Paríž 25. júna 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Christian Chavez)
Masové prisťahovalectvo malo priniesť ekonomické výhody, ale realita v krajinách ako Francúzsko je oveľa odlišnejšia, informuje portál REMIX News
Nové údaje ukazujú, že migranti tvoria takmer polovicu francúzskych príjemcov potravinovej pomoci, čo podporuje kritikov, ktorí tvrdia, že migranti nie sú v skutočnosti čistým prínosom pre západné ekonomiky, ale predstavujú obrovskú finančnú záťaž.
Z údajov francúzskeho Národného inštitútu pre štatistiku a ekonomické štúdie (INSEE) vyplýva, že medzi žiadateľmi o potravinové dávky je výrazne nadpriemerné zastúpenie migrantov, ktorí tvoria 44 %, pričom v priemere ide o 10 % obyvateľov všetkých metropol. Tento podiel však môže byť v skutočnosti vyšší, ako uvádza INSEE, keďže agentúra vychádza len z počtu ľudí, ktorí vyplnili dotazník potravinovej pomoci; zahrnula tiež len tých, ktorí mohli na svoje otázky odpovedať vo francúzštine. Nefrancúzsky hovoriacim osobám bol ponúknutý dotazník v angličtine, ale príliš málo ľudí súhlasilo s jeho vyplnením, preto sa INSEE rozhodla tieto údaje nepoužiť.
Odhaduje sa však, že týchto žiadateľov nehovoriacich po francúzsky je približne 420 000, čo znamená, že táto skupina prisťahovalcov tvorí približne 14 % žiadateľov o azyl. INSEE uvádza, že v minulom roku využilo potravinové dávky 3,2 až 3,5 milióna Francúzov, čo znamená, že približne 1,5 milióna z nich boli migranti.
V posledných rokoch sa neoliberálni ekonómovia a zástancovia otvorených hraníc snažili argumentovať, že Západ potrebuje migrantov, aby mohol v budúcnosti plniť dôchodkové záväzky a posilniť pracovnú silu. Vo Francúzsku však výskum uznávaného akademika Jeana-Paula Gourévitcha ukázal, že migranti stoja francúzsky štát každoročne 25 miliárd eur a že približne len štvrtina migrantov má prácu, zatiaľ čo ďalšia štvrtina pracuje v neformálnej ekonomike. Ďalšia polovica nemá žiadnu prácu.
Podobnej situácii čelia aj ďalšie európske krajiny. Napríklad Nemecko uviedlo, že len na migrantov plánuje tento rok vynaložiť 36 miliárd EUR, pričom mimoriadne veľa týchto migrantov zostáva roky bez práce.
Masová imigrácia je však naďalej veľkým biznisom, ktorý udržiava vybraných majiteľov firiem dobre financovaných štátnymi zákazkami – alebo v prípade aktivistických organizácií a mimovládnych organizácií – jednoducho zamestnaných a niekedy veľmi dobre platených. Z údajov napríklad vyplýva, že francúzske združenia len v roku 2021 prijali 750 miliónov eur vo forme grantov na pomoc pri ošatení, stravovaní a ubytovaní nových migrantov.
Viac sa dočítate
V Maďarsku dokonca aj ľavičiari odmietajú kvóty EÚ na migrantov