americkí diplomati vedú protesty v Hongkongu, čo podľa Číňanov prekračuje všetky medze či už v zákonnej alebo morálnej oblasti.

 

.

Video s účasťou amerických diplomatov na protestoch v Hongkongu

 

Hongkong sa pod správu Číny vrátil v roku 1997, kvôli demonštránciám Číňania pochopiteľne nepovolili dvom americkým bojovým lodiam vplávať do hongkonského prístavu.

Protičínski aktivisti vykazujú známky paniky, pretože Číňania tvrdia, že protestujúcich je možné umiestňovať po porušení zákona nielen v honkonských väzniciach, ale aj vo väzeniach na území Číny, čoho sa proamerickí aktivisti veľmi obávajú.

Číňania obviňujú Američanov z organizovania nepokojov v Hongkongu. Dôvodov je viacero. Zúri čínsko-americká obchodná vojna, v ktorej Američania ťahajú za kratší koniec. Keby Američania za kratší koniec neťahali, žiadne protesty v Hongkongu by Američania neiniciovali. Číňania sú značne vydráždení aj americkým prístupom k čínskemu koncernu Huawei.

.

Číňanom sa rovnako nepáčia ani kontakty amerických diplomatov v Hongkongu s demonštrantmi. Tieto aktivity považujú Číňania za hrubé vmiešavanie sa do čínskych záležitostí. Američania zatrúbili do útoku aj v rámci Tibetu a Ujgurska, kde sa takisto pod americkou kuratelou začína farebná revolúcia.

Čína nepochybuje o tom, že protesty v Hongkongu potlačí. Ekonomické a politické dôsledky protestov však budú značné, už teraz utrpel Hongkong výrazné ekonomické straty. Paradoxne nestabilita, ktorú sa snažia Američania v Hongkongu zaviesť, zblížila najvýznamnejšie hongkonské elity s Čínou, pretože Hongkong v prvom rade potrebuje aby sa rozvíjal obchod, americké zásahy sú pre hongkonský biznis nebezpečné.

Číňania posilňujú svoj vplyv nad Hongkongom (bývalá britská kolónia) a Macaom (bývalá portugalská kolónia). Číňania sa netaja ani tým, že čoskoro mienia získať pod svoju kontrolu aj Taiwan. V Tibete a Ujgursku však americké snahy rozpútať farebnú revolúciu nemajú takú silnú odozvu ako v Hongkongu. Dôvod je prozaický, v Tibete a Ujgursku nebudú mať Číňania žiadne problémy s tvrdým nasadením armády voči protestujúcim, podobne tvrdý postup voči majdanu v Teheráne použili aj Iránci.

V Hongkongu sa Číňania správajú benevoletnejšie, situáciu však majú pod kontrolou. Vysielať signál smerom k Taiwanu, pri ktorom by separatisti na ostrove videli, že Číňania používajú proti demonštrantom tanky, nie je vhodným riešením. Ak však chcú Číňania dostať situáciu pod kontrolu, budú musieť podniknúť rázne kroky, určené na likvidáciu farebných revolúcii. Podľa niektorých odborníkov môže prísť aj k vyhosteniu niektorých amerických diplomatov, ktorí sa nevhodne angažovali v podpore revolty v Hongkongu.

Demonštranti v Hongkongu spravili podľa viacerých odborníkov veľkú chybu, že obsadili medzinárodné letisko (proamerickí výtržníci mlátili civilistov a držali rukojemníkov). Tento ich nezákonný postup umožní Číňanom v rámci boja proti terorizmu ráznejšie postupovať voči vodcom revolty v Hongkongu.

.

Proti čínskej polícii však proamerickí demonštranti vystupujú zmierlivejšie, obávajú sa tvrdej reakcie čínskych policajtov a vojakov. Čínski vojaci totiž i nenechajú do seba strieľať tak ako nechal do seba v roku 2014 strieľať Berkut v Kyjeve a hrozí, že v prípade streľby budú Číňania postupovať podobne tvrdo ako pred niekoľkými mesiacmi postupovali Iránci v Teheráne (viac ako 90 mŕtvych a ranených z radov útočníkov, ktorí pri demonštráciách útočili na iránskych vojakov a policajtov).

Po 11. septembri 2001 boli v USA značne obmedzené občianske práva a slobody, všetci Američania chápali, že boj proti terorizmu má najvyššiu prioritu. Aj demonštranti v Hongkongu by mali vo vlastnom záujme pochopiť, že boj proti terorizmu má najvyššiu prioritu aj v Číne.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:10

Švédska polícia vyšetruje prípady verbovania mladistvých do kriminálnych gangov s cieľom vykonania nájomných vrážd.

