Záujem Poliakov o elektrické autá v posledných rokoch rastie. Podľa štúdie Poľskej asociácie novej mobility (PSNM) má záujem o elektromobil približne trikrát viac Poliakov než pred štyrmi rokmi.
15:23
Európske energetické koncerny výrazne zvýšili tento rok investície do ropných a plynárenských projektov, naopak, pôvodne prisľúbený objem investícií do obnoviteľných zdrojov zredukovali. Navyše, v tomto trende budú pravdepodobne pokračovať aj v roku 2025.
Súd v Tel Avive, ktorý sa zaoberá korupčným prípadom izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, odložil vypočúvanie naplánované na budúci týždeň. Urobil tak vzhľadom na to, že Netanjahu v nedeľu podstúpi operáciu prostaty.
Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil v nedeľu Moskvu z pokusu o utajenie príčiny smrteľnej havárie lietadla spoločnosti AZAL, ku ktorej došlo tento týždeň. Prezident uviedol, že Rusko “omylom zostrelilo” lietadlo, a preto vyzval Moskvu k prijatiu “zodpovednosti” za katastrofu.
Nové sýrske úrady zadržali takmer 300 ľudí vrátane informátorov, prorežimových bojovníkov a bývalých vojakov. Došlo k tomu v rámci zásahu namierenému proti osobám lojálnym voči bývalému prezidentovi Bašárovi Asadovi. V nedeľu o tom informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.
Tretí štvrťrok tohto roka priniesol po sérii predchádzajúcich poklesov prírastky podnikových úverov. Ich medziročná dynamika je však stále záporná, sčasti aj v dôsledku vysokej porovnávacej bázy. Poukázala na to v aktuálnom komentári Národná banka Slovenska (NBS).
12:36
Kurz ruského rubľa by sa na začiatku budúceho roka mal pohybovať okolo 100 rubľov za dolár, neskôr sa však počíta s jeho oslabením. Odhadujú to ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters.
12:36
Slovenských pestovateľov v roku 2024 opäť potrápila nevyspytateľnosť počasia. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) pri hodnotení tohto roka v rastlinnej výrobe.
12:35
Traja migranti zahynuli v nedeľu v snahe prepraviť sa na lodi cez Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie, uviedli tamojšie úrady. Tento rok tak pri pokuse o preplávanie prielivu zahynulo už najmenej 76 osôb.
12:34
Šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) je neviditeľnou ministerkou, čo sa odráža na aktivite samotného rezortu. Do parlamentu neprichádzajú prakticky žiadne relevantné návrhy a tie čo chodia sú zväčša iba presadzovaním záujmov druhých. Tak pre TASR zhodnotil tohtoročné fungovanie Ministerstva hospodárstva (MH) SR bývalý štátny tajomník rezortu a súčasný opozičný poslanec Karol Galek (SaS), podľa ktorého spôsobuje nečinnosť rezortu ekonomické škody.
12:34
Po zrútení dvojposchodového bytového domu v Tešíne na juhu Poľska pokračuje v nedeľu pátranie po dvoch osobách. “Dvaja ľudia sú stále nezvestní,” uviedli tamojšie úrady s tým, že v budove žilo 11 osôb a deväť z nich je v bezpečí. Na mieste je aj špeciálny pátrací tím so psami.
Pri príležitosti Svetového dňa pečene, ktorý si pripomíname 19. apríla, si povedzme viac o tomto supermanovi medzi orgánmi, chorobách, ktoré ho ohrozujú aj tom, ako sa o svoju pečeň starať
18. 04. 2024 |Zaujímavosti|
21 min. čítania |0 komentárov
|
Ilustračný obrázok
Bratislava 18. apríla 2024 (HSP/Foto:Pixabay, screenshot)
▶❚❚↻
.
Pečeň je najväčší vnútorný orgán v ľudskom tele. Odstraňuje toxíny z krvného obehu, udržiava zdravú hladinu cukru v krvi, reguluje zrážanie krvi a vykonáva stovky ďalších životne dôležitých funkcií. Okrem iného filtruje všetku krv v tele a rozkladá jedovaté látky, ako sú alkohol a drogy. Produkuje tiež žlč, ktorá pomáha tráviť tuky a odvádzať odpad.
Pečeň a jej umiestnenie
Pečeň sa nachádza v pravej hornej časti brušnej dutiny, pod bránicou a nad žalúdkom, pravou obličkou a črevami. Je červenohnedá, má približne tvar kužeľa a váži asi 1,5 kilogramu.
.
