“Momentálna situácia nepridáva na pohode skutočne nikomu a dá sa povedať, že dvojnásobne to platí v prípade rómskej komunity, ktorej členovia majú na Britských ostrovoch početné rodinné zázemie a väzby na rodinných príslušníkov sú skutočne silné, takže aj dodržiavanie tzv. lockdownu, čiže obmedzenia pohybu, ktorý v ostrovnej monarchii platí už štvrtý týždeň, je pre nich náročné a vo veľa prípadoch dochádza k jeho porušovaniu.” Uviedol to zahraničný spolupracovník TA3 Peter Mikitič.
Povedal tiež, že problémom je to, že v domoch, kde žijú “ich býva viac”. “A niekedy sú tam aj osoby, ktoré tam byť nemajú, resp. ich nájomníci ich skrývajú. V tejto súvislosti britská polícia robí so sociálnymi pracovníkmi náhodné kontroly a paradoxne sa jej v týchto koronavírusových časoch darí nájsť aj ľudí, ktorí sa v minulosti dopustili nejakých deliktov alebo trestných činov a pred tým ich nevedeli pred spravodlivosť postaviť. V telefonickom rozhovore to potvrdila Bibiana Jordan-Horvathová, právna konzultantka a súdna tlmočníčka, ktorá je v anglickom meste Sheffield v úzkom kontrakte s rómskou komunitou.”
Mikitič dodal, že Rómovia v Sheffielde sledujú opatrenia, ktoré v boji s koronavírusom prijala slovenská vláda, no na druhej strane vraj často nedodržiavajú ani benevolentnejšie britské pravidlá. “To sa prejavilo v mnohých prípadoch počas veľkonočných sviatkov, keď nenasledovali inštrukcie britskej vlády. Podľa vyjadrenia Jordan-Horvathovej si Rómovia myslia, že sa navštevovať môžu, lebo sú z jednej rodiny aj keď bývajú o tri ulice ďalej, čo spôsobuje veľa sporov z miestnymi obyvateľmi, ktorí sa samozrejme sťažujú, že sa pohybujú hore-dole, na veľký hluk, na rómske deti na uliciach, či na pitie alkoholu na verejnom priestranstve. Dochádza tiež k prudkému nárastu domáceho násilia, čo ale nie je problémom len v rómskej komunite.”
TA3 disponuje informáciami, že Rómovia pochádzajúci prevažne z okolia Spiša, Zemplína a Šariša, ktorí žijú a pracujú v Sheffielde, Brimminghame či Peterborough sa vracajú do osád v Krompachoch, Žehre a Richnave. Práve tu už bol pozitívne testovaný občan, ktorý sa mal vrátiť zo Sheffieldu. “Taktiež odchádzajú do obce Bystrany, ktorá je známa tzv. Sheffieldským námestím, odkiaľ pochádza množstvo obyvateľov, ktorý pandlujú medzi touto slovenskou obcou a Sheffieldom.” Práve toto mesto na severe Anglicka patrí k hlavným ohniskám nákazy vo Veľkej Británii.
“Podľa toho, čo som sa dozvedel od ľudí, ktorí pracujú v rómskej komunite, to naozaj tak vyzerá, že naší spoluobčania sa snažia dostať domov. Samozrejme, nie všetci. A je to či už z dôvodu obáv o svoje zdravie alebo nedostatku finančných prostriedkov. Ako mi povedala Jordan-Horvathová, niektorí odchádzajú z Británie vo veľkých skupinách domov po vlastnej osi, niekedy nie na celkom legálnych vozidlách ako sú minibusy či osobné autá a to aj napriek tomu, že slovenské veľvyslanectvo v Londýne ponúklo našim krajanom v rámci repatriácie prevoz na Slovensko, čo ale väčšina Rómov nevyužila. Dôvodom je podľa Horvathovej ich poverčivosť a strach, že budú infikovaní, zoberú im deti a zavrú ich do karantény.”
Redaktor Mikitič v živom vysielaní upozornil na to, že aj podľa vyjadrenia známeho českého aktivistu Petra Toráka existujú pochybnosti o tom, či Rómovia budú dodržiavať domácu karanténu.
Napätie v osadách
Televízia v stredu priniesla ešte jednu reportáž o problémoch v súvislosti s karanténou približne 6000 obyvateľov v osadách v lokalitách Bystrany, Žehra a Krompachy. “V osadách vzniká napätie, ktoré tlmia vyškolení špecialisti,” informovala TA3.
Napríklad z 25 pozitívne testovaných na COVID-19 z obce Bystrany, ktorí mali absolvovať povinnú štátnu karanténu, ju podľa TA3 absolvoval iba jeden občan.
Testovanie ľudí, ktorí prišli s nakazenými do kontaktu v obci Krompachy ukázalo, že pozitívny výsledok mala aj pracovníčka mestského úradu, ktorá prichádzala do kontaktu s obyvateľmi miestnej osady.
V piatok v Krompachoch v jednej z komunít došlo k zastaveniu dodávok pitnej vody. Situáciu riešili vodári v špeciálnych oblekoch.
Napäté situácie v osadách rieši aj špeciálny antikonfliktný tím polície.