09:08

Šesť juhokórejských opozičných strán predložilo v parlamente návrh na odvolanie prezidenta Jun Sok-jola za to, že vyhlásil v krajine stanné právo, ktoré poslanci obratom zrušili. Hlasovať o návrhu by sa malo v piatok alebo v sobotu.

08:31

Osem ľudí prišlo o život v provincii Kuej-čou na juhozápade Číny po tom, čo sa s nimi prevrátila preťažená loď, oznámili to čínske úrady.

08:20

Policajti našli v utorok podvečer (3.12. pozn.red.) vo Veľkom Mederi mŕtvu ženu. Podľa informácií, ktoré priniesol Startitup ide o bývalú riaditeľku daňového úradu, ktorá mala udržiavať kontakty s členmi zločineckej skupiny sátorovcov a ďalšími skupinami. Príčina smrti zatiaľ nie je známa, na mieste zasahujú policajné zložky a obhliadajúci lekár.

08:16

V osvedčení o strategickej investícii v prípade projektu novej nemocnice v Martine by malo prísť k zmene. Úprava sa má dotknúť územia, na ktorom sa investičný projekt realizuje. Zmena vychádza z potrieb dopravnej infraštruktúry a nijako nemení cieľ investičného zámeru. Schváliť ju má vláda na svojom stredajšom 62. zasadnutí.

08:14

Bývalý americký konzervatívny moderátor a novinár Tucker Carlson v Moskve urobil rozhovor s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktorý podľa vlastných slov odvysiela čoskoro.

07:43

Nemecké úrady chcú postaviť pred súd bývalého dozorcu z nacistického koncentračného tábora Sachsenhausen. Gregor Formanek má v súčasnosti už sto rokov a súdili by ho 80 rokov po skončení druhej svetovej vojny.

07:00

Poškodenie internetového kábla fínskej telekomunikačnej spoločnosti nie je sabotáž, uvádza Politico.

Hovorca fínskej agentúry pre dopravu a komunikácie uviedol, že k prerušeniu kábla došlo počas výkopových prác – na dvoch miestach ho zasiahol bager.

Fínska polícia tiež potvrdila, že poškodenie optického kábla medzi Fínskom a Švédskom nevyšetruje.

06:59

 Americký novinár Tucker Carlson, ktorý podporuje Trumpa, opäť pricestoval do Moskvy – tentoraz s cieľom urobiť rozhovor s Lavrovom.

Povedal, že odchádzajúca Bidenova administratíva priviedla USA a Rusko na pokraj jadrového konfliktu, pričom medzi krajinami už neexistujú žiadne diplomatické kanály.

Novinár chce od Lavrova vedieť, či existuje spôsob, ako „priviesť Rusko späť na Západ“ a zastaviť jeho posun na východ. „A či Trumpovo prezidentstvo ukončí vojnu,“ dodal Carlson.

Rozhovor podľa jeho slov už bol uskutočnený a čoskoro bude zverejnený.

Carlson tiež povedal, že sa dlho pokúšal urobiť rozhovor so Zelenským, ale ukrajinský prezident mu to „zakázal“.

06:49

Prvou prezidentkou Namíbie sa so ziskom 57,31 percenta hlasov stala Netumbo Nandiová-Ndaitwahová, ktorú nominovala vládna strana SWAPO. Opozícia však výsledky spochybňuje a odmieta ich uznať.

06:44

Členovia juhokórejskej vlády informovali premiéra o úmysle podať hromadnú demisiu, uviedli noviny Čoson Ilbo s odvolaním na zdroj blízky vládnej strane.

06:43

Čínska pobrežná stráž zaútočila počas hliadky na filipínsku loď vodnými delami a z boku do nej narazila, tvrdia filipínske úrady. Čína to popiera a tvrdí, že filipínske lode sa nebezpečne priblížili k lodiam čínskej pobrežnej stráže.

06:42

Oblohu nad ruskou republikou Jakutsko rozžiaril asteroid. Teleso vytvorilo záblesk a chvost podobný kométe a pravdepodobne zhorelo v atmosfére, uvádzajú miestne úrady a vedci.

06:40

Chorvátska polícia zatkla rodičov podozrivých z toho, že zneužívaním svojich detí a zanedbaním starostlivosti o ne spôsobili ich smrť. Telá detí boli objavené neďaleko domu rodiny, uviedol chorvátsky minister vnútra.

06:39

 “Kovačické insitné umenie je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku, ktorí pred viac ako 250 rokmi prišli na Dolnú zem. Ich jedinečné videnie sveta presiahlo slovenské a srbské hranice, a dnes sa oficiálne stalo dedičstvom celého ľudstva,” vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár pri príležitosti zápisu kovačického insitného umenia maliarov zo srbskej Vojvodiny na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci si robia fotografie počas prechádzky po jesennej aleji lemovanej stromami v Tokiu 2. decembra 2024

Autor: TASR/AP-Eugene Hoshiko

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali