Ústí nad Labem 11. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
V Ústí nad Labem sa konalo zhromaždenie proti rasizmu a diskriminácii, ktoré usporiadali členovia rómskej komunity. Na mieste akcie usporiadatelia zbierali podpisy pre založenie novej politickej strany, ktorá by sa nazývala Roma Luma
Na udalosť dohliadali desiatky policajtov, akcia prebehla v pokoji.
Zhromaždenia sa zúčastnili asi dve stovky ľudí, ktorí najprv minútou ticha uctili pamiatku Róma, ktorý zomrel 19. júna v Tepliciach krátko po zásahu policajtov.
Z pódia potom prehovorila sestra zosnulého muža, ktorá poďakovala za podporu ostatným Rómom.
Účastníci demonštrácie tiež žiadali objektívne vyšetrenie prípadu.
“Prišli sme prejaviť nesúhlas s incidentom, ktorý teraz rieši celý svet,” narazil jeden z rečníkov na nedávnu udalosť z Teplíc. “Musíme hájiť svoje práva,” uviedol ďalej.
Ďalší z rómskych rečníkov prečítal prítomným zoznam Rómov, ktorí zomreli napríklad po útoku skinov.
“Toľko Rómov zomrelo a nebolo to poriadne vyšetrené a my sme k tomu tak dlho mlčali. Poďme budovať budúcnosť pre svoje deti,” zaznelo ďalej z pódia.
Demonštrujúci žiadali bezpečie pre svoje rodiny a svoje deti a tiež rovnaký prístup Rómov k práci a vzdelaniu.
“Nie sme menšina, sme národ, hrdý národ,” zaznelo na demonštrácii.
“Som asi prvý gadžo, čo hovorí na rómskej akcii a som na to hrdý. Moja žena je Rómka a vďaka nej sa mi otvorili oči. Vidím, aké príkoria českí Rómovia musia zažívať,” povedal ďalší z rečníkov na pódiu.
Na akcii okrem iného zaznela aj rómska hymna. “Nech celý svet vie, že nejakú máme,” povedal jeden z usporiadateľov.
Smrť štyridsaťšesťročného Roma Stanislava Tomáša
Pripomeňme, že k incidentu v Tepliciach došlo 19. júna. Spravodajský server Romea.cz informoval v pondelok 21. júna o prípade smrti jedného Róma po zásahu polície. Celú udalosť natočili svedkovia. Video zachytáva trojicu policajtov, ktorá zasahovala proti veľmi agresívnemu mužovi. Policajti museli na útočiaceho muža pokľaknúť, aby sa im ho podarilo dostať pod kontrolu. Bránil sa šesť minút. Počas následného prevozu do nemocnice zomrel.
Súdna pitva vylúčila súvislosť úmrtia s policajným zákrokom, pitevná správa poukazuje na ovplyvnenie drogou, uviedol už skôr policajný hovorca. Zástupcovia ústeckého krajského policajného riaditeľstva tiež už skôr povedali, že donucovacie prostriedky, ktoré policajti použili pri zákroku, zodpovedali intenzite útoku.
Neskôr české médiá prišla s informáciami o tom, že Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS) nebude začínať úkony trestného konania voči policajtom z Teplíc. Ako uviedla hovorkyňa GIBS Ivana Nguyenová, inšpekcie nevidela v konaní príslušníkov polície trestný čin.
Predstavitelia českej rómskej komunity však záverom odborníkov neveria. Prípad tiež začala čoskoro vo veľkom riešiť i zahraničné médiá, ktoré ho prirovnávajú k smrti George Floyda. To však českí policajti rázne odmietajú.