Londýn 11. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Regan/Pool via AP,SITA/AP-Nick Potts/PA via AP)
Talianski futbalisti sa druhýkrát v histórii stali majstrami Európy. V nedeľňajšom finále EURO 2020 triumfovali v londýnskom Wembley nad Angličanmi 3:2 v jedenástkovom rozstrele po tom, ako sa duel v riadnom hracom čase i predĺžení skončil nerozhodne 1:1
Skóre otvoril Luke Shaw, ktorý už v 2. minúte strelil najrýchlejší gól finálových zápasov ME. Po vyše hodine hry vyrovnal Leonardo Bonucci. V rozstrele bol hrdinom taliansky brankár Gianluigi Donnarumma, ktorý chytil anglické penalty vo štvrtej i piatej sérii. Taliani natiahli sériu bez prehry už na 34 duelov.
Taliansko si zopakovalo úspech z roku 1968, keď v opakovanom finálovom stretnutí zdolalo Juhosláviu 2:0. V súboji o európsky titul neuspelo v rokoch 2000 a 2012. Anglicko si zahralo svoje premiérové finále na európskych šampionátoch, neukončilo však čakanie na druhú veľkú trofej po triumfe na majstrovstvách sveta v roku 1966.
Finále:
Londýn
Taliansko – Anglicko 1:1 pp (1:1, 0:1), 3:2 v jedenástkovom rozstrele
Góly: 67. Bonucci – 2. Shaw. Rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), ŽK: Barella, Bonucci, Insigne, Chiellini, Jorginho – Maguire
rozstrel z 11 m: Berardi 1:0, Kane 1:1, Belotti nedal, Maguire 1:2, Bonucci 2:2, Rashford nedal, Bernardeschi 3:2, Sancho nedal, Jorginho nedal, Saka nedal.
Taliansko: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118. Florenzi) – Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) – Chiesa (86. Bernardeschi), Immobile (55. Berardi), Insigne (91. Belotti)
Anglicko: Pickford – Walker (120. Sancho), Stones, Maguire – Trippier (70. Saka), Phillips, Rice (74. Henderson, 120. Rashford), Shaw – Mount (99. Grealish), Kane, Sterling
Priebeh zápasu
Duel odštartoval nepresnou rozohrávkou Maguirea. Ten istý hráč odvrátil následný rohový kop a Angličania z protiútoku bleskovo otvorili skóre. Z hĺbky poľa ho rozbehol hrotový útočník Kane, ktorý prihral na pravú stranu Trippierovi a po jeho centri sa náročným halfvolejom s prispením žrde presadil Shaw a strelil najrýchlejší gól histórie finálových zápasov ME.
Taliansko prvýkrát na turnaji prehrávalo a stále mu hrozilo nebezpečenstvo od kompaktných Angličanov. Ich trénerovi Southgateovi sa v úvode vyplatil ťah so zaradením Trippiera, ktorý dobre spolupracoval so stopérom Walkerom a z postu pravého krídelného obrancu bombardoval taliansku šestnástku centrami. “Azúroví” usilovne napádali, no ich súperi aj po strate lopte vyplňovali priestor a nepúšťali ich do výhodných streleckých pozícií.
V 35. minúte sa o moment prekvapenia pokúsil individuálnou akciou Chiesa, ktorý sa šikovnou kľučkou zbavil Ricea a spoza šestnástky ľavačkou iba tesne minul priestor troch žrdí. Taliani síce loptu protihráčom príliš nepožičiavali, ale napriek optickej prevahe nedokázali rozhodiť zahustenú anglickú defenzívu, ich ojedinelé strelecké pokusy boli len z núdze cnosťou a Pickforda v prvom polčase neohrozili.
Po zmene strán ukázal rýchle nohy Sterling, v šestnástke si pri obrannom zákroku pomohol rukou Bonucci, anglický útočník sa na zem porúčal až príliš ochotne a hlavný rozhodca Kuipers mu nedaroval jedenástku. Na opačnom konci si Taliani vybojovali priamy kop kúsok za pokutovým územím, Insigne s ním však nenaložil dobre a netrafil bránku. Prehrávajúci tím zareagoval krátko po zmene strán dvoma striedaniami, na trávnik vybehli Cristante aj Berardi namiesto Barellu s Immobilem.
