Moskva 5. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Kulinársky svet je v súčasnej dobe veľmi rozmanitý. Niekedy sa ale ľudia chcú vrátiť do detstva a zapamätať si presne tú jedinečnú chuť jedného konkrétneho jedla. Niektorí možno s láskou spomínajú na chuť voňavých a šťavnatých fašírok. A niet divu, takej pochúťke len málokto odolá
Ako ale pripraviť karbonátky, ktoré by chutili rovnako ako od mamičky alebo babičky? A akým chybám sa vyvarovať pri ich príprave? Aj na to vieme odpovedať.
V prvom rade je dobré si uvedomiť, že ku karbonátkam neodmysliteľne patrí predovšetkým mleté mäso. V tomto prípade odporúčame urobiť si vlastné mleté mäso. Len tak si totiž budete istí, že mäso bude kvalitné. Mäso by ale malo byť čerstvé, nezmrazené, bez blán a nemalo by byť ani príliš mastné.
Suroviny (na 4 porcie):
- 1 ks vajcia
- 400 g mletej bravčovej krkovičky
- 1 ks menšia cibuľa
- 300 g sendviča či iného pečiva
- 100 ml mlieka
- soľ podľa chuti
- korenie podľa potreby
- rastlinný alebo slnečnicový olej na vyprážanie
- strúhanka
Postup prípravy (50 min):
1. Ako už bolo povedané, najdôležitejšie je mleté mäso. Myslite na to, že pri mletí mäsa musí byť chladené a zbavené všetkých blán. Pokiaľ ale dôverujete nejakému dobrému výrobcovi, môžete použiť hotové vysokokvalitné mleté mäso.
2. Ako ďalšie si pripravte cibuľu. Tú olúpte a tiež ju nasekajte v mlynčeku na mäso. Ak použijete hotové mleté mäso, potom môžete cibuľu len jemne nasekať nožom. Na chuti fašírok to nič nezmení.
3. Na rad príde aj pečivo. To najprv zalejeme teplým (v žiadnom prípade nie horúcim) mliekom a necháme 15 minút pôsobiť. Potom prebytočné mlieko vytlačíme rukami a pečivo vložíme k mletému mäsu a nadrobno nakrájanej cibuli.
4. Do tejto mäsovej zmesi pridajte ďalej vajce, mleté čierne korenie a soľ podľa chuti. K mletému mäsu môžete tiež pridať vaše obľúbené korenie – cesnak, bazalku, kôpor atď. Všetko dôkladne premiešajte. Mleté mäso musí byť dobre odrazené o stôl alebo o dno nádoby, v ktorej je mäso pripravované. To robte dovtedy, kým sa na mäse nevytvoria biele tukové vlákna. Ten trik sa robí preto, aby karbonátky držali svoj tvar a nerozpadli sa počas vyprážania.
5. Ďalší krok je ideálny pre tvarovanie fašírok. K tomu je dobré namočiť si ruky v studenej vode. Veľkosť a tvar si zvoľte podľa seba. Ak ste neodhadli množstvo a máte veľa mletého mäsa, potom ho môžete smelo zmraziť, rovnako ako už vytvarované karbonátky.
6. Keď máte karbonátky vytvarované, obaľte ich v strúhanke. Na panvicu nalejte trochu rastlinného oleja a až bude horúci, rozložte karbonátky na panvicu. Smažte ich dozlatista asi 4-5 minút z jednej strany. Potom ich otočte a smažte po dobu 5 minút na druhej strane. Nakoniec do panvice nalejte vodu a znížte teplotu. Následne panvicu prikryte a duste až do úplného urobenia (asi 8-10 minút).
A máte hotovo! Fašírky možno podávať s rôznymi prílohami, ako je zdravá zelenina a čerstvé bylinky, zemiaková kaša, cestoviny alebo pohánka.