Táto kríza by mohla destabilizovať celú Euráziu

❚❚

Bakuská gubernia 29. septembra 2023 (HSP/asiatimes/Foto:TASR/AP-Vasily Krestyaninov)

 

Západ sa môže pokúsiť sprostredkovať mier medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ale Rusko a Turecko majú silnú motiváciu byť spoilermi, píše  Anna Matveeva pre Asia Times

Do Arménska prišlo z Náhorného Karabachu už viac ako 42.000 ľudí
Konvoj áut etnických Arméncov z Náhorného Karabachu, ktorí cestujú do mesta Kornidzor, v arménskom regióne Sjunik

V uplynulých dňoch sa v spornej oblasti Náhorného Karabachu neustále objavoval prúd etnických Arménov, ktorí utekali z tejto oblasti.

.

Azerbajdžan začal 19. septembra 24-hodinový útok na arménsku enklávu, ktorá je obklopená azerbajdžanským územím, a po prímerí, ktoré bolo sprostredkované nasledujúci deň, bolo utečencom umožnené odísť cez úzky Lačinský koridor, ktorý spája enklávu s Arménskom.

Odhaduje sa, že od otvorenia priechodu 24. septembra do 27. septembra ho prekročilo takmer 30 000 ľudí. Očakáva sa, že mnohí z približne 120 000 karabašských Arménov odídu do Arménska. Medzitým najmenej 68 ľudí zahynulo a približne 350 bolo zranených pri výbuchu na čerpacej stanici na hlavnej diaľnici z hlavného mesta enklávy Stepanakertu.

.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan obvinil Azerbajdžan z etnických čistiek v regióne, čo Azerbajdžan poprel a konflikt označil za “protiteroristickú” operáciu a vyhlásil, že väčšinové arménske obyvateľstvo bude integrované do Azerbajdžanu a jeho práva budú rešpektované.

Zdá sa však, že exodus vyvlastnených Arménov bude pokračovať a ide o nahnevané obyvateľstvo. Sú nahnevaní na Azerbajdžan za ostreľovanie, ktoré ich prinútilo utiecť. Sú nahnevaní na Turecko za podporu a vyzbrojovanie Azerbajdžanu.

Je zvláštne, že sa nehnevajú na Rusko, ktorého nedostatočná pozornosť povzbudila Azerbajdžan, aby proti nim zakročil. V skutočnosti sa očakáva, že časť utečencov z Náhorného Karabachu sa dostane do Ruska cez Arménsko.

 

Arménsky hnev

Hnevajú sa hlavne na arménsku vládu, rovnako ako mnohí ich krajania v samotnom Arménsku.

.

Masové protesty však boli skôr výrazom beznádeje ako vzdoru. Náhorný Karabach – kde žije etnické arménske obyvateľstvo od roku 200 pred naším letopočtom – je stratený a mnohí ľudia obviňujú svojho vodcu. Svedectvo príchodu utečencov zvýšilo emocionálnu záťaž.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan reagoval brutálne. Zadržaných bolo až 350 demonštrantov a niektorých bezpečnostné sily údajne surovo zbili.

Pašinjan naznačil, že nepokoje vyvolal Kremeľ. Ale aj keď sú reportáže ruských médií voči Pašinjanovi nepriateľské, samotní Arméni majú voči svojmu premiérovi veľa sťažností.

Nepokoje nasledujú po nepokojoch v roku 2020 v súvislosti so stratou územia a prestíže po druhej vojne v Karabachu. Počas konfliktu azerbajdžanské sily opätovne obsadili rozsiahle územia, ktoré predtým okupovalo Arménsko.

Pašinjan bol teda nepopulárny už pred poslednou azerbajdžanskou vojenskou akciou – jeho ratingy v júni 2023 boli veľmi nízke – dôveru mu vyjadrilo len 14 % a 72 % jeho pôsobenie hodnotilo negatívne. Medzi opozičnými skupinami však existuje len malá súdržnosť nad rámec túžby po Pašinjanovej rezignácii.

.

Vzťahy Ruska s Arménskom sú už nejaký čas neisté. Po invázii na Ukrajinu sa Moskva orientovala na Turecko, sponzora Azerbajdžanu, keďže tento vzťah považovala za cennejší z hľadiska zmiernenia účinkov západných sankcií.

Do istej miery išlo o racionálnu kalkuláciu, ale je tu aj osobný prvok. Vladimir Putin sa nikdy neohrial na Pašinjana, ktorý sa dostal k moci v roku 2018 po tom, ako ľudové protesty zosadili Kremľu naklonené vedenie Serža Sarkisjana. Úzke vzťahy Arménska s Ruskom však trvajú už stáročia, takže obaja lídri spolu dokázali vychádzať.

Situácia medzi Ruskom a Arménskom sa začala skutočne zhoršovať v roku 2023, keď Arménsko odmietlo hostiť vojenské cvičenia Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) a namiesto toho pozvalo na cvičenie armádu USA.

Veľmi symbolická návšteva arménskej prvej dámy Anny Hakobyanovej na Ukrajine začiatkom septembra bola zrejme poslednou kvapkou. Zdá sa, že Arménsko už nepovažuje Rusko za priateľa alebo silu, s ktorou treba počítať.

 

Čo sa stane ďalej

Azerbajdžan ešte nedosiahol všetky svoje ciele. Jeho cieľom je otvoriť priame pozemné spojenie so svojou enklávou usadenou v Arménsku, Nachičevanskou autonómnou republikou, ktorá má necelých 450 000 obyvateľov. To by zároveň umožnilo pevninskému Azerbajdžanu priamy prístup do Turecka namiesto tranzitu vedeného cez Irán.

