Bratislava 2. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Axel Heimken)
Po tom, čo Slovensko darovalo svoj hlavný systém protivzdušnej obrany S -300, prebrali dočasnú protivzdušnú ochranu systémy krajín NATO. Americké systémy Patriot však už boli zo Slovenska stiahnuté a Slovensko chránia iba pozostatky protivzdušného systému zo sovietskych čias – Kub a IGLA a jeden taliansky systém SAMP/T
Napriek siláckym rečiam bývalého ministra obrany Naďa o tom, že sme chránení našimi spojencami NATO, ako nikdy predtým, po stiahnutí všetkých štyroch batérií Patriot zo Slovenska to tak nevyzerá. Slovenské Migy, ktoré po S- 300, taktiež skončili svoju púť na Ukrajine a s nimi aj časť systému slovenskej protivzdušnej obrany Kub, vytvárajú ďalšie zatiaľ nie úplne zodpovedané bezpečnostné otázky.
Napriek tomu, že sa v mediálnom priestore objavila najnovšia správa o tom, že nám Nemecko poskytuje (vraj bezplatne) systémy protivzdušnej obrany Mantis, ani zďaleka to problém, ktorý po neuváženom zbavení sa funkčného „šrotu” S – 300 nastal, dostatočne nerieši.
Slovensko síce dostalo v utorok jednu jeho časť – prehľadový rádiolokátor spolu s náhradnými dielmi, ktorý previezli do vojenského útvaru v Nitre. No pri porovnaní technických parametrov S- 300 a systému Mantis, musí byť každému jasné, že systém Mantis je skôr lokálnym protivzdušným systémom s účinnosťou na krátke vzdialenosti. Snáď najzaujímavejšou informáciou okolo bezplatného darovania nemeckého protivzdušného systému Slovákom je, že systém bude prioritne chrániť centrum na opravu poškodenej ukrajinskej vojenskej techniky v Michalovciach.
Pre porovnanie – systém S 300, ktoré Slovensko vlastnilo mal schopnosť ničiť vzdušné ciele pohybujúce sa rýchlosťou až 4300 km/h – taktické aj strategické lietadlá, strely s plochou dráhou letu, letecké riadené strely alebo balistické rakety. Diaľkový dostrel kompletu S-300 PMU bol až 75 km a výškový 27 km. V roku 2015 mal prejsť modernizáciou a svoju stopercentnú funkčnosť dokázal pri ostrých streľbách nad Čiernym morom v Bulharsku, kde všetky vystrelené rakety úspešne zasiahli vzdušné ciele (lietajúci terč RUM- R-01). O nadobudnuté vojenské spôsobilosti slovenskí „rakeťáci” už prišli. Slovensko ako jediná z troch krajín v Európe, ktoré takýto systém mali vo svojom vlastníctve, ho darovalo Ukrajine. Okrem Slovenska, S- 300 vlastní aj Bulharsko a Grécko. Obe krajiny ho však odmietli Ukrajine dodať s odôvodnením že ho potrebujú na vlastnú obranu.
Príbeh o slovenskej protivzdušnej obrane však ešte nekončí, keďže Slovensko uvažuje o nákupe nového protivzdušného systému a podľa ponuky sa cena môže vyšplhať až na miliardu eur.
Ambíciou úradníckeho ministra obrany Martina Sklenára je zaobstarať vlastný protiraketový komplet ešte do predčasných parlamentných volieb. Ponuky od šiestich krajín bude rezort vyhodnocovať v auguste, konkrétne rozhodnutie má padnúť už v septembri.
„Nasledovať bude vyhodnocovanie prijatých ponúk tímom odborníkov z rezortu MO, ktorého výsledkom bude odporúčanie vláde SR na udelenie mandátu MO SR na rokovania o zmluve s konkrétnymi štátmi,” priblížila hovorkyňa ministerstva obrany pre denník Pravda. Bližšie informácie o krajinách, ktoré zaslali ponuky, cenách ani type systému nie sú známe.
Ministerstvo oslovilo celkom 11 krajín, ktorým vopred komunikovalo cenový rámec. Na výdavky spojené so systémom protivzdušnej obrany myslí aj obranný rozpočet na rok 2023. „Tieto výdavky na budúci rok sú zahrnuté v programovom pláne MO SR a pri tvorbe rozpočtu doň budú zahrnuté,” doplnila Precner.
Prečítajte si tiež
Ukrajina dostala prvé dve samohybné húfnice Zuzana 2 od Konštrukty-Defence
Čo je podstatou rôznych mierových iniciatív navrhovaných v súvislosti s konfliktom na Ukrajine