VPK v tejto súvislosti pripomína, že na začiatku občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 boli všetky PZRK stiahnuté z výzbroje vládnych jednotiek a uskladnené v dobre strážených vojenských skladoch. Dôvodom bol fakt, že protivládni vzbúrenci nedisponovali letectvom, avšak existovalo riziko, že by sa v priebehu bojov mohli zmocniť týchto PZRK, čo by malo fatálne následky pre vládne letectvo.
V súčasnosti sa situácia kardinálne zmenila. Sýrska armáda sa dostatočne skonsolidovala a zocelila v boji, vďaka čomu dokáže systematicky likvidovať zvyšky banditov a teroristov bez rizika, že by sa títo ešte dokázali zmocniť nejakých trofejných zbraní z výzbroje vládnych jednotiek. Skutočnosť, že sýrske vládne jednotky nemajú vo výzbroji PZRK však začali ostentatívne zneužívať vzdušné sily Izraela a proamerickej koalície. Tieto sa najmä v poslednom čase začali čoraz častejšie uchyľovať k provokáciám a zákerným útokom zo vzduchu, voči ktorým boli vládne jednotky bez PZRK prakticky bezbranné. Naposledy boli podobnému neohlásenému útoku zo vzduchu vystavené nepravidelné provládne jednotky v provincii Deir-ez-Zor vo februári tohto roku, pričom aj z dôvodu absencie PZRK došlo k nezanedbateľným obetiam na strane provládnych jednotiek a ruských dobrovoľníkov.
V súčasnosti sa už do výzbroje pozemných síl postupne vracajú ruské PZRK „Igla“ a „Strela-2“, čínske „FN-6“ a severokórejské „HT-16PGJ“, ktoré boli doposiaľ uskladnené vo vojenských depozitoch. Ich praktický význam ocenia najmä mobilné pozemné jednotky sýrskej armády, ktoré sa tak dokážu lepšie chrániť pred neočakávanými útokmi zo vzduchu. Doterajšie skúsenosti totiž svedčia o tom, že izraelské a americké lietadlá opakovane poskytujú vzdušnú podporu banditom a teroristom, ktorí stále kontrolujú nemalú časť provincie Daraa.
Gabriel Gačko