Skladá sa z dvoch väčších a dvoch menších lalokov, pričom tie sa skladajú z ôsmich segmentov, ktoré pozostávajú z tisícky lalôčikov. Tie sú prepojené malými kanálikmi, ktoré sa spájajú s väčšími a vytvárajú spoločný pečeňový vývod. Ten prostredníctvom spoločného žlčovodu transportuje do žlčníka a dvanástnika žlč vytvorenú pečeňovými bunkami.
Funkcie pečene
Pečeň plní viac ako 500 životne dôležitých funkcií, medzi ktoré patria odstraňovanie odpadových produktov a cudzorodých látok z krvného obehu, metabolizmus cukrov či tvorba základných živín. Reguluje väčšinu chemických látok v krvi a vylučuje žlč, ktorá pomáha odvádzať odpadové produkty z pečene.
Medzi jej najznámejšie funkcie patria:
Produkcia albumínu – Albumín je bielkovina, ktorá bráni tekutinám v krvnom obehu v úniku do okolitého tkaniva. Prenáša tiež hormóny, vitamíny, minerály a enzýmy v tele.
.
Produkcia žlče – Žlč je tekutina, ktorá je rozhodujúca pre trávenie a vstrebávanie tukov v tenkom čreve.
Produkcia cholesterolu a špeciálnych bielkovín, ktoré pomáhajú prenášať tuky v tele
Filtrácia krvi – Všetka krv opúšťajúca žalúdok a črevá prechádza pečeňou, ktorá odstraňuje toxíny, vedľajšie produkty a iné škodlivé látky.
Regulácia hladiny aminokyselín – Produkcia bielkovín závisí od aminokyselín. Pečeň sa stará o to, aby hladina aminokyselín v krvnom obehu zostala zdravá.
Regulácia zrážanlivosti krvi – Látky zodpovedné za zrážanie krvi vznikajú s pomocou vitamínu K, ktorý sa môže vstrebávať len vďaka žlči, ktorú produkuje pečeň.
.
Odolávanie infekciám – V rámci procesu filtrácie pečeň odstraňuje z krvného obehu aj baktérie.
Ukladanie vitamínov a minerálov – Pečeň uchováva významné množstvo vitamínov A, D, E, K a B12, ako aj železo a meď.
Spracovávanie glukózy – Pečeň odstraňuje prebytočnú glukózu (cukor) z krvného obehu a ukladá ju ako glykogén. Podľa potreby môže glykogén premieňať späť na glukózu.
Spracovanie hemoglobínu na využitie jeho obsahu železa (pečeň ukladá železo)
Premena toxického amoniaku na močovinu (močovina je konečným produktom metabolizmu bielkovín a vylučuje sa močom)
Čistenie krvi od drog a iných toxických látok
Odstraňovanie bilirubínu, aj z červených krviniek. Ak sa bilirubín nahromadí, pokožka a oči zožltnú.
Zúčastňuje sa na termoregulácii
Choroby pečene
Regresívne procesy – dystrofia (porucha výživy, sprevádzaná tvarovými zmenami, ako sú stukovatenie pečene – steatóza), nekróza (odumretie tkaniva) a atrofia (zmenšenie, zakrpatenie)
.
Cirkulačné poruchy
Zápaly pečene (hepatitídy) – spôsobené vírusmi, infekčnými alebo toxickými faktormi (alkohol)
Fibróza (zmnoženie väziva) prechádzajúca až do cirhózy
Vývojové anomálie
Nádory pečene
.
Signály ochorenia pečene
Neustála únava, slabosť, ospalosť
Strata apetítu
Strata libida
Kožné zmeny (škvrny, rozšírené žilky na tvári, hrudníku, žltkasté sfarbenie kože a slizníc)
.
Precitlivená, svrbiaca pokožka
Zhoršené trávenie, plynatosť, kŕče
Nadmerné hromadenie tuku v oblasti brucha
Opuchy dolných končatín
Spontánna tvorba hematómov (podliatín)
Zhoršenie psychických funkcií, zmeny nálad
Lámavé, vrúbkované nechty
.
Tlak pod pravým rebrovým oblúkom
Bolesti kolien, kĺbov, palcov na nohách
Vyšetrenia pečene
Biochemické vyšetrenie krvi umožňuje rozpoznať a vyhodnotiť patologické zmeny v pečeňových bunkách. Žiadny z tzv. „pečeňových testov“ však nie je špecifický pre určitý typ poškodenia pečene, preto sa používajú kombinácie viacerých laboratórnych vyšetrení.
