Bratislava 30. júla 2019 (HSP/Foto:Facebook)
No samozrejme, že nie je. CIA nemá filiálky, iba oddelenia a spolupracovníkov. Celé to obvinenie je podložené iba tvrdením ruských tajných služieb a faktom, že ľudia z ESETu cielene podporujú politickú vlnu, ktorá po krokoch preberá na Slovensku moc. Akékoľvek súvislosti tam môžu vidieť iba konšpirátori. Či nie?
Prednedávnom médiá uverejnili informáciu, že spoločnosť ESET zažalovala poslanca Ľuboša Blahu a sudcu Štefana Harabina za to, že šíria informáciu prevzatú z ruskej tlače, ktorú uverejnili niektoré slovenské médiá, že Rusi zistili, že ESET spolupracuje s americkou tajnou službou CIA. ESET tvrdí, že to je hoax a hovorí, že chce očistiť svoje meno, na druhej strane Blaha ani Harabin sa ospravedlniť nemienia a sú pripravení sa súdiť.
Tento konflikt vznikol v situácii, keď je naopak Rusko obviňované presne rovnakým spôsobom, bez dôkazov, len na základe tvrdenia, že „tajné služby zistili“, že Rusi na Slovensku spolupracujú s niektorými subjektmi, a tým zasahujú do vnútorných záležitostí Slovenska. Toto tvrdia mainstreamové médiá a ide o rovnakú situáciu ako tú s ESETom, čiže o neoveriteľné tvrdenie na základe „zistenia tajných služieb“. A teda aj toto je rovnako dobre možné označiť za hoax. Rozdiel je však v tom, že jedno zistili ruské tajné služby, ktoré klamú, a to druhé zistili naše tajné služby, ktoré hovoria pravdu.
Spojitosť ESETu a CIA začala byť spomínaná v roku 2017, keď Wikileaks zverejnili dokumenty, podľa ktorých CIA vie prechádzať cez ochranu niekoľkých popredných softvérových spoločností, a medzi nimi aj ESETu. Podozrenie, že „dvierka“ nemusela CIA objaviť náhodou sama, ale jej ich mohol niekto otvoriť, vyjadrilo už vtedy ruské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s informáciami o pripravovanej provokácii CIA proti Rusku, do ktorej mal byť zapojený aj ESET. Firma všetky tieto podozrenia striktne popiera.
Takto isto popierala aj podporu Roberta Mistríka v nedávnych prezidentských voľbách: „Spoločnosť ESET sa ohradzuje voči tomu, aby ju niekto spájal s niektorým z prezidentských kandidátov. Tvrdí, že nikdy vo svojej histórii nepodporovala žiadnu stranu ani jednotlivca.“ A za tým dodala: „Nemôže však za to, ak niekoho ako súkromné osoby podporujú jej majitelia.“ To všetko je nepochybne pravda. Preto sa aj Mistrík vtedy ostro ohradil proti dezinformačnému hoaxu, že ho údajne finančne podporil ESET, keď jeho pritom podporil iba Richard Marko, šéf ESETu. A to je, iste uznáte, zásadný rozdiel a úplne to mení uhol pohľadu: vyjadrené v stupňoch celzia, možno až o celých 360 stupňov.
Pripomeňme si, že pri podpore oboch liberálnych kandidátov na prezidenta, a tiež pri podpore toho minulého, pri vzniku dvoch nových strán Spolu a Progresívne Slovensko, ktoré zrejme podstatným spôsobom ovplyvnia výsledok budúcoročných parlamentných volieb, pri víťazstve Matúša Valla a ďalších dvoch kandidátov v boji o funkcie primátorov krajských miest, v nadácii Zastavme korupciu, v Denníku N, na ministerstve spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktoré neuveriteľným spôsobom pristupovalo ku kauze Carlton … všade tam je nejakým spôsobom Richard Marko, Anton Zajac, Maroš Grund, Peter Paško alebo Miroslav Trnka, prípadne viacerí súčasne, ale vždy ako súkromné osoby. Keby sme teraz napísali, že to nemusí byť náhoda, tak by to bolo napadnuteľné tvrdenie a na súde by sme mohli prehrať, pretože by sme ho nevedeli dokázať. Ale my nič také ani napísať nechceme.
O údajnom napojení ktorejsi veľkej slovenskej softvérovej spoločnosti na americkú tajnú službu CIA hovoril prednedávnom aj bývalý premiér Robert Fico, ale na otázku o ktorú firmu ide, neodpovedal – tiež si uvedomoval, že bez dôkazov niečo tvrdiť sa neopláca.
Ani v správach SIS za posledné roky sa nespomína žiadna možnosť, že by veľká slovenská IT firma spolupracovala s cudzou tajnou službou. A ako vieme, informáciám tajných služieb treba veriť. Teda tých našich tajných služieb, na rozdiel od tých ruských. A ešte treba veriť informáciám od tajných služieb USA a ďalších krajín NATO, lebo sú to spojenci, a tí by nám neklamali. Veď už koľko pravdivých informácií nám priniesli napríklad len o zbraniach hromadného ničenia v Iraku či Sýrii.
Tak si to teda zhrňme: je naozaj nepochopiteľné, že napriek tomu, že ESET, slušné tajné služby aj všetky oficiálne miesta to popreli, konšpirátori neustále hľadajú spojitosť medzi firmou ESET, ktorá je dodávateľom softvéru pre americké štátne inštitúcie, a ovplyvňovaním slovenskej politiky. A veľké médiá sú podozrivo ticho – v demokratickej spoločnosti by mali predsa ako prvé upozorňovať, že tu niekto neprávom špiní dobré meno počestnej softvérovej firmy. Radšej ani nepoložíme rečnícku otázku, či to náhodou nie je tým, že slovenská mainstreamová mediálna scéna je zmanipulovaná ruskými tajnými službami – lebo by nás ešte mohol niekto chcieť vláčiť po súdoch.
A o súdoch sa tiež vraví všeličo. Napísali by sme, čo si o nevídaných zázrakoch práce bratislavského súdu myslí napríklad Emil Mikurčík, bývalý majiteľ bratislavského hotela Carlton, ktorý oň prišiel v bizarnej súdnej ťahanici s pánmi Hrubým a Grundom, ale tuším už akurát dochádza atrament, tak radšej už na dnes skončíme. Odborníci tvrdia, že zdravšie je venovať sa radšej športu, tak si sem na záver dajme jeden priebežný športový výsledok: Harabin – tím Švecová 14 : 0. A vy fandíte komu?
Ivan Lehotský