Vojna v Sýrii začala v roku 2011 farebnou revolúciou, podporovanou Západom. Západ vlieval do hláv mladej generácie, že ich budúcnosť je v blahobyte a jediné, čo tomu bráni, je prezident Bašar Assad.
Lenže Bašar Assad je nielen demokraticky zvolený absolútne legitímny prezident, ale aj človek, ktorý neutiekol štýlom Janukovič na Ukrajine, ale dokázal sa besneniu banditov postaviť ako chlap. Nemal síce moc dobré vyhliadky, pretože rôzne “demokratické a umiernené” ozbrojené zoskupenia povstalcov okrem svojej krutosti boli podporované zbraňami, peniazmi aj inštruktormi z Európy, Ameriky a Saudskej Arábie. Na rozdiel od prípadu Líbye, ale Assad politicky dosiahol, že jeho štát dostal podporu z Ruska – a to rozhodlo.
Krok od víťazstva
Nebolo to ľahké, vyžiadalo si to naozaj mnoho obetí, ale dnes stojí Sýria tesne pred oficiálnym definitívnym vyhlásením víťazstva legitímnej vlády. Referuje o tom aj nevládna návšteva zo Slovenska, ktorá Sýriu nedávno navštívila.
Návšteva bola síce neoficiálna, ale vedená bývalým predsedom vlády Slovenska, Jánom Čarnogurským, spolu so známym politikom sýrskeho pôvodu žijúcim dlhodobo na Slovensku, Jalalom Suleimanom. Bývalý premiér je stále významná osoba a aj tejto misii sa v Sýrii dostalo seriózneho prijatia: prijal ju predseda sýrskeho parlamentu Hamoud Sabagh, predseda vlády Imad Khamis, námestník ministerstva zahraničných vecí Faisal Magdad, plus viacero iných osobností pravoslávnej církve aj armády. Delegácia tam prezentovala nielen Slovensko, ale Európu, ktorej sme časťou.
Okrem návštevy vojnou zničených oblastí mala slovenská delegácia možnosť zistiť, v akom stave je Sýria je v oblasti bezpečnostnej, politickej či ekonomickej. Podľa Čarnogurského je politická situácia v krajine stabilná a prezident Asad má v obyvateľstve autoritu ako líder, ktorý zachránil krajinu pred agresiou.
„Vláda ovláda asi 90 % územia krajiny a armáda len čaká na povel, aby mohla vniknúť do posledného útočišťa teroristov v Idlíbe a na juhu pri izraelskej hranici. Podiel Ruska na víťazstve všetci v Sýrii uznávajú. V Damasku na trhu je množstvo suvenírov s ruským emblémom a nápisom: Vďaka Rusku,” uviedol Čarnogurský a dodáva niekoľko osobných postrehov: „Sýria hospodári s vyrovnaným rozpočtom. Damask je plný tovaru takmer ako európske mestá. Hovorili sme s generálnym riaditeľom zdravotnej služby v Damasku, ktorý vyštudoval medecínu v Bratislave. Zdravotná služba bola a je bezplatná, lieky sú bezplatné. Na komplikované operácie sa čaká menej ako na Slovensku.”
Ako ďalej uviedol Čarnogurský, delegácia chcela „vyjadriť úctu voči hrdinstvu sýrskeho ľudu, sýrskej armády a sýrskej vlády a prezidenta Bašára Asada v obrane krajiny proti teroristom a zahraničným agresorom na čele s USA.” Rovnako tak chcela aspoň symbolicky vyjadriť, že Slovensko nie je na strane agresorov proti Sýrii a „naprávať, čo pokazila slovenská vláda odvolaním veľvyslanca z Damasku a pripojením sa k ekonomickým sankciám proti Sýrii”.
Slovensko môže pomôcť budovať
Ako dodáva Čarnogurský, do Sýrie niesli aj odkaz niekoľkých slovenských podnikateľov o tom, že slovenských priemysel je pripravený pokračovať v ekonomických stykoch so Sýriou.
O tejto návšteve sme už referovali napríklad aj dopisom od Jána Čarnogurského. (viac TU). Bohužiaľ, v slovenských médiach bola táto delegácia cielene ignorovaná.
Aj z prijatia tejto delegácie je vidno pozitívny prístup sýrskej strany voči Slovensku. Sýria nechce pozerať do minulosti, chce sa zamerať na výstavbu a budúcnosť. Predseda vlády Sýrie sa vyjadril, že Slovensko chápu ako krajinu, ktorá sa nikdy nepodieľala na koloniálnej okupácii a má voči Slovensku tradične až nadštandardne dobrý postoj.
Bohužiaľ, naše ministerstvo zahraničia stiahlo v roku 2012 svoje veľvyslanectvo z Damašku a doteraz ho neobnovilo. To je základná prekážka, ktorá bráni našim hospodárskym aj politickým stykom. Sýrska strana považuje obnovenie vyslanectva v Damasku za nevyhnutnú podmienku zlepšenia vzťahov, za prejav jasného symbolu uznania nového mierového status quo.
„Sýria je otvorená rokovaniam o ekonomickej spolupráci so slovenskými firmami na rekonštrukcii. Nadobudli sme dojem, že Slovensko musí urobiť kroky, aby napravilo chyby doterajšej politiky. V Sýrii už boli delegácie z Poľska, Maďarska, chystá sa delegácia zo Španielska. Ide o to, aby nám neušiel vlak,” dodáva Čarnogurský.
Sýria bude rozsiahlu obnovu svojich miest financovať z ropy ale aj iných zdrojov, vrátane ruských pôžičiek. Nejedná sa o maličkosť a tento súčasný ignorantský postoj nášho ministerstva, ktorý je určite cielene vedený samotným Lajčákom, by sa ľahko dal označiť až za sabotážny.
Peter Vanád