Úpadok Spojených štátov amerických a celkovo dekadentného Západu je viac než zrejmý. Koronakríza ale tento proces pravdepodobne výrazne zrýchli. Viacerí svetoví, uznávaní odborníci sa zhodujú, že hegemónia USA po koronakríze skončí a geopolitická moc sa presunie na Východ.
Svet po koronakríze už nebude taký ako pred tým. Koronakríza ukázala, že západne krajiny na čele so Spojenými štátmi americkými sú neschopné a nevedia si poradiť s neviditeľným nepriateľom zvaným korona. Najhoršie na tom sú práve Spojené štáty, kde každým dňom pribúdajú desiatky tisíc prípadov nákazy koronavírusom a zomierajú tisíce ľudí.
Naopak ako schopné národy sa ukázali krajiny na východ od nás. Najmä Čína si poradila s korovírusom ukážkovým spôsobom, čo zapôsobilo na celý svet. Navyše, je to práve Čína, ktorá zásobuje takmer celý svet svojimi zdravotníckymi, dezinfekčnými a ochrannými pomôckami v boji proti koronavírusu, čím si vyslúžila veľký obdiv. Možné to je však aj preto, že americké a európske firmy presunuli skoro všetku výrobu do Činy a dnes sa u nich doma nič nevyrába. Sú potom odkázaní na výrobné kapacity východného obra.
Čína podľa všetkého vyjde z tejto krízy posilnená. Myslia si to aj uznávaní odborníci, ktorých oslovil denník Foreign Policy
Podľa týchto odborníkov, rovnako ako pád Berlínskeho múru aj súčasná koronavírusová pandémia, zmení svet na nepoznanie.
Uznávaný odborník na medzinárodnú politiku Stephen M. Walt tvrdí, že COVID-19 urýchli posun moci a vplyvu zo západu na východ. Čína podľa neho reagovala na koronavírus ukážkovo. Naopak, reakcia v Európe a Amerike bola pomalá a neefektívna, čo poškodzuje reputáciu Západu vo svete. Walt však nezohľadňuje, že na Západe sme ešte stále relatívne slobodní