Tie môže následne lekár doplniť ďalšími diagnostickými metódami, ultrasonografiou (USG), počítačovou tomografiou (CT) a magnetickou rezonanciou (MRI).
Ako si uchovať zdravú pečeň
Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť ochoreniu pečene, je zdravý životný štýl.
.
Vyhýbajte sa drogám – tieto toxíny musí pečeň odfiltrovať a ich užívanie môže spôsobiť dlhodobé poškodenie
Alkohol pite striedmo – pečeň musí alkohol rozložiť a i keď to s miernym množstvo dokáže, jeho nadmerné pitie môže spôsobiť poškodenie
Pravidelne cvičte – pravidelné cvičenie pomôže posilniť zdravie celého tela, vrátane pečene
Jedzte zdravé potraviny – konzumácia nadmerného množstva tukov môže skomplikovať fungovanie pečene a viesť k jej stukovateniu
Praktizujte bezpečný sex – používajte ochranu, aby ste sa vyhli sexuálne prenosným chorobám, ako je napríklad aj hepatitída C)
Dajte sa zaočkovať – najmä pri cestovaní sa nechajte zaočkovať proti hepatitíde A a B, ako aj proti chorobám ako malária a žltá zimnica, ktoré sa rozmnožujú v pečeni
.
Slováci však tento životne dôležitý orgán často opomínajú. Slovensko je prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene, teda konečného štádia všetkých chronických chorôb pečene. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v roku 2020 v odbornom časopise Lancet Gastroenterology Hepatology. Ochorenia pečene sú zároveň najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku vo veku 25 – 45 rokov.
Príčinou týchto nelichotivých štatistík je okrem konzumácie alkoholu a s ním súvisiacej alkoholovej choroby pečene aj nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD).
NAFLD je hlavnou príčinou ochorení a úmrtí súvisiacich s pečeňou. Celosvetová prevalencia NAFLD je 30 % a stále sa zvyšuje, upozorňujú autori štúdie venovanej celosvetovej epidemiológii nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) a nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) zverejnenej v roku 2022.
Čo je NAFLD
Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD) je označenie pre celý rad ochorení spôsobených hromadením tuku v pečeni. Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Jej včasné štádium zvyčajne nespôsobuje žiadne škody, ale ak sa zhorší, môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene vrátane cirhózy. Ak ju, naopak, lekár odhalí včas a lieči sa v počiatočnom štádiu, je možné zastaviť jej zhoršovanie a znížiť množstvo tuku v pečeni.
Vysoká hladina tuku v pečeni sa spája aj so zvýšeným rizikom ďalších závažných zdravotných problémov, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak a ochorenia obličiek. Ak už cukrovku máte, NAFLD zvyšuje pravdepodobnosť vzniku srdcových problémov.
I keď je veľmi podobná ochoreniu pečene súvisiacemu s alkoholom (ARLD), NAFLD nie je spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu.
.
Vyvíja sa v štyroch hlavných štádiách, pričom u väčšiny ľudí sa vyvinie len prvé štádium, zvyčajne bez toho, aby si to uvedomovali. Ak sa neodhalí a nezvládne, môže postupovať a nakoniec viesť k poškodeniu pečene.
Tieto štyri štádiá sú jednoduché stukovatenie pečene (steatóza), nealkoholová steatohepatitída (NASH), fibróza a napokon cirhóza. Posledná menovaná je najvážnejším štádiom, ktoré sa objavuje po rokoch zápalu, keď sa pečeň postupne zmenšuje, stáva sa zjazvenou a hrudkovitou. Toto poškodenie je trvalé a môže viesť k zlyhaniu, keď pečeň prestáva správne fungovať, a napokon aj k rakovine pečene.
Pečeň neohrozuje len alkohol, pre jej záchranu je dôležité upraviť svoj životný štýl
Pečeň je najväčší vnútorný orgán v ľudskom tele. Odstraňuje toxíny z krvného obehu, udržiava zdravú hladinu cukru v krvi, reguluje zrážanie krvi a vykonáva stovky ďalších životne dôležitých funkcií. Okrem iného filtruje všetku krv v tele a rozkladá jedovaté látky, ako sú napríklad alkohol a drogy. Produkuje tiež žlč, ktorá pomáha tráviť a vstrebávať tuky a odvádzať odpad
Slováci však tento životne dôležitý orgán často opomínajú. Slovensko je prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene, teda konečného štádia všetkých chronických chorôb pečene. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v roku 2020 v odbornom časopise Lancet Gastroenterology Hepatology. Ochorenia pečene sú zároveň najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku vo veku 25 – 45 rokov.