V 62. minúte boli Taliani blízko k vyrovnaniu, Chiesa podržal loptu, naviedol si ju na os ihriska a jeho prízemnú strelu k žrdi s námahou vyrazil Pickford. Taliansko začalo priťahovať skrutky a držanie lopty zúročilo v 67. minúte. Vypracovalo si rohový kop, Berardi ho poslal do šestnástky, kde sa Chiellini k lopte ešte nedostal, po Verrattiho hlavičke ešte Pickford zachránil, ale Bonucci dorážkou z bezprostrednej blízkosti vyrovnal na 1:1. Druhopolčasová dominancia modrých dresov pokračovala a bezradné Anglicko pôsobilo, že bude rado, keď dovedie stretnutie do predĺženia. V 73. minúte si Berardi nabehol na dlhú loptu za obranu, proti nemu vybehol Pickford a taliansky útočník zakončil nad bránku. V závere riadneho hracieho času sa Anglicko stiahlo do hlbokého bloku a prečkalo taliansky nápor.
Na začiatku predĺženia sa ani jedno mužstvo nesnažilo za každú cenu rozhodnúť. Po chybe Talianov v strede poľa sa príležitosť naskytla Angličanom, Sterling vbehol do šestnástky, jeho prihrávku v sklze zblokoval Chiellini. Rezultoval z toho rohový kop, po ktorom z druhej vlny tesne vedľa vypálil Phillips. V 103. minúte odcentroval pred bránku Emerson, Pickford zasiahol loptu pred Bernardeschim a ďalší striedajúci hráč Belotti neskrotil loptu na dorážku.
V extračase to v podaní Anglicka nebolo už iba o vyčkávaní a bojovalo sa o poznanie vyrovnanejšie. V 108. minúte si po centri Kanea neporadil Donnarumma v súboji so Stonesom a vo výskoku minul loptu, Angličania to nepotrestali. Víťaza musel určiť až jedenástkový rozstrel, v ňom v druhej sérii nedal Belotti, v tretej trafil Rashford žrď. Vo štvrtej Donnarumma vychytal Sancha, anglické šance udržal nažive Pickford proti Jorginhovi, no v piatej sérii zlikvidoval taliansky brankár aj strelu Saku.
Reakcie (zdroj: dpa, uefa.com):
Roberto Mancini, tréner Talianska: “Rýchly gól nám narobil problémy. Potom sme však začali dominovať. Moji hráči hrali fantasticky, boli úžasní. Titul je významný pre celú našu krajinu.”
Gareth Southgate, tréner Anglicka: “Som neskutočne sklamaný z prehry. Chýbal nám posledný krok. Vyhrávame aj prehrávame spolu ako tím. Jedenástky sme trénovali, ale sú lotéria. Poslať Saku na piatu penaltu bolo moje rozhodnutie.”
Gianluigi Donnarumma, brankár Talianska a najlepší hráš turnaja: “Splnil sa nám krásny sen. Ani neviem, čo by som mal k tomu povedať. Zapísali sme sa do histórie. Máme skvelý kolektív hráčov, napriek tomu nám pred šampionátom verilo len málo ľudí.”
Leonardo Bonucci, obranca a autor gólu Talianska: “Je neuveriteľné, že sa nám to naozaj podarilo, keď si spomeniem, ako sme odštartovali zápas. Musíme sa poďakovať aj trénerovi, táto trofej patrí všetkým Talianom.”
Harry Kane, kapitán Anglicka: “Chlapci odovzdali na ihrisku úplne všetko. Prehrať na penalty je najhorší pocit na svete. Ináč to však bol fantastický turnaj, môžeme byť na seba hrdí. Teraz to bolí a bude to bolieť ešte dlho.”
Keď Jorginho nepremenil, myslel si, že je koniec. Chiellini prirovnal Donnarummu k Buffonovi
Keď sa v piatej sérii finálovej penaltovej lotérie na Wembley rozbiehal Jorginho, taliansky brankár Gianluigi Donnarumma si bol istý, že svoj pokus premení. Jordan Pickford však vytlačil loptu na žrď a finále ME vo futbale Taliansko – Anglicko ešte chvíľu pokračovalo. Rad bol na talianskom brankárovi, ktorý mal proti sebe 19-ročného anglického mladíka Bukaya Saku. Donnarumma sa ešte raz skoncentroval a nie dobre mierený pokus z kopačky hráča Arsenalu vyrazil pred seba. Týmto okamihom odštartoval majstrovské oslavy Talianov na celom svete.
