Bratislava 16. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Polícia SR)
Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR z 9. júla, ktorá stanovovala povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko. Aby to ale platilo, muselo by byť rozhodnutie zverejnené v zbierke zákonov
“Aby mohlo platiť rozhodnutie ústavného súdu o zrušení Mikasovej vyhlášky, ktorú mu napísala vláda, muselo by byť rozhodnutie ústavného súdu zverejnené v zbierke zákonov,” na túto skutočnosť upozornil na sociálnej sieti opozičný poslanec Tomáš Taraba (Život-NS).
.
Podľa poslanca tento proces ale blokuje vláda Edurda Hegera.
“Hegerova vláda, ktorá má úctu k demokratickým pravidlám ako vegetarián k mäsu, však blokuje toto zverejnenie už 3 dni. Myslím si, že potom čo ľuďom zmarili referendum, smejú sa do tváre ľuďom, ústave a zákonom, nastáva čas na prípravu štrajkov, generálneho nevynímajúc,” dodal Taraba.
.
Kéry zo Smeru-SD: “Vláda diskriminuje občanov podľa toho, či sa rozhodli dať očkovať. Časť obyvateľov považuje za privilegovaných”
Opozičnému poslancovi parlamentu Mariánovi Kérymu sa nepozdáva prístup ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO), ktorý po rozhodnutí Ústavného súdu pripravil novú prísnejšiu legislatívu ohľadom pravidiel na hraniciach.
Kéry tvrdí, že to, čo v súčasnosti v krajine robí vládna koalícia sa dá najlepšie popísať slovami – “trvalý chaos”. Hovorí pritom najmä o situácii na hraniciach pri cestovaní do a zo zahraničia. “Akoby vláda, plus pán Mikas, vôbec nemali páru, kam z konope. Schvália jednu vec, následne o pár týždňov novú, ktorú však pozastavil Ústavný súd a tak sa slávna vláda, vedomá si aj stupňujúceho sa hnevu zo strany bežných ľudí na takmer všetko, čo (ne)urobila, musí vrátiť k pôvodnému semaforovému režimu pre ľudí prekračujúcich naše hranice. Ale až vtedy, keď bude rozhodnutie Ústavného súdu zverejnené v zbierke zákonov”
Ľudia, ktorí medzitým vycestovali na dovolenku do zahraničia, si podľa Mariána Kéryho môžu lámať hlavy, za akých podmienok sa vlastne budú vracať domov, čo platiť už nebude, čo ešte bude. “V tom momente sa stavia na hlavu minister zdravotníctva, ktorý oznámi, že Ústavný súd síce vyhlášku pozastavil, ale vláde príjme na jej miesto inú vyhlášku, takmer v rovnakom zmení. O tejto vláde sa nedá povedať iné, než to, že je protiľudová.”
“Vyjadril som sa už viackrát. Som za to, tak ak aj strana Smer-SD, aby mali ľudia slobodnú voľbu, či sa očkovať proti covidu dajú, alebo nie. Ale na druhej strane som ostro proti tomu, aby bola jedna z týchto skupín preferovaná pred druhou, aby tí nezaočkovaní boli považovaní v podstate za ľudí druhej kategórie.”
.
Dodal, že preto je rád, že Ústavný súd rozhodol, práve na základe podnetu strany Smer-SD, o pozastavení vyhlášky stanovujúcej povinnosť karantény, okrem výnimiek, pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.
“Prečo by mala zaočkovaná osoba pri príchode na Slovensko pre zdravotnú situáciu na Slovensku predstavovať menšie riziko ako nezaočkovaná? Nie je to skôr naopak – že väčším zdravotným rizikom pre spoločnosť môže teoreticky aj prakticky byť skôr zaočkovaný, ktorý, hoc by mohol byť aj násobným prenášačom, nikomu podľa vyhlášky, ktorá sa ocitla na Ústavnom súde, doteraz nevadil a mohol sa po Slovensku pokojne pohybovať aj bez testovania alebo karantény?”
Pýta sa ďalej, kde tu je logika preferovania zaočkovaného pred nezaočkovaným a takmer neustále preto testovaným človekom? “Potom sa mi už logickejšie zdá byť, tak ako rozhodol Ústavný súd, obnovenie platnosti vyhlášky ÚVZ z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semafora na zelené, červené a čierne. Pevne verím, že to tak aj ostane a Ústavný súd jasne zamietne aj druhú diskriminačnú vyhlášku z vládnej dielne.”