Príčinou týchto nelichotivých štatistík je okrem konzumácie alkoholu a s ním súvisiacej alkoholovej choroby pečene aj nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD).
.
Výskyt NAFLD sa zvyšuje na celom svete
NAFLD je hlavnou príčinou ochorení a úmrtí súvisiacich s pečeňou. Celosvetová prevalencia NAFLD je 30 % a stále sa zvyšuje, upozorňujú autori štúdie venovanej celosvetovej epidemiológii nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) a nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) zverejnenej v roku 2022.
Pri príležitosti Svetového dňa pečene, ktorý si pripomíname 19. apríla, si povedzme viac o NAFLD, čo ju spôsobuje, ako sa diagnostikuje a tiež čo nám hrozí, ak nezmeníme svoj spôsob života.
Čo je NAFLD
Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD) je označenie pre celý rad ochorení spôsobených hromadením tuku v pečeni. Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Jej včasné štádium zvyčajne nespôsobuje žiadne škody, ale ak sa zhorší, môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene vrátane cirhózy. Ak ju, naopak, lekár odhalí včas a lieči sa v počiatočnom štádiu, je možné zastaviť jej zhoršovanie a znížiť množstvo tuku v pečeni.
Vysoká hladina tuku v pečeni sa spája aj so zvýšeným rizikom ďalších závažných zdravotných problémov, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak a ochorenia obličiek. Ak už cukrovku máte, NAFLD zvyšuje pravdepodobnosť vzniku srdcových problémov.
.
I keď je veľmi podobná ochoreniu pečene súvisiacemu s alkoholom, NAFLD nie je spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu.
Vyvíja sa v štyroch hlavných štádiách, pričom u väčšiny ľudí sa vyvinie len prvé štádium, zvyčajne bez toho, aby si to uvedomovali. Ak sa neodhalí a nezvládne, môže postupovať a nakoniec viesť k poškodeniu pečene.
Tieto štyri štádiá sú ľahké stukovatenie pečene (steatóza), nealkoholová steatohepatitída (NASH), fibróza a napokon cirhóza. Posledná menovaná je najvážnejším štádiom, ktoré sa objavuje po rokoch zápalu, keď sa pečeň postupne zmenšuje, stáva sa zjazvenou a hrudkovitou. Toto poškodenie je trvalé a môže viesť k zlyhávaniu, keď pečeň prestáva správne fungovať, a napokon aj k rakovine pečene.
Koho ohrozuje
Zvýšené riziko NAFLD hrozí ľuďom, ktorí sú obézni alebo majú nadváhu – najmä, ak majú veľa tuku okolo pása, majú cukrovku 2. typu, ochorenie, ktoré ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva inzulín, inzulínovú rezistenciu, napríklad syndróm polycystických vaječníkov, nedostatočne aktívnu štítnu žľazu, vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, metabolický syndróm (kombinácia cukrovky, vysokého krvného tlaku a obezity), starším ako 50 rokov a tiež tým, ktorí fajčia. NAFLD však diagnostikovali aj u ľudí bez týchto rizikových faktorov, vrátane malých detí.
Na Slovensku má pritom podľa dostupných štatistík nadhmotnosť 60 – 70 % populácie v produktívnom veku a obezitou trpí 25 %.
Aké sú príznaky a diagnostika
V počiatočných štádiách NAFLD sa zvyčajne nevyskytujú žiadne príznaky, prípadne sa môžu zhodovať s príznakmi iných ochorení. „Príznaky bývajú veľmi nenápadné a môžu byť spoločné aj s inými ochoreniami. Napríklad chronická únava – človek sa cíti stále unavený, vyčerpaný a môže to byť naozaj v dôsledku toho, že má toho naloženého priveľa, má priveľa pracovných povinností, ale môže k tomu prispievať napríklad aj to, že má chorú pečeň, ktorá nefunguje ako má. Okrem toho ľudia občas cítia aj také pobolievanie, tlak v oblasti pečene (pod pravým rebrovým oblúkom), u niekoho sa môže prejavovať nafukovanie, horšie trávenie, pocit ťažoby brucha. To sú všetko také nenápadné signály,“ vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD., MPH, MBA.
U ľudí s NASH alebo fibrózou, teda pokročilejšími štádiami NAFLD, sa môžu vyskytnúť aj extrémna únava, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti alebo slabosť. Ak sa rozvinie cirhóza, môže mať pacient závažnejšie príznaky, ako je zožltnutie kože a očného bielka (žltačka), svrbenie kože a opuchy nôh, členkov, chodidiel alebo brucha (edém).
