Bratislava 31. júla 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
Na poslednom stretnutí talianskych a amerických lídrov vo Washingtone chýbala diskusia o právach homosexuálov a potratoch, píše Michael Curzon pre The European Conservative
Posledné stretnutie amerického prezidenta Joea Bidena a talianskej premiérky Giorgie Meloniovej vo Washingtone bolo úspešným cvičením vo vzájomnom obdivovaní, počas ktorého si obaja svetoví lídri dávali pozor, aby nenastoľovali témy, ktoré by mohli odhaliť akékoľvek rozpory.
Osobnosti sa navzájom označili za priateľov a oslávili “hlboké priateľstvo, ktoré spája Spojené štáty a Taliansko”. Ich rozhovory sa zamerali na posilnenie spolupráce tvárou v tvár výzvam zo strany Číny a na podporu Ukrajiny proti Rusku. Výrazne však chýbala diskusia o právach homosexuálov a potratoch.
Tie patria k najväčším deliacim líniám medzi oboma svetovými lídrami. Premiérka Meloniová sa snaží obmedziť interrupcie tým, že ponúka finančnú podporu ženám, aby tehotenstvo zvládli. Od aktivistov za práva homosexuálov si vyslúžila ostrú kritiku za vyhlásenie, že “dieťa si zaslúži len to najlepšie: matku a otca”. Na druhej strane prezident Biden zaradil otázku interrupcií do centra svojej predvolebnej kampane a pokusy v USA obmedziť interrupcie označil za “extrémne” a “nebezpečné”. Napriek tomu, že počas svojej politickej kariéry zmenil svoj postoj k právam homosexuálov, bol označený za “prezidenta najviac podporujúceho rovnosť, akého sme kedy mali”.
Obaja lídri si mohli k týmto otázkam povedať veľa, ale Meloniová dala jasne najavo, že sa o nich nehovorilo. Na otázku novinárov, či s ňou americký prezident alebo iní zákonodarcovia hovorili o právach homosexuálov, odpovedala: “Nikto sa ma na túto tému na nič nepýtal.” Podľa agentúry Reuters sa im podarilo “obísť rozdiely v otázke práv LGBTQ”.
Načasovanie hádky medzi Washingtonom a Rímom zjavne nie je vhodné, najmä keď sa pán Biden snaží zdôrazniť svoju úlohu pri tom, aby NATO bolo pred budúcoročnými voľbami “silnejšie, energickejšie a, áno, jednotnejšie ako kedykoľvek v histórii”. Pani Meloniová chce pred svojím vedením samitu G7 v roku 2024 udržať stabilné vzťahy. Zdá sa, že konfrontácia ustúpila do úzadia pred politickým pragmatizmom.
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Ukrajinská ofenzíva v slepej uličke a Bidenova neľahká politická pozícia
Vyšetrovanie obžaloby proti Bidenovi je teraz možné