Arménsko s návrhmi na vybudovanie “Zangezurského koridoru” ostro nesúhlasí, pretože by v skutočnosti blokoval hranicu krajiny s Iránom. Táto otázka je aktuálna od prvej vojny v Karabachu v roku 1991, po ktorej boli obe populácie spojené len leteckou dopravou.

Súčasťou dohody, ktorá v roku 2020 zastavila druhú karabašskú vojnu, bolo aj umožnenie voľného tranzitu cez Zangezur, čo sa však nikdy neuskutočnilo. Teraz je táto myšlienka opäť na stole, nadhodil ju azerbajdžanský prezident Ilham Alijev na stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom 25. septembra, keď sa stretli v Nachičeváne.

Tým sa do hry zapojí Irán, keďže trasa akéhokoľvek koridoru medzi Azerbajdžanom a Nachičevanom by viedla pozdĺž jeho hraníc. Bude potrebné dosiahnuť nejakú dohodu, ktorá by riešila bezpečnostné obavy Iránu – a je veľmi pravdepodobné, že sa na tom bude podieľať Moskva ako jeden z blízkych spojencov Teheránu.

Zdá sa teda, že Moskva sa vedome rozhodla opustiť Arménsko v prospech užších vzťahov s Azerbajdžanom a Tureckom a možnosti vystupovať ako sprostredkovateľ moci s Iránom. V Putinových očiach je Pašinjan nepochybne na jedno použitie. Môže počkať, kým sa k moci dostane iný, ústretovejší vodca.

.

Zatiaľ sa zdá, že obrat Arménska na Západ je takmer nevyhnutný. Krajina pravdepodobne vystúpi z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, požiada o vstup do NATO a požiada o bezvízový styk s EÚ. Spôsob, akým Pašinjan potláča protesty, však bude mnohým potenciálnym spojencom na Západe nepríjemný.

Situáciu komplikuje závislosť Európy od Azerbajdžanu v oblasti plynu a jeho strategicky dôležitá poloha na euroázijskej obchodnej trase stredného koridoru medzi Čínou a Európou.

Západ môže stále zohrávať úlohu pri sprostredkovaní mieru medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Aby však bolo možné dosiahnuť trvalé urovnanie, bude potrebné, aby sa doň zapojili Rusko a Turecko, a nie aby sa stali jeho narušiteľmi. Tento problém má veľa pohyblivých častí.

 

Prečítajte si tiež:

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:10

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján prisľúbil, že svoju moc využije na to, aby zabezpečil, že mravnostná polícia nebude “obťažovať” ženy. Vyhlásil to pri príležitosti druhého výročia smrti 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej zadržanej mravnostnou políciou pre porušenie prísnych pravidiel pre obliekanie žien.

20:09

Umelci, medzi ktorými je aj španielsky režisér Pedro Almodóvar a francúzska herečka Juliette Binocheová, vyzvali Srbsko, aby ochránilo opozičného novinára, o ktorého vydanie sa usiluje Bielorusko.

20:07

Nový iránsky proreformný prezident Masúd Pezeškiján vyhlásil, že Irán by mohol viesť priame rozhovory so Spojenými štátmi, ak Washington “v praxi” preukáže, že nie je voči islamskej republike nepriateľský.

19:21

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján povedal, že odkedy je vo funkcii, Irán určite Rusku žiadne bojové rakety nedodal.

19:19

Český prezident Petr Pavel a ďalší zástupcovia štátu, cirkvi a mesta Praha odomkli Korunnú komoru v Svätováclavskej kaplnke Katedrály svätého Víta, Václava a Vojtecha v Prahe a vyzdvihli z nej české korunovačné klenoty. Tie budú od utorka vystavené vo Vladislavskej sále Pražského hradu.

19:17

Podozrivého v prípade pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa predbežne obvinili v dvoch bodoch. Prvý súvisí s držbou strelnej zbrane napriek predchádzajúcemu odsúdeniu za trestný čin a podľa druhého vlastnil zbraň s vymazaným sériovým číslom. 

19:11

Vo veku 33 rokov skonala v Británii mačka Rosie, ktorá bola neoficiálne považovaná za najdlhšie žijúcu mačku na svete. S odvolaním sa na jej chovateľku Lilu Brissettovú z mesta Norwich v grófstve Norfolk o tom informoval britský denník Daily Mail.

18:33

Výška škôd po povodniach zatiaľ nie je známa, rádovo by sa však mala podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) pohybovať v miliónoch eur. “Nie v stovkách miliónov alebo miliardách ako okolité štáty,” poznamenal po mimoriadnom rokovaní vlády.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič
18:22

Vláda bude maximálne ústretová regionálnym i miestnym samosprávam pri finančnom odškodnení po povodniach. Na situáciu bude reagovať “konkrétnymi finančnými rozhodnutiami”. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po mimoriadnom rokovaní vlády. Škody sú podľa neho veľké, no zo strany štátu zvládnuteľné. Doplnil, že vláda bude reagovať aj na konkrétne požiadavky samospráv v súvislosti s rozvodnením malých riek či potokov.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava primátor Bratislavy Matúš Vallo, minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD), predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič , podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba
18:00
Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že je potrebné preskúmať možnosti začatia mierového procesu na Ukrajine.

Povedal to počas návštevy Astany.

16:35

Iránsky prezident uviedol, že Teherán neposkytol jemenským Húsíom hyperzvukové zbrane.

Pripomeňme, že cez víkend Húsíovia zaútočili na Izrael. Uviedli, že to urobili hypersonickou raketou, a vyhlásili, že „toto je len začiatok“.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Jelene prechádzajú cez cestu v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Michal Durila

Marián Tkáč

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali