Bratislava 6. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Posilnenie kapacít pri vyšetrovaní a stíhaní nelegálnej ťažby dreva či spustenie transparentného elektronického systému evidencie ťažby a prepravy dreva. To sú niektoré z hlavných odporúčaní expertov združených v medzinárodnom projekte zameranom na trestnú činnosť v lesnom hospodárstve s názvom Posilnenie spolupráce a vyšetrovania pre efektívnejšiu implementáciu Nariadenia Európskej únie (EÚ) o dreve (EUTR)
Na správe Odporúčania na zlepšenie presadzovania práva v súvislosti s trestnou činnosťou v lesnom hospodárstve spolu s Interpolom spolupracovalo aj šesť tímov Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Informovala o tom Andrea Settey Hajdúchová z organizácie WWF Slovensko.
Podľa expertov vplyvy nezákonnej ťažby dreva a trestnej činnosti v lesnom hospodárstve na zmenu klímy a vymieranie druhov sa stále podceňujú a riešenia nemajú dostatočnú politickú podporu. Cez svoj projekt chcú znížiť rozsah trestnej činnosti v lesníctve, zlepšiť mieru odhaľovania páchateľov a najmä zefektívniť uplatňovanie EUTR, ktoré má brániť dovozu nelegálne vyťaženého dreva na európsky trh. Pri EUTR sa totiž experti zhodli, že tomuto jedinému nariadeniu EÚ v oblasti boja proti nelegálnemu obchodu s drevom sa doteraz nepodarilo zastaviť dovoz výrobkov z nezákonne vyťaženého dreva ani nelegálnu ťažbu, ku ktorej dochádza v rámci únie. Vyzvali Európsku komisiu, aby brala členské štáty EÚ v tejto oblasti na zodpovednosť.
„Technológie nám otvárajú nové možnosti aj v oblasti boja s nelegálnou ťažbou a s ňou súvisiacimi nezákonnými praktikami. Jednou z možností je využitie komplexného a online dostupného systému na sledovanie ťažby a prepravy dreva, ktorý sa už v niektorých krajinách osvedčil a prispel k zlepšeniu kontroly v kritických miestach medzi ťažbou a finálnym spracovaním dreva, napríklad online evidenciou ťažbových plôch či zavedením elektronických dokladov na prepravu vyťaženého dreva,“ priblížil Michal Filípek z WWF Slovensko.
.
Ďalšiu možnosť vidí vo využití pravidelných a priebežne aktualizovaných satelitných snímok, ktoré môžu odhaliť, či niekde vznikla nová vyťažená plocha. Podotkol, že najmä v oblasti dovozu dreva do Európy technológie umožňujú analýzu pôvodu dreva genetickými metódami. Nimi sa dá jednoznačne overiť druh dreviny a s veľkou pravdepodobnosťou aj región pôvodu.
V rámci projektu svoje skúsenosti zdieľali okrem slovenského tímu WWF aj pracovné skupiny z Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Francúzska, Belgicka. Napríklad v Rumunsku aj v Bulharsku môže cez funkčné systémy na kontrolu a nahlasovanie ťažby dreva verejnosť oznamovať podozrivé prípady. Na Ukrajine zas majú skúsenosti so sledovaním a vyhodnocovaním zmien v lesnom poraste na základe satelitných snímok. Partneri tiež prezentovali aj využitie metódy izotopovej analýzy dreva, ktorá dokáže odhaliť pôvod dreva na základe prítomnosti a koncentrácie chemických prvkov špecifických pre región, kde drevina rástla. Ako poznamenala Settey Hajdúchová, táto metóda rovnako ako genetické analýzy sú nezávislé od dokladov o pôvode dreva.