New York 22. júna 2023 (HSP/Independent/Foto:TASR/AP)
Aktualizované 22. júna 2023
Elon Musk, majiteľ spoločností Twitter a SpaceX, prerušil mlčanie o zmiznutí výskumnej ponorky, ktorá navštívila pozostatky Titanicu, informuje britský Independent
Spoločnosť OceanGate Expeditions, ktorá ponorku prevádzkuje, predtým na Twitteri ocenila službu Starlink, poskytovanú prostredníctvom SpaceX, ktorá im umožnila prístup na internet počas dobrodružnej plavby v severnom Atlantickom oceáne.
“Napriek tomu, že sa nachádzame uprostred severného Atlantiku, máme internetové pripojenie, ktoré potrebujeme na úspešné podmorské operácie – ďakujeme @Starlink!” napísala spoločnosť začiatkom tohto mesiaca na Twitteri.
Musk reagoval na tweet, ktorý zverejnil portál Snopes a poukázal na to, že je generálnym riaditeľom spoločnosti SpaceX, ktorá poskytuje službu Starlink. Naznačil, že spojenie medzi službou Starlink a ponorkou je “psyop.”
“Nemôžete ani spustiť dobrú psy op,” napísal Musk.
Psyop sú tajné operácie zvyčajne zamerané na ovplyvnenie zmýšľania nepriateľa nevojenskými prostriedkami.
Spojenie s ponorkou
V pondelok sa objavili správy, že spoločnosť OceanGate stratila kontakt s ponorkou a jej pasažiermi, čo vyvolalo horúčkovité pátranie s cieľom nájsť plavidlo skôr, ako sa vyčerpá jeho podpora života.
Ponorka zmizla v pondelok, čo odštartovalo hľadanie plavidla skôr, ako mu dôjde kyslík
Turisti môžu zaplatiť 250 000 dolárov za možnosť nalodiť sa na ponorku, ktorá je “experimentálnym” plavidlom, a navštíviť pozostatky Titanicu, ktorý sa potopil v roku 1912.
V súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že Starlink zohral nejakú úlohu pri zmiznutí plavidla.
Obhajcovia pána Muska rýchlo poukázali na to, že Starlink sa nemohol použiť na komunikáciu s ponorkou vzhľadom na hĺbku, v ktorej plavidlo funguje.
“Nie je nič také ako internetová služba niekoľko míľ pod z****** oceánom. Snopes je rovnako zlomyseľne zaujatý a falošný ako akýkoľvek konšpiračný subreddit, s ktorým som sa kedy stretol,” napísal jeden z overených používateľov Twitteru, samozvaný “výskumník dezinformácií” Mike Solana.
Spoločnosť OceanGate nikdy netvrdila, že na komunikáciu s ponorkou používa internet. Počas svojich expedícií prevádzkuje aj hladinové plavidlá v podporných úlohách, ktoré sa podľa predchádzajúcich správ spoliehajú na internetové pripojenie.
Napriek jeho odpovedi nie je jasné, či Musk popiera, že spoločnosť OceanGate Expeditions používa internet poskytovaný spoločnosťou Starlink.
Tajnosti so zmiznutím ponorky
David Pogue, ktorý si ponorku prezrel a pripravil o nej reportáž pre CBS News pred jej plavbou, povedal, že v čase zmiznutia bol na palube sprievodného veliteľského plavidla.
“Aby bolo jasné, v ten deň som nebol na ponorke. Bol som na lodi na hladine, v riadiacej miestnosti. Stále mohli posielať krátke textové správy ponorke, ale nevedeli, kde sa nachádza,” napísal na Twitteri.
Nie je jasné, prečo posádka ponorky nemohla počas tejto fázy plavby posielať textové správy na veliteľské plavidlo.
Uviedol, že spoločnosť odpojila novinárom na veliteľskej lodi prístup na internet, aby nemohli zverejniť skutočnosť, že sa ponorka stratila.
“Bolo ticho a veľmi napäté a oni vypli internet na lodi, aby nám zabránili tweetovať,” napísal.
Keď naňho komentátori tlačili, prečo neoznámil, že spoločnosť OceanGate im údajne prerušila prístup na internet, Pogue odpovedal, že im bolo povedané, že pre prípad núdze potrebujú mať všetky kanály voľné.
Poznamenal tiež, že nešťastie ponorky podnietilo diskusie o inštalácii lokalizačného majáka podobného tým, ktoré používajú lietadlá, hoci nie je jasné, či sa takéto opatrenia niekedy prijali.
Pasažieri Titanu
Na palube stratenej ponorky v Atlantickom oceáne sa nachádza päť ľudí, ktorých majetok má celkovú hodnotu približne 10 miliárd dolárov.
Sú to:
– britský podnikateľ Hamish Harding (majetok v hodnote 1 miliardy dolárov);
– jeden z najbohatších Pakistancov Shahzada Dawood a jeho syn Suleiman (Shahzadov majetok predstavuje približne 8 miliárd USD);
– Rush Stockton, generálny riaditeľ spoločnosti OceanGate (ktorá zorganizovala neúspešnú expedíciu na Titanic);
– francúzsky podmorský prieskumník Paul-Henri Nargolais.
Meno ďalšieho pasažiera nie je známe.
Záchranné akcie
Americká pobrežná stráž v utorok vo vyhlásení uviedla, že v plavidlu zostáva menej ako 40 hodín vzduchu, čím sa zužuje časový rámec úspešnej záchrany nezvestnej posádky.
Lode pobrežnej stráže a amerického námorníctva pokračujú v pátraní po plavidle, odkedy spoločnosť OceanGate oznámila jeho zmiznutie.
Kanadské lietadlo pátrajúce po ponorke v Atlantickom oceáne zaznamenalo občasné “búchanie” z blízkosti jej poslednej známej polohy, avšak americká pobrežná stráž spresnila, že “nepozná zdroj hluku.”
Posádka, ktorá po plavidle pátrala, zaznamenala v utorok každých 30 minút a v stredu o štyri hodiny neskôr zvuky buchotu.
Plavidlo sa v nedeľu ráno ponorilo z podpornej lode, aby sa dostalo k vraku Titanicu, ktorý sa nachádza v hĺbke 12 500 stôp.
Približne o hodinu a 45 minút neskôr Titan stratil kontakt so svojou hladinovou loďou Polar Prince.
You can’t even run a good psy op
— Elon Musk (@elonmusk) June 21, 2023
.
Podľa posledných informácií sa už našli dve časti pravdepodobne zničenej ponorky.
Prečítajte si tiež:
Päť ľudí z ponorky pri Titanicu vlastní dokopy 10 miliárd dolárov