Londýn 1. marca 2018 (HSP/politikus.ru-Hassan Ammar)
Pred dvoma týždňami sa v bavorskom Mníchove konala tradičná bezpečnostná konferencia, ktorú britská diplomacia využila ako neformálnu platformu pre svoje zákulisné pokusy ovplyvniť vývoj v Sýrii. Väčšina svetových médií síce nevenovala väčšiu pozornosť diskrétnym rokovaniam tzv. „Malej skupiny“ (Small Group), v niektorých arabskojazyčných zdrojoch (napr. libanonský denník „Al Akhbar) sa však objavili informácie o obsahu tajných rokovaní za účasti diplomatov z USA, Veľkej Británie, Francúzska, Jordánska a Saudskej Arábie.
V rámci „Malej skupiny“ sa Londýn usiluje pretlačiť svoju víziu ďalšieho postupu v Sýrii, ktorý načrtol ešte 12. februára britský diplomat Benjamin Norman, zodpovedný za problematiku Blízkeho východu na britskej ambasáde vo Washingtone. Podľa textu jeho 5-stránkového dôverného diplomatického telegramu by „západná stratégia“ mala všetkými možnými prostriedkami (vojenské nevynímajúc) zabrániť nastoleniu „Pax Russiana“ (ruský mier) v Sýrii. Súčasťou tohto plánu je rozdelenie Sýrie, všemožné sabotovanie mierových rokovaní v ruskom Soči, skrotenie Turecka a vyťaženie osobitného predstaviteľa OSN pre Sýriu Staffana de Mistury úlohami, ktoré budú v konečnom dôsledku stimulovať realizáciu zámerov „Malej skupiny“. Zástupcovia britského Foreign Office v priebehu dôverných rokovaní kládli dôraz na zintenzívnenie vojenských aktivít a rozpútanie novej protiruskej informačno-propagandistickej kampane. Súčasťou tejto kampane má byť sústavné fabrikovanie obvinení na adresu Ruska a sýrskych vládnych jednotiek, ktorým má byť pripísaná údajná zodpovednosť za obete na civilných životoch vo východnej Ghute podobným štýlom ako sa to dialo pri oslobodení Aleppa v decembri 2016. Ťažiskovú rolu v protiruskej kampani majú zohrať opäť severoamerické mediálne zdroje.
Na diplomatickom poli chcú Briti zaangažovať ostatných členov „Malej skupiny“ do spracovania novej „cestovnej mapy“ (road map) pre Staffana de Misturu, na základe ktorej by sa prekazili mierové rozhovory v ruskom Soči a rokovania by sa vrátili späť do Ženevy. Za rokovacím stolom by mali zasadnúť predstavitelia sýrskej opozície, sýrskej vlády a tzv. sýrskych demokratických síl sformovaných Pentagonom z proamerických kurdských klanov.
Dôverná diplomatická depeša Benjamina Normana predznamenala chod udalostí, ktoré sa práve teraz odohrávajú v Sýrii. Výsledkom sú nové vojnové operácie, od ktorých bola Sýria doposiaľ ušetrená. Konkrétne, po mníchovskej bezpečnostnej konferencii sa „Malej skupine“ podarilo do konfliktu zapojiť Izrael pod zámienkou údajnej ochrany izraelských hraníc pred iránskou intervenciou. Nie nadarmo mával izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Mníchove úlomkom z údajného iránskeho drónu zostreleného nad sýrskymi Golanskými výšinami, ktoré Izrael okupuje od roku 1967.
Na základe analýz dostupných poznatkov o obsahu rokovaní „Malej skupiny“ možno konštatovať, že jej členovia si zvolili stratégiu nikdy nekončiacej vojny v Sýrii, pričom súčasne s tým masírujú verejnú mienku predstieraným zhrozením nad „humanitárnou katastrofou“. Podľa mienky ruskej analytičky Aleny Bajowej (Politikus.ru) sa tak blízkovýchodná politika Londýna vyprofilovala ako významný faktor prehlbovania sýrskeho konfliktu.
Gabriel Gačko