Washington 18. apríla 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Paul Sakuma)
Microsoft žaloval americkú vládu, pretože zneužíva svoje kontrolné právomoci. Americký softvérový gigant musel orgánom USA odovzdať množstvo užívateľských dát, dotknuté osoby však nesmeli byť informované. V spore spoločnosti Apple a FBI sa však zakladateľ spoločnosti Microsoft postavil na stranu FBI
Microsoft oznámi svojim zákazníkom, kedy budú úrady USA pristupovať k ich dátam. Za posledných 18 mesiacov bolo prijatých 5624 príkazov, vysvetľuje americká softvérová spoločnosť v žalobe podanej v Seattli vo štvrtok proti vláde. V 2576 prípadoch bolo skupine zakázané informovať príslušných zákazníkov o procese. To je protiústavné v niekoľkých ohľadoch. Microsoft obvinil vládu, že vďaka technologickým zmenám smerom k ukladaniu dát na internete – využili “svoju moc na vykonávanie tajného vyšetrovania”. “Človek sa nemusí vzdať svojich práv vtedy, ak sa rozhodne previesť svoje súkromné informácie z disku na internetovú službu cloud.”
Hovorca ministerstva spravodlivosti vo Washingtone to odmietol komentovať.
Administratíva prezidenta Baracka Obamu má právo na základe zákona o elektronických komunikáciách (ECPA) dostať sa k dátam používateľov bez toho, aby spoločnosť musela informovať príslušné osoby. Kritici tvrdia, že zákon je tri desaťročia starý a pochádza z obdobia pred komerčným využitím internetu. Pred dvoma rokmi Microsoft a ďalšie americké spoločnosti bojovali proti tomuto zákonu. Po odhalení Edwarda Snowdena sú americké spoločnosti pod tlakom, aby viac chránili osobné údaje.
Spoločnosť Microsoft však v poslednom podobnom spore medzi jej konkurentom Apple a orgánmi Spojených štátov stála na strane FBI: Apple oficiálne podala odvolanie proti uzneseniu súdu. Twitter, Facebook a Google vyjadrili podporu pre Apple. Odpor voči orgánom má tiež význam pre imidž spoločností, analyzovali Guardian nedávno.