Budapešť 19. februára 2015 (HSP/Foto/AP-MTI, Szilard Koszticsak)
Výsledkom utorňajšej návštevy Vladimíra Putina v Budapešti bola maďarsko-ruská politická dohoda o budúcich dodávkach ruského plynu do Maďarska. Maďarský premiér Viktor Orbán je celkom spokojný a dodal, že treba doriešiť len niektoré technické otázky
Toto stretnutie už bolo na čase, pretože súčasná dohoda medzi Moskvou a Budapešťou o dlhodobých dodávkach plynu vyprší tento rok a podobné rozhodnutia sa nerobia v priebehu pár minút alebo pár stretnutí. Dlhodobá spolupráca sa dosahuje cestou dlhých komplikovaných rokovaní. Preto sa Orbán a Putin stretli už teraz.
„Podľa novej dohody je tu možnosť použiť aj plyn, ktorý sme nevyužili a zaplatiť zaň až potom,“ prezradil Viktor Orbán. Putin tiež povedal menšie tajomstvo: plynárenský gigant Gazprom je pripravený dodať Maďarsku aj viac plynu, než stanovuje dohoda. Dodal, že spoločné podniky dohodnuté s Maďarskom v oblasti poľnohospodárstva pomôžu Rusku prekonať dôsledky sankcií, ktoré na Moskvu uvalila Európska únia a Spojené štáty.
A je tu pozoruhodný fakt: utorková návšteva v Budapešti bola Putinovou prvou návštevou v krajine Európskej únie od júna 2014 a je odvetou na minuloročnú návštevu Orbána v Moskve, kde sa obe vlády dohodli na spolupráci v oblasti jadrovej energie. Ruský prezident oceňuje to, že Viktor Orbán nezdieľa tvrdý postoj k Moskve a na rozdiel od EÚ a USA tvrdí, že Maďarsko sa nemôže odvrátiť od svojho najväčšieho dodávateľa energií. Obaja lídri sú presvedčení, že Rusko a Maďarsko tak upevňujú ekonomickú spolupráca ako vo svoj prospech, tak aj v prospech iných krajín EÚ.
Maďarsko zostáva jednou z mála krajín zaujímajúcich realistický postoj k Rusku. Bezpochyby kľúčovým bodom návštevy ruského prezidenta bolo uzavretie politickej dohody o dodávkach ruského plynu do Maďarska. Ruský prezident potvrdil, že sa s Maďarskom počíta pri vytvorení nového projektu, ktorý nahradí zrušený plynovod South Stream a bude dodávať ruský plyn mimo ukrajinského územia. Nový plynovod by mal viest cez Turecko a Grécko. Preto aj s týmito krajinami Rusko zjavne zintenzívnilo vzťahy.
Viktor Orbán neváhal a zasa kritizoval sankcie, ktoré EÚ a USA uvalili na Moskvu. Známy slovenský ekonóm Marián Vitkovič zdôrazňuje, že posilnenie rusko-maďarských vzťahov je v období globálnej ekonomickej krízy logickým a užitočným. „Návšteva Vladimíra Putina v Budapešti je v línii relatívne silnej tradičnej diplomatickej pozície Ruska smerom k Budapešti a Viedni – dvom ekonomikám, ktoré v podstate najviac reálne pociťujú a pravidelne kritizujú nevyvážené dopady protiruských sankcií EU na jednotlivé členské štáty. Okrem toho v podstate hľadajú efektívnu vyjednávaciu pozíciu voči momentálne katastrofálnej chaotickej politike EU v otázke tzv. energetickej únie,“ prízvukuje Marián Vitkovič.
Tvrdí, že posilnenie vzťahov Maďarska a Ruska je celkom logickou politikou v období, keď sa Európska únia zmieta v ekonomických problémoch. „Diplomatické aktivity vlády Viktora Orbána sú v podstate tou najsprávnejšou stratégiou maximálnej diverzifikácie rizík v prípade možného nového kola globálnej krízy a prepadu svetového obchodu v súvislosti s súčasnou bezprecedentnou nekoordinovanou globálnou menovou politikou, krízou eurozóny a tvrdohlavou stratégiou jej politických elít v pokračujúcej fiškálnej reštrikcii a deflácii. A samozrejme, v podstate exogénnym šokom spôsobeným zásahom USA do ukrajinského konfliktu,“ zdôrazňuje slovenský ekonóm.
Podčiarkuje, že energetické vzťahy medzi Ruskom a Maďarskom nie sú sústredené oba na dodávky plynu. Je tu aj oblasť jadrovej energetiky. Moskva potvrdzuje, že má záujem poskytnúť finančnú pomoc pri rozšírení maďarskej jadrovej elektrárne Paks. Marián Vitkovič sa domnieva, že na Slovensku je trend opačný – Bratislava napríklad uzavrela dohodu na dodávky jadrového paliva s francúzskou spoločnosťou Areva.
„Ako pre Maďarsko, tak aj pre Slovensko sú vyvážené a intenzívnejšie hospodárske vzťahy s Ruskou pre budúcnosť životne dôležité. A to rozhodne nie je len otázka tradične vysokého importu surovín a energetických surovín z Ruska do týchto malých a na zahraničnom obchode závislých ekonomík,“ podotýka ekonóm. Upozorňuje, že štatisticky nízke podiely exportu do Ruska nereflektujú skutočnú závislosť na ruskom trhu.
„Veľká časť slovenského podielu napríklad v importe automobilov s krajín EU do Ruskej federácie je, podľa jeho slov, v podstate započítaná do bilancie Nemecka alebo Francúzska – materských krajín kapitálu automobiliek a iných priemyslových odvetví, ktoré na Slovensku pôsobia. „Neviditeľné“ dopady sankcií EÚ majú omnoho tvrdšie následky a preto sa im eurorealistické krajiny ako Maďarsko bránia,“ uzatvára slovenský ekonóm Marián Vitkovič.
eu