K diagnostikovaniu nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) pomôžu krvné testy v rámci preventívnej prehliadky. „Všeobecný lekár vyšetrí z krvi dva dôležité testy, čo sa týka funkcie pečene, nazývame ich pečeňové testy. Sú to ALT, GMT, a ak mal daný človek problém s pečeňou v minulosti alebo má lekár podozrenie, že sa s pečeňou niečo deje, môže dať vyšetriť aj ďalšie pečeňové testy a dokonca poslať človeka na ultrazvuk pečene. Na ultrazvuk pečene pošleme pacienta najmä vtedy, ak nám pečeňové testy naznačujú nejaký problém. Testy z krvi ukazujú, ako pečeň funguje a ultrazvuk ako vyzerá, a práve ten ultrazvuk ukáže, či je pečeň väčšia a či je stukovatená,“ približuje ďalej MUDr. Bendová s tým, že „žiaľ, toto ochorenie pribúda, má ho viac ako tretina obyvateľov Slovenska, možno aj viac, pretože nemáme úplne presné čísla na celej populácii a vidíme, že ochorenia pečene, čo sa týka stukovatenia pečene, pribúdajú každým rokom, pretože pribúda ľudí, ktorí žijú nezdravo, ktorí sa nezdravo stravujú, málo sa hýbu a priberajú“.
Zmeňte svoj životný štýl
Dôležitá je preto najmä zmena životného štýlu. Pomôcť môže napríklad schudnutie, zdravé stravovanie, teda vyvážená strava s vysokým obsahom ovocia, zeleniny, bielkovín a sacharidov, ale s nízkym obsahom tuku, cukru a soli, pitie vody namiesto sladkých nápojov či pravidelné cvičenie. Tí, čo fajčia, by mali, samozrejme, prestať. A aj keď NAFLD nie je spôsobená alkoholom, môže ju pitie alkoholu zhoršiť. Odporúča sa preto obmedziť alebo prestať piť alkohol.
Pomôžu aj fosfolipidy
Pomôcť pečeni postihnutej NAFLD môžeme aj pomocou fosfolipidov. Siahnite po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.
Nečakajte na detox, odľahčite pečeň hneď. Už aj päť stratených kilogramov výrazne odľahčí našu pečeň
Ochorenia pečene sa na Slovensku dostávajú na popredné miesta v chorobnosti a úmrtnosti. Môže za to najmä nezdravý životný štýl a s ním súvisiaca nadváha, obezita, nedostatok pohybu a záľuba vo vysokospracovaných potravinách. Aj preto má Svetový deň pečene, ktorý si každý rok pripomíname 19. 4., čoraz väčší význam. Najmä v tom, aby sme sa zamysleli nad tým, čo jeme, ako jeme, kedy jeme a či sa dostatočne hýbeme
.
Pečeň spracováva všetky živiny, ktoré naše telo prijíma a pretvára ich na látky potrebné pre život. Pečeň je aj zásobárňou zdrojov, ktoré sa hromadia pri spracovaní živín. Zásoby sa v pečeni nezdržia dlho, no umožňujú bezpečne preklenúť obdobia, keď neprijímame potravu. Vtedy sa spracúvajú zásoby. Ak sa človek prejedá a prijíma nadmerné množstvo potravy, navyše často v nesprávnom zložení, sklady a zásoby presiahnu svoje kapacity a pečeň začína byť preťažená. Tak pri nadmernom kalorickom príjme vzniká aj najčastejšia pečeňová porucha a teda stukovatenie pečene.
A práve o nealkoholickom stukovatení pečene, ktoré poznáme aj pod skratkou NAFLD, sme sa rozprávali so všeobecnou lekárkou pre dospelých MUD. Janou Bendovou PhD, MPH, MBA.
Pani doktorka, v posledných rokoch sa veľa hovorí o stukovatenej pečeni. Ako môže človek prísť na to, že je jeho pečeň takto postihnutá?
MUDr. Jana Bendová: O stukovatenej pečeni sa hovorí naozaj čoraz viac, a to práve preto, že pribúda ľudí, ktorí majú kilogramy navyše – či už nadváhu alebo obezitu, a tá je najčastejším rizikovým faktorom stukovatenia pečene. Keď totiž zjeme veľa tuku, veľa ho koluje v krvi a ukladá sa do pečene a do ciev. Isté množstvo tuku sa dostane do každej pečeňovej bunky a tie potom nevedia fungovať tak, ako by mali. To znamená, neplnia si úplne na sto percent svoje funkcie. Zvyčajne na to človek nepríde sám. Príznaky bývajú veľmi nenápadné a môžu byť spoločné aj s inými ochoreniami. Napríklad chronická únava – človek sa cíti stále unavený, vyčerpaný a môže to byť naozaj v dôsledku toho, že má toho naloženého priveľa, má priveľa pracovných povinností, ale môže k tomu prispievať napríklad aj to, že má chorú pečeň, ktorá nefunguje ako má. Okrem toho ľudia občas cítia aj také pobolievanie, tlak v oblasti pečene (pod pravým rebrovým oblúkom), u niekoho sa môže prejavovať nafukovanie, horšie trávenie, pocit ťažoby brucha. To sú všetko také nenápadné signály. Oveľa dôležitejšie je ísť na preventívnu prehliadku, kde všeobecný lekár vyšetrí z krvi dva dôležité pečeňové testy. Sú to ALT, GMT, a ak mal daný človek problém s pečeňou v minulosti alebo má lekár podozrenie, že sa s pečeňou niečo deje, môže dať vyšetriť aj ďalšie pečeňové testy a dokonca poslať človeka na ultrazvuk pečene. Na ultrazvuk pečene pošleme pacienta najmä vtedy, ak nám pečeňové testy naznačujú nejaký problém. Testy z krvi nám ukážu, ako pečeň funguje a ultrazvuk ako vyzerá, a práve tu vidíme, či je pečeň väčšia a či je stukovatená.
Žiaľ, toto ochorenie pribúda, má ho viac ako tretina obyvateľov Slovenska, možno aj viac, pretože nemáme úplne presné čísla na celej populácii. Vidíme však, že ochorenia pečene, čo sa týka jej stukovatenia, pribúdajú každým rokom. Pribúda totiž ľudí, ktorí žijú nezdravo – nezdravo sa stravujú, málo sa hýbu a priberajú.
Keďže ochorenie pečene býva často odhalené pri inej diagnóze, čo býva dôvodom, že pošlete pacienta na špecializované vyšetrenie k hepatológovi?
MUDr. Jana Bendová: Je to práve to, že pacient príde s nejakými príznakmi a pátrame po ich príčine. Môže prísť s úplne iným príznakom, ale my potrebujeme ultrazvuk brucha a ten okrem iného ukáže aj stukovatenie pečene. Ak urobíme krvné testy a vidíme, že je problém s pečeňovými testami, takisto to môže byť dôvod prečo pacienta odošleme na špecializované vyšetrenie k hepatológovi. V princípe si všeobecný lekár musí zistiť rizikové faktory, ktoré daný pacient má, musí sa pozrieť na to, aké sú laboratórne výsledky, ultrazvuk pečene a na základe toho zvážiť, či dokáže daného pacienta a jeho ochorenie pečene manažovať sám alebo ho musí odoslať k špecialistovi hepatológovi.
Aké vyšetrenie pečene sa robí alebo aké sa robia v rámci preventívnej prehliadky? A je možné z týchto výsledkov vyčítať problémy s pečeňou – aj iné ako alkoholové?
MUDr. Jana Bendová: Preventívne prehliadky majú široký záber a, samozrejme, niektoré vyšetrenia smerujú aj na stav pečene. Sú to konkrétne dva enzýmy, dva pečeňové testy ALT a GMT, kde najmä ALT hovorí skôr o pečeni a GMT jednoducho povedané o žlčových cestách a žlčníku. Veľmi dôležité je aj to, aké tie hodnoty sú, či sú len ľahko zvýšené alebo sú zvýšené niekoľkonásobne. Nie vždy o danom človeku vieme, aký je jeho príjem alkoholu, nie každý je v rozhovore so všeobecným lekárom úprimný. Mne sa často stáva, že sa dozviem od príbuzných, manželky alebo detí, že daný človek nadmerne prijíma alkohol. On sám mi bude tvrdiť, že je to veľmi zriedka. Takže je dôležité poznať pacienta, jeho rizikové faktory a aj z dlhodobého hľadiska sledovať, ako sa tie hodnoty vyvíjajú. Často dáme pacientovi inštrukcie, aby sa zdravšie stravoval, hýbal sa, schudol… A keď po niekoľkých mesiacoch tie hodnoty odmeriame a idú dole, tak vieme, že príčinou bol nezdravý životný štýl.
O benefitoch pečene vieme, je to superman medzi orgánmi, vieme, čo všetko robí. Povedzme si to teraz veľmi jednoducho. A tiež ako môže človek spozorovať, že má problém s pečeňou?
