Spočiatku mal tento sviatok pohyblivý dátum, no Druhá komunistická internacionála v Paríži v roku 1889 rozhodla, že sa bude oslavovať práve 1. mája. Tento dátum sa nestal iba symbolom socializmu, ako to možno vníma súčasná mladá generácia. Oslavovalo ho totiž aj hitlerovské Nemecko.
Deň je predovšetkým symbolom boja proti využívaniu detskej práce, otrockej a nútenej práce, ale aj bojom za osemhodinový pracovný čas a odborné vzdelávanie. Kedysi totiž, neboli pracovné podmienky robotníkov také, aké sú dnes. Pracovali desať, prípadne viac hodín denne a ich plat nezodpovedal pracovnému výkonu. V tých časoch bolo bežnou praxou, že pracovali aj maloleté deti, predovšetkým z chudobných rodín, kde bolo viac detí.
Hoci podnetom sa stali aj udalosti z amerického Chicaga, USA tento sviatok nikdy neuzákonili. U nás sa prvý krát oslavoval už v roku 1890 a to v Bratislave a Liptovskom Mikuláši. Na Železnej studienke sa dokonca nachádza aj pomník pripomínajúci túto udalosť. Československo ho začalo uznávať až v roku 1919 a za oficiálny štátny sviatok ho vyhlásilo až v roku 1925.
V roku 1939 ho na krátky čas zrušili, napokon boli nútení obnoviť ho, keďže Tretia ríša si sviatok osvojila a oslavovala ním nemeckú prácu. Historici sa zhodujú v tom, že rovnako, ako v ére komunizmu, aj v tomto období vlády nacistov a v ich satelitných krajinách mohli pochody počas tohto dňa organizovať iba vládnuce strany. Samotná účasť ľudí bola kontrolovaná.
Rovnako uvádzajú, že hoci sa tieto prvomájové sprievody na prvý pohľad zdajú jednotvárne, skutočnosť je úplne iná. Akékoľvek zmeny v politickej štruktúre sa totiž odrazili tak na tribúnach, kde stáli najvyšší funkcionári, ako aj v samotných sprievodoch. Ak totiž niekto stratil svoju politickú moc, jeho transparent sa v žiadnom sprievode neobjavil.
Na Slovensku sa tento sviatok už neoslavuje tak, ako tomu bolo pred rokom 1989. No v Nemecku sa oslavuje dodnes aj pochodmi či demonštráciami. V prípade niektorých krajín sa s 1. májom spájajú tradície ešte s pohanských čias a tento dátum považujú skôr za oslavu jari.
mž