Tanzánia 6. marca 2021 (HSP/Life Site News/Foto:Pixabay)
“My, Tanzánijčania, sme sa neuzamkli a ani neočakávame, že sa uzamkneme“, uviedol skôr prezident Tanzánie. Východoafrická krajina Tanzánia sa naďalej stavia proti globálnemu trendu v reakcii na COVID-19
Ministerka zdravotníctva Dorothy Gwajimaová zopakovala odpor prezidenta Magufuliho proti vakcínam na COVID-19 a povedala, že krajina bude pri kontrole a podávaní liečiv dodržiavať svoje vlastné protokoly.
„Ministerstvo má svoj vlastný postup pri získavaní liekov a robíme to po overení produktu“, uviedla Gwajimaová. „Ministerstvo neplánuje získať vakcíny pre COVID-19“, pokračovala, predtým, ako odporučila viac prírodných liekov proti vírusu, ako napríklad aj zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, cvičeniu, konzumácii „výživných potravín“ a pitiu „veľkého množstva vody“.
Gwajimaová poznamenala, že existujú prírodné liečby, ktoré sa preukázali ako prospešné pri liečbe vírusu: „Prostredníctvom hlavného chemika vlády preverovalo ministerstvo množstvo prírodných liekov, ktoré spĺňali bezpečnostné normy na používanie a ktoré sa už používajú a pomohli Tanzánijčanom, vrátane mňa a mojej rodiny.“
Posledné údaje COVAX (medzinárodná spolupráca medzi Gavi; Vaccine Alliance; WHO a Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) ukázali, že vakcíny boli distribuované do viac ako 130 krajín, ale Tanzánia na tomto zozname nebola – hoci mala oprávnenie dostať vakcíny z programu COVAX.
Vyjadrenia ministerky zdravotníctva podporujú Magufuliho vlastné slová proti vakcínam, pretože vyjadril hlbokú nedôveru k vakcinačným injekciám. „Ak by bol beloch schopný vyvinúť očkovanie, potom by boli očkovania proti AIDS, tuberkulóza by bola minulosťou, boli by nájdené vakcíny proti malárii a rakovine“, uviedol predtým.
Spôsobom, ktorým Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zareagovala, Magufuli odmietol a nenasledoval ani príklady zo sveta a krajinu neuzavrel. Aj keď došlo k počiatočnému zatvoreniu škôl, športu a hraníc, v krajine zostali otvorené trhy, obchody a kostoly, na rozdiel od väčšiny ostatných krajín, ktoré hlásili prítomnosť vírusu.
„My Tanzánijčania sme sa neuzamkli a tiež neočakávame, že sa uzamkneme“, povedal Magufuli. „Neočakávam, že vyhlásime uzamknutie, pretože náš Boh je živý a bude naďalej chrániť Tanzánijčanov.“
Krajina od 29. apríla 2020 nenahlásila WHO žiadne informácie o COVID-19. V ten deň bolo hlásených 509 prípadov a 21 úmrtí. V júni Magufuli uviedol, že krajina vírus zlikvidovala. Udalosť pripísal božskému zásahu a predniesol prejav v kostole v hlavnom meste Dodoma, kde povedal: „Chcem poďakovať Tanzánijčanom všetkých vierovyznaní. Modlili sme sa a postili sme sa za Boha, aby nás zachránil pred pandémiou, ktorá pustošila našu krajinu a svet. Ale Boh nás vyslyšal.“
Takúto reakciu označil lekársky časopis The Lancet za „znepokojujúcu“ a hlavné spravodajské médiá sústavne používali nepriateľský tón, keď informovali o rozhodnutí zaviesť relatívne malé obmedzenia na normálny život a ekonomiku.
Medzitým WHO zvýšila tlak na krajinu, aby sa znovu vrátila k opatreniam organizácie v boji proti infekcii. Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vydal vyhlásenie, v ktorom vyzval Tanzániu, „aby rozšírila opatrenia v oblasti verejného zdravia proti COVID-19 a pripravila sa na očkovanie“.
Situáciu označil za „znepokojujúcu“ a zopakoval svoju výzvu na účasť na zavedení globálneho očkovania a dodal, že Tanzánia „by mala implementovať opatrenia v oblasti verejného zdravia, o ktorých vieme, že prerušujú prenosové reťazce“. Neuviedol, aké konkrétne opatrenia považuje za účinné na zabránenie šírenia infekcie.