Bratislava/Brusel 15. augusta 2023 (HSP/Facebook/TASR/Foto:Facebook)
Aféra okolo vyjadrenia Pétera Szijjártóa, šéfa maďarskej diplomacie neutícha. Najnovšie sa k nej pridalo osem slovenských liberálnych europoslancov, na čele s Ivanom Štefanecom z KDH, v podobe otvoreného listu
Szijjártó cez víkend vyhlásil, že na celom svete vrátane Slovenska sa uskutočňuje stíhanie politikov, ktorí sú v opozícii voči “medzinárodnému liberálnemu mainstreamu a odvážne zastávajú národné záujmy.”
Vladimír Bilčík zo strany Demokrati to komentuje slovami. “Tibor Gašpar ani iní trestne stíhaní členovia strany SMER nie sú žiadne obete. Ich vyšetrovanie znamená, že slovenská polícia si robí svoju prácu. Zákony musia platiť pre každého rovnako.”
“Ako jeden z ôsmich europoslancov a europoslankýň zo Slovenska som podpísal otvorený list, ktorý sme adresovali maďarskému ministrovi zahraničných vecí. Péter Szijjártó verejne spochybnil konanie slovenskej polície a naznačil, že v prípade Tibora Gašpara ide o stíhanie politickej opozície,” pokračuje.
“Pánovi ministrovi sme v liste pripomenuli, že nám záleží na dôslednom uplatňovaní rovnakých pravidiel pre všetkých v rovnakom čase. Aj takýto prístup prispieva k vnímaniu korupcie, kde sa v medzinárodnom porovnaní podľa Transparency International umiestnilo Slovensko podľa posledných hodnotení o 28 priečok lepšie ako Maďarsko. Tieto výroky maďarského ministra podrývajú dobré susedské vzťahy, ktoré si všetci želáme. Dobré vzťahy sú totiž založené na rešpekte a dodržiavaní pravidiel,” uvádza na záver.
“Iniciatívni europoslanci”
Štefanec v liste šéfovi maďarskej diplomacie pripomína, že v demokratických krajinách policajné orgány konajú bez politických zásahov.
“Sme presvedčení, že boj proti korupcii je dôležitý na všetkých úrovniach spoločnosti a orgány činné v trestnom konaní v ňom zohrávajú nezastupiteľnú úlohu. Záleží nám na dôslednom uplatňovaní rovnakých pravidiel pre všetkých v každom čase,” vyhlasuje.
Štefanec a ďalší slovenskí europoslanci Szijjártóa upozorňujú, že jeho vyjadrenia neprispievajú k želaným dobrým susedským vzťahom.
“Dobré vzťahy sú založené na vzájomnom rešpekte a dodržiavaní pravidiel,” odkazujú okrem Štefanca do Budapešti aj Vladimír Bilčík, Martin Hojsík, Eugen Jurzyca, Miriam Lexmann, Peter Pollák, Michal Šimečka a Michal Wiezik.
Dvojitý meter Šimečku
Monika Beňová upozorňuje na dvojitý meter Michala Šimečku, ktorý sa ochotne pridal k iniciátorom otvoreného listu a pritom “zabúda” ako sám koná v Bruseli.
Napríklad, keď ako poslanec EP ako spravodajca Správy o dodržiavaní zásad právneho štátu v EÚ “vyjadril poľutovanie nad tým, že Maďarsko tým, že nevykonalo rozsudok SDEÚ týkajúci sa nezákonných obmedzení financovania občianskych organizácií zo strany osôb so sídlom mimo Maďarska, čo samo osebe predstavuje závažné porušenie právneho štátu, pokračuje v zmenšovaní priestoru občianskej spoločnosti v krajine; naliehavo vyzýva Komisiu, aby postúpila prípad Maďarska Súdnemu dvoru EÚ a bezodkladne požiadala o uplatnenie odrádzajúcich sankcií podľa článku 260 ZFEÚ; so znepokojením konštatuje, že čoraz väčší viac členských štátov prijíma právne predpisy, ktoré vytvárajú závažné obmedzenia slobody združovania a prejavu organizácií občianskej spoločnosti, a prispievajú tak k zmenšovaniu priestoru pre občiansku spoločnosť; Toto je aj dôvod bezbrehej podpory mimovládnych organizácií spolufinancovaných zo zahraničia pre politiku Progresívneho Slovenska.”
“Takisto hlasoval za reguláciu krátenia fondov EÚ a podporoval pozastavenie práv pre Maďarsko, predsedať Rade EÚ v roku 2024,” pripomína europoslankyňa.
“Tak teraz neviem, či na svoju prácu Šimečka zabudol alebo či teda platí, že nikto nič nesmie povedať len ON čokoľvek a na kohokoľvek,” dodáva Beňová.