Kéry na sociálnej sieti položil otázku, prečo by si ľudia mali všetky testovania, do ktorých ich dotlačí nesystémovými rozhodnutiami štát, platiť z vlastného vrecka? A to napríklad aj tí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať očkovať, prípadne tehotné ženy či iné ohrozené skupiny obyvateľstva?
“Prečo tu už dávno neprišlo k dohode s poisťovňami, aby mal každý Slovák mesačne nárok na povedzme tri, či štyri PCR testy mesačne zadarmo?”
Pokračujúci chaos a anarchia. Tak podľa dnešného vyjadrenia ministra zdravotníctva, opatrenia sa na hraniciach meniť nebudú, respektíve podľa neho budú „trošku tvrdšie“, lebo nebudú rozlišovať medzi osobou s prvou dávkou a nezaočkovanými, čo kritizoval Ústavný súd. K tomu chystá vláda novú vyhlášku, čo by malo znamenať, že návrat cestovateľského semaforu predsa len nebude a naďalej zostane karanténa pre neočkovaných a s ňou aj chaos a zvýšený odpor ľudí.
Poslanec Kéry ďalej cituje nedávne vyjadrenia ministra Lengvarského: „Budeme musieť teraz nájsť cestu, pretože opatrenia budú platiť v rovnakom režime aj naďalej. Budeme musieť zrušiť to, aby ľudia, ktorí sú očkovaní prvou dávkou, nemuseli ísť do karantény. Musíme nájsť spôsob, ako vrátiť tých, ktorí už odcestovali, a ako im umožniť vrátiť sa bez toho, aby museli ísť do karantény,“ povedal minister.
Podľa Kéryho možno minister Lengvarský ani sám nerozumel, čo povedal a čo kedy bude platiť. “Vláda, ktorá diskriminuje občanov podľa toho, či sa rozhodli dať očkovať. Vláda, ktorá časť obyvateľov považuje za privilegovaných. Slováci čakajú zúfalo na zmenu. V akom stave a kedy sa jej dočkajú, je však otázne.”
“A kým sa tu my na Slovensku vo verejnom priestore a v médiách hádame a delíme podľa toho, kto má vakcínu a kto nie, zatiaľ bolo Ústavným súdom zrušené referendum o predčasných voľbách, napriek státisícom podpisov Slovákov, ktorí si takéto referendum prajú,” dodáva poslanec Smeru-SD.
Na záver uviedol, že z médií sa “len tak medzi riadkami” dozvedáme, že tu je nahrávka dosvedčujúca údajné korupčné správanie aktuálneho ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).
“Čítame o existencii tzv. cigaretového klubu v SIS, kde sa tiež malo rokovať o rôznych pokútnych veciach. A počúvame, že kvôli opatreniam vlády týkajúcich sa covidu čoraz masívnejšie krváca turizmus na Slovensku, špeciálne v hlavnom meste. Ale to nikomu zdá sa nevadí…”
Zmätočnosť v rozhodnutiach
Exminister Juraj Draxler v súvislosti s rozhodnutím ÚS uviedol, že je potrebné rozlišovať vecnú stránku opatrení a potom čistotu procesov.
“Vláda nejaké opatrenia, samozrejme, robiť musí. Problém je, že to veľmi často robí, ľudovo povedané, “na hulváta”. Tak, ako v tomto prípade, keď ohlásila, že účelom sprísnenia bolo začať ľudí nútiť očkovať sa, čo je ale právne ťažko udržateľné,” upozornil Draxler.
” Atýka sa to aj úplného základu, ktorým je celý ten kontroverzný proces, kde vláda niečo “rozhodne” uznesením a to sa potom pretaví do vyhlášky hlavného hygienika (čo je ďalší sporný bod, táto obrovská právomoc hlavnému hygienikovi). K tomu treba prirátať celý ten informačný chaos,” dodal.
V závere svojho príspevku poznamenal, že treba tlačiť na vládu, aby robila veci profesionálnejšie. ” Ale, zopakujem to aj tisíckrát: oni sú takí chaotici, že veci sa ráznejšie napravia až vtedy, ak sa túto vládu podarí vymeniť profesionálnejším zoskupením.”