“Bolo to ako vo filme, lebo Jorginho sa nezvykne mýliť zo značky pokutového kopu. Po tom, čo svoj pokus nepremenil, som bol psychicky dolu. Myslel som si, že je koniec, ale uvedomil som si, že tam musím ísť a zneškodniť ešte jeden pokus súpera. Potom som sa upokojil a vravel si, že som predsa schopný to dosiahnuť. Vždy dávam do toho všetko, tak to možno vyjde,” komentoval Donnarumma na webe UEFA.
Na margo celého finálového zápasu dodal: “Veľmi skorý inkasovaný gól nás mohol zabiť, ale nezastavil nás. Tento tím sa nikdy nevzdáva. Nebolo to ľahké, ale podali sme veľkolepý výkon. Vo väčšine zápasu sme dominovali a tento titul si zaslúžime.”
Brankár AC Miláno má iba 22 rokov, ale v reprezentačnom tíme “Azúrových” odchytal už 33 zápasov. V troch dueloch základnej skupiny ME 2020 neinkasoval ani raz, vo vyraďovacej fáze dostal po jednom góle vo všetkých štyroch zápasoch. V semifinále proti Španielom zneškodnil jeden a vo finále proti Angličanom dva pokutové kopy. Najmä ten posledný počin ho posunul k cene pre najlepšieho hráča šampionátu. Na ME 2020 absolvoval 719 minút, najviac spomedzi všetkých futbalistov všetkých tímov.
O cene pre Donnarummu rozhodla skupina technických pozorovateľov UEFA, v ktorej figurovali aj známe mená z futbalových trávnikov Fabio Capello, Packie Bonner, Robbie Keane, Steffen Freund, David Moyes, Esteban Cambiasso či Aitor Karanka. Donnarumma sa s honorom najlepšieho hráča ME stal nástupcom Nemca Matthiasa Sammera (1996), Francúzov Zinédina Zidana (2000) a Antoineho Griezmanna (2016), Gréka Theodorisa Zagorakisa (2004) a Španielov Xaviho Hernándeza (2008) a Andrésa Iniestu (2012). Talian sa stal prvým brankárom v tejto exkluzívnej spoločnosti.
Taliansky kapitán Giorgio Chiellini na adresu Donnarummu trefne skonštatoval: “Som šťastný človek. Hral som v reprezentácii s Gianluigim Buffonom, teraz hrám s Donnarummom a je to to isté. V reprezentácii ideme od Gigiho k Gigimu.” Donnarumma o 14 rokov staršiemu spoluhráčovi opätoval kompliment: “Stal som sa najlepším hráčom, ale to aj vďaka našim obrancom Leonardovi Bonuccimu a Giorgiovi Chiellinimu. Patrí im veľké uznanie.”
Tréner Roberto Mancini vyzdvihol známy fakt, že Donnarumma v reprezentačnom drese Talianska neinkasoval gól rekordných 1168 minút, až kým ho v osemfinále ME neprekonal Rakúšan Saša Kalajdžič. “Sme šťastní, že ho máme. Bol som si istý, že s jeho potenciálom v rozstrele chytí niekoľko pokusov súpera. On je najlepší brankár na svete. Donnarumma je úžasný človek a výnimočný brankár,” poklonil sa Mancini.
Taliansko sa aj vďaka svojmu skvelému brankárovi stalo štvrtým tímom histórie ME s viacnásobným počtom titulov. Rekordérmi európskych šampionátov sú Nemci a Španieli s tromi, Francúzi a Taliani majú na konte po dve prvenstvá. Rozdiel 53 rokov medzi prvou a druhou talianskou radosťou s trofejou Henryho Delaunaya je najväčší v histórii ME.
Ohlasy médií po finále -Azúrová párty sa môže začať
Ohlasy svetových médií na finálový zápas ME 2020 vo futbale, v ktorom Taliani zdolali vo Wembley domáce Anglicko 3:2 v jedenástkovom rozstrele.
TALIANSKO
Gazzetta dello Sport: “Taliansko, ľúbime ťa ako blázni. Sme majstri Európy. Football is coming home – áno, môžeme to spievať alebo dokonca aj kričať bez toho, aby sme riskovali urážku majestátu. Pretože futbal je doma ja v Taliansku, v krásnom azúrovo modrom domove. Sme na vrchole Európy.”
Corriere dello Sport: “Taliansko je majstrom Európy! Azúrové opojenie vo Wembley proti Anglicku. Mancini v slzách a azúrová párty sa môže začať. ´It’s coming home´, pohár prichádza do Talianska a my ho očakávame s otvorenou náručou. Je to ako rozprávka, druhý triumf na ME po roku 1968. Šialená jazda – z dna po neúčasti na MS 2018 prišiel teraz triumf vo Wembley.”
Tuttosport: “Legendárne! Taliansko je majstrom Európy, Anglicko zdolané v jedenástkovom rozstrele. Realita je ešte sladšia ako sny. Temnota z roku 2018 bez majstrovstiev sveta a bez nádeje je už iba vzdialená spomienka – národný tím vo Wembley opäť rozkvitol.”
La Repubblica: “Európa je naša! Zoff, Riva, Rivera a Mazzola našli svojich dôstojných nástupcov. Po 53 rokoch pôstu sa Taliansko vracia na európsky trón. Možno to nie je náhoda, že sa to stalo 11. júla – dátum, ktorý všetkým utkvel v srdciach. Azúroví v tento istý deň v roku 1982 triumfovali na MS v Španielsku.”
ANGLICKO
Daily Star: “A znova nič! Odvážne Anglicko prehralo v srdcervúcom finále ME v rozstrele s Talianskom.”
Mirror: “Zlomený sen Anglicka. Neznesiteľná bolesť – naši hrdinovia prehrali v rozstrele.”
Daily Mail: “Celá krajina je v slzách po ďalšom fiasku z bieleho bodu.”
The Sun: “Ďalšia bolesť pre národný tím. Agónia po prehre v rozstrele. Ale tento tím nás naplnil hrdosťou.”
BBC: “Toto finále Anglicko veľmi bolí. Napokon však zostane pocit hrdosti.”
ŠPANIELSKO
AS: “Európa je modrá! Rozhodol rozstrel a v ňom zákroky hrdinu večera Donnarummu.”
Marca: “Taliansko sa zvečnilo vo Wembley. Azúroví pokorili Anglicko v katedrále futbalu a druhýkrát v histórii vyhrali ME. Museli na to čakať od roku 1968, ale stálo to za to.”
El País: “Wembley Talianov nevystrašilo. Tréner Southgate opäť zlyhal vo Wembley, rovnako ako hráč v semifinále 1996.”
PORTUGALSKO
Diário de Notícias: “Ruky Donnarummu spečatili návrat Manciniho Talianska na európsky trón. Taliani prevzali štafetu od predchádzajúcich šampiónov z Portugalska, najlepší strelec tohto turnaja bol Cristiano Ronaldo.”
FRANCÚZSKO
L’Équipe: “Takmer tri hodiny dúfali Angličania, že sa po 55 rokoch dočkajú novej korunovácie, ale po rozstrele zostali smutní.”
Le Figaro: “Triumf La Nazionale! Odmena za veľké znovuzrodenie.”
RAKÚSKO
Kronen Zeitung: “Starý futbalový kráľ je mŕtvy, nech žije nový. Portugalsko ako držiteľ titulu 2016 je minulosť, talianska squadra azzurra vyšla z tohtoročných ME ako veľký víťaz.”
Kurier: “Napokon musel rozhodnúť až jedenástkový rozstrel a v ňom Angličania opäť zlyhali.”
ŠVAJČIARSKO
Blick: “Je tu talianske leto – un’estate italiana!”
ČESKO
iDnes.cz: “Talianska eufória. Keď sa Angličania dostanú do penaltovej lotérie, väčšinou sa to pre nich končí zle. Potvrdilo sa to aj tentokrát v európskom finále. Opäť zlyhali. Toto sklamanie bude zrejme trvať roky. Taliani pôsobili na ME najdominantnejšie zo všetkých tímov.”
iSport.blesk.cz: “EURO ovládlo Taliansko! Donnarumma vychytal penaltový rozstrel.
sport.cz: “Nočná mora Anglicka vo Wembley ožila. Titul si v penaltách vystrieľali Taliani. Svätostánok v londýnskom Wembley sa premenil na fontánu talianskej eufórie. Vysnené zlato Angličanom doslova prekĺzlo medzi prstami a kliatbu nezlomili.”