MUDr. Jana Bendová: Príznaky môžu byť veľmi nenápadné, ľudia väčšinou vedia, že s pečeňou je niečo v neporiadku, keď im ožltnú oči alebo koža, ale to už zvyčajne znamená veľmi vážne poškodenie pečene. Väčšina tých príznakov býva veľmi nenápadná, ako ťažoba v bruchu, pobolievanie pod pravým rebrovým oblúkom, prípadne nafukovanie, horšie trávenie. Takže spočiatku môžu byť tie príznaky veľmi nenápadné a človek nemyslí na to, že práve toto spôsobuje jeho pečeň. Pečeň je naozaj úžasná, je to obrovská fabrika, ktorá má množstvo funkcií, o ktorých ľudia ani nevedia. Pečeň zbavuje naše telo látok, ktoré nepotrebujeme, spracúva tuky a vytvára glykogén, čo je zásobný cukor a to je len zlomok z toho celého, čo pečeň vykonáva.
.
Aké sú najčastejšie rizikové faktory nealkoholového stukovatenia pečene?
MUDr. Jana Bendová: Ako už názov hovorí, nie je to alkohol, to znamená, že alkohol nám spôsobuje iné ochorenia, ale môže prispievať aj k tomuto ochoreniu. Najčastejším rizikovým faktorom je nadváha alebo obezita, to znamená, všetci, čo majú nadváhu alebo trpia obezitou, majú pravdepodobne aj stukovatenú pečeň. Ďalším rizikovým faktorom je nedostatok pohybu, a tiež príliš vysoká hladina cholesterolu a triglyceridov. Rizikovým faktorom je aj cukrovka, ktorá spôsobuje, že proces ukladania tukov do pečeňových buniek je rýchlejší.
Jar je väčšinou obdobím, keď ľudia začnú riešiť detox, diéty a viac sa zameriavajú na pečeň. Čo hovoríte na takýto prístup? Aj pri chudnutí sa hovorí, že nemôžeme schudnúť za mesiac to, čo sme nabrali za ostatné mesiace, ako teda podľa vás správne pristúpiť k detoxu?
MUDr. Jana Bendová: Z môjho pohľadu ako lekára je detox taká marketingová bublina, ktorá ťahá peniaze z vrecka ľudí, ktorí tomu úplne nerozumejú. Pravda je taká, že detox sa deje v našom tele každú minútu, každú sekundu a na starosti ho má práve pečeň. Pečeň – tá, ktorá spracúva cudzorodé látky, spracúva odpad, ktorý sa v našom tele vytvorí a detoxikuje stále. Nemusíme čakať na obdobie detoxu, kedy budeme piť iba nejaké šťavy alebo čaje a budeme si pritom myslieť, ako pečeni pomáhame. Samozrejme, pečeni veľmi pomôže, keď zmeníme životný štýl, budeme zdravšie jesť a viac sa hýbať, ale túto zmenu nezbadáme za týždeň alebo za dva, tá zmena musí byť dlhodobejšia. Znamená to, že musíme pečeni odľahčiť, aby fungovala ako má, nesmieme ju zaťažovať, či už alkoholom, ale najmä vyprážanými jedlami, vysoko spracovanými potravinami či potravinami, ktoré obsahujú veľa tukov. Pri varení by sme mali prejsť na varenie na pare, alebo grilovanie bez oleja alebo len s troškou oleja. Veľmi dôležité je aj priblížiť sa čo najviac k zdravej optimálnej hmotnosti. Viem, že je to v súčasnom svete veľmi ťažké, ale kombináciou zdravého stravovania a pohybu sa to dá docieliť. Netreba myslieť na to, že musím byť štíhla ako prútik. Dôležité je priblížiť sa čo najviac. Už aj päť stratených kilogramov výrazne odľahčí našu pečeň.
Odpovedali ste vlastne aj na tú poslednú otázku, ale opýtam sa tak z praxe. Keď k vám príde človek, ktorý nežije zdravo a poviete mu všetky riziká, vezme si to k srdcu? Zmení svoj životný štýl?
