Moskva 23. marca 2024 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Iryna Rybakova)
“Sme vo vojnovom stave” – tieto slová prezidentovho tlačového tajomníka sa už interpretujú takmer ako zásadná zmena prístupu Kremľa ani nie tak k hodnoteniu bojov na Ukrajine, ale k situácii v Rusku všeobecne. Je to tak? Otázku si kladie a odpovede na ňu hľadá Petr Akopov v článku pre Ria Novosti
Slová Dmitrija Peskova by sa dali označiť za senzačné, keby prezident Vladimir Putin aj naši ľudia predtým nehodnotili to, čo sa deje, ako vojnu. Prezident opakovane hovoril o vojne a v našej spoločnosti je tento postoj rozšírený. Nie u všetkých, ale práve to Peskov povedal v rozhovore pre AiF:
“Nachádzame sa v stave vojny. Áno, začalo sa to ako špeciálna vojenská operácia, ale len čo sa tam vytvorila táto skupina, keď sa kolektívny Západ stal jej účastníkom na strane Ukrajiny, už sa to pre nás stalo vojnou. Som o tom presvedčený. A každý by to mal pochopiť pre svoju vnútornú mobilizáciu. Rusko nemôže pripustiť, aby na jeho hraniciach existoval štát, ktorý má zdokumentovaný zámer použiť akékoľvek metódy na to, aby mu zobral Krym, nehovoriac o území nových regiónov.”
Každý musí pochopiť, že ide o vojnu, od výsledku ktorej závisí nielen budúcnosť, ale aj samotná existencia Ruska, a uvedomenie si tejto skutočnosti bude silným podnetom na mobilizáciu – vnútornú (t. j. vo vlastnej mysli) aj vonkajšiu (t. j. skutkami a slovami). To, čo sa 24. februára 2022 začalo ako špeciálna vojenská operácia, sa postupne zmenilo na vojnu – a to nie je otázka podmienok, ale reality. Peskov potom spresnil, že právna definícia konfliktu sa nezmenila, ale “de facto, v skutočnosti sa pre nás (ŠVO) zmenila na vojnu”.
Je jasné, s čím táto transformácia súvisela: ŠVO bola plánovaná ako pomerne rýchla operácia, obmedzená na niekoľko týždňov, ktorá mala viesť k pádu AFU a kyjevského režimu. To by umožnilo vymaniť Ukrajinu z područia Západu – prostredníctvom vytvorenia vlády v Kyjeve, ktorá by uzavrela otázku atlantizácie Ukrajiny a začala obnovovať vzťahy a väzby s Ruskom. Ukrajina by sa začala vracať do svojho prirodzeného stavu, keď by bola súčasťou ruského sveta – a vojna by nemala čas vzplanúť.
Sila ruského úderu však nestačila na knokaut a namiesto rýchlej operácie sa odohralo to najstrašnejšie, čo sa môže v dejinách jedného národa stať – bratovražedná vojna. Aj Vladimír Putin súhlasil s tým, že to, čo sa deje, možno nazvať občianskou vojnou, ale v dejinách Ruska bola takmer každá občianska vojna spojená so zahraničnou intervenciou. To sa stalo aj tentoraz, len v obrovskom rozsahu. Zásah Západu viedol k eskalácii ŠVO do plnohodnotnej vojny, v ktorej sa Ukrajina stala len nástrojom v geopolitickej vojne s Ruskom.
Samozrejme, Západ pripravoval AFU na vojnu celých osem rokov pred rokom 2022, ale jeho vojenská, spravodajská a finančná pomoc v posledných dvoch rokoch sa stala rozhodujúcim faktorom, aby Ukrajina pokračovala v boji. A nielen pokračovala: ak na konci roku 2022 Západ dokonca dúfal v úspech ukrajinskej protiofenzívy, od minulého leta sa všetko zredukovalo len na taktiku predlžovania vojny. Západné dodávky zbraní slúžia len jednému cieľu: zabrániť Ukrajine prehrať, čo najviac vyčerpať Rusko, pokúsiť sa, aby cena za víťazstvo bola preň príliš vysoká – v nádeji, že Rusom “rupne v bedni”, ustúpia a zastavia sa, alebo dokonca skĺznu do vnútorných bojov a nepokojov.
Ale ani Putin, ani ľudia ako celok sa nezastavia, pretože si uvedomujú, aké sú ruské stávky v tejto vojne. Je to vojna nielen za ruskú jednotu, za Novorosiu a za návrat Ukrajiny k jej maloruskej podstate a statusu – je to vojna za existenciu Ruska ako takého. Západ sa teraz vyhráža, že zvýši stávky tým, že skloňuje možnosť vyslania francúzskych vojsk na Ukrajinu v budúcnosti, ale tieto prázdne hrozby dosahujú presný opak.
Rusi začínajú brať vojnu ešte vážnejšie – nie ako vojnu s Ukrajinou, ale ako vojnu so Západom. Ako vojnu, ktorú im vyhlasuje samotný Západ. A ako inak môžeme hodnotiť nekonečné výzvy “spôsobiť Rusku strategickú porážku”? Nuž, máme len jeden scenár vojny so Západom a bolo by bezohľadnou imbecilitou zo strany Západu pokúsiť sa ho zmeniť.
Prečítajte si tiež: