Informovala o tom ČTK. Český politik, býalý minister spravodlivosti a predseda TOP 09 Jiří Pospíšil zverejnil správu o tom, že bude požadovať minimálne vysvetlenie tohto incidentu od starostu Verony.
Člen miestneho zastupiteľstva Andrea Bacciga zverejnil informáciu o koncerte. Ten na seba upozornil už tento rok v lete, keď feministkám z hnutia Non una di meno (Už ani o jednu viac) venoval fašistický pozdrav. Hnutie, ktoré bojuje proti násiliu voči ženám, vtedy protestovalo proti návrhu zrušiť zákon, ktorý dáva ženám právo na interrupciu.
Na koncerte pre Jana Palacha s názvom Pôda a sloboda vystúpia skupiny Topi neri, Hobbit a Compagnia dell’agnello. Podľa denníka La Repubblica patria medzi tie najpopulárnejšie v kruhoch krajnej pravice a medzi “skinheadmi neonacistického razenia”. Bacciga je zase blízky neonacistickému zoskupeniu Fortezza Europa, uviedol zdroj pre spomínané talianske noviny.
“Neofašistické skupiny sa už nejakú dobu pokúšajú privlastniť si kultúrne a politicky postavu Palacha, a to prekvapuje ľavicu, ktorá proti tomu protestuje,” dodal taliansky denník.
Český politik Jiří Pospíšil reagoval na túto správu na svojom Twitteri a uviedol, že si nevie predstaviť, aby český symbol odsudzujúci agresiu používali neonacisti.
Dnes budu po starostovi italské Verony požadovat minimálně vysvětlení.
.Jan Palach je českým symbolem, který odsuzuje agresi v jakékoliv formě.
Je pro mě nepředstavitelné, že jeho odkaz využívají neonacistické skupiny pod záštitou místních úřadů, jak uvedla ČTK.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 30. decembra 2018