MUDr. Jana Bendová: Je to veľmi individuálne a závisí to od motivácie. Pre ženy často funguje lepšie motivácia dobre vyzerať a u mužov skôr motivácia byť zdravý. Aj u žien, samozrejme, funguje aj táto motivácia, len možno nie je až taká silná. Ženy všeobecne majú väčšiu tendenciu starať sa o svoje zdravie viac alebo snažiť sa optimalizovať svoju hmotnosť. Tieto procesy ale nefungujú zo dňa na deň. Samozrejme, že môžem začať od zajtra úplne stopercentne zdravo žiť, ale pre väčšinu ľudí to nie je dlhodobo udržateľné. Oveľa zmysluplnejšie je meniť svoj život krok za krokom, krokmi, ktoré viem udržať dlhodobo, napríklad začať tým, že budem prijímať viac tekutín alebo prestanem piť alkohol, alebo prestanem jesť vyprážané jedlá. A keď nejakú dobu toto budem dodržiavať, prídu mi tieto kroky úplne samozrejmé a už sa mi ani nebudú žiadať, napríklad tie vyprážané, fastfoodové jedlá.
Tip
Pomôžu aj fosfolipidy
Pomôcť pečeni postihnutej NAFLD môžeme aj pomocou fosfolipidov. Siahnite po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.
Záujem Poliakov o elektrické autá v posledných rokoch rastie. Podľa štúdie Poľskej asociácie novej mobility (PSNM) má záujem o elektromobil približne trikrát viac Poliakov než pred štyrmi rokmi.
15:23
Európske energetické koncerny výrazne zvýšili tento rok investície do ropných a plynárenských projektov, naopak, pôvodne prisľúbený objem investícií do obnoviteľných zdrojov zredukovali. Navyše, v tomto trende budú pravdepodobne pokračovať aj v roku 2025.
Súd v Tel Avive, ktorý sa zaoberá korupčným prípadom izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, odložil vypočúvanie naplánované na budúci týždeň. Urobil tak vzhľadom na to, že Netanjahu v nedeľu podstúpi operáciu prostaty.
Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil v nedeľu Moskvu z pokusu o utajenie príčiny smrteľnej havárie lietadla spoločnosti AZAL, ku ktorej došlo tento týždeň. Prezident uviedol, že Rusko “omylom zostrelilo” lietadlo, a preto vyzval Moskvu k prijatiu “zodpovednosti” za katastrofu.
Štát by mal situáciu s protialkoholickými izbami, takzvanými záchytkami vyriešiť najmä v kontexte požiadaviek samospráv. Minister vnútra SR Matúš Šutaj…
29. 12. 2024 |Z domova|
1 min. čítania |0 komentárov
29. 12. 2024 |Z domova|
1 min. čítania |0 komentárov
V červených denníčkoch zavládol cez sviatky hurhaj. Nedokážu totiž prehltnúť moskovskú iniciatívu Roberta Fica a možnosť, že mierové rokovania o Ukrajine by mohli…
29. 12. 2024 |Komentáre|
6 min. čítania |0 komentárov
29. 12. 2024 |Komentáre|
6 min. čítania |0 komentárov
Proamerická junta vládnuca v Ekvádore, v rozpore s ekvádorskou ústavou, navzdory protestom obyvateľstva i ochranárov, dovolila Spojeným štátom zriadiť v…
29. 12. 2024 |Komentáre|
6 min. čítania |0 komentárov
29. 12. 2024 |Komentáre|
6 min. čítania |0 komentárov
Ukrajina, 29. decembra 2024 - Slovensko môže zastaviť dodávky elektriny na Ukrajinu. Podľa premiéra Roberta Fica Bratislava pristúpi k tomuto kroku, ak…
Koaličný Hlas-SD je sebavedomou stranou, z hľadiska prieskumov preferencií je zastabilizovaný. Uviedol to pre TASR člen predsedníctva Hlasu-SD a podpredseda…
29. 12. 2024 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
29. 12. 2024 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
Záujem Poliakov o elektrické autá v posledných rokoch rastie. Podľa štúdie Poľskej asociácie novej mobility (PSNM) má záujem o elektromobil približne trikrát viac Poliakov než pred štyrmi rokmi.
15:23
Európske energetické koncerny výrazne zvýšili tento rok investície do ropných a plynárenských projektov, naopak, pôvodne prisľúbený objem investícií do obnoviteľných zdrojov zredukovali. Navyše, v tomto trende budú pravdepodobne pokračovať aj v roku 2025.
Súd v Tel Avive, ktorý sa zaoberá korupčným prípadom izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, odložil vypočúvanie naplánované na budúci týždeň. Urobil tak vzhľadom na to, že Netanjahu v nedeľu podstúpi operáciu prostaty.
Mimoriadne zaujímavo vyzerá aktuálny komentár Služby zahraničnej rozviedky Ruskej federácie, ktorý upozorňuje na prípravu teroristických činov zo strany pracovníkov CIA…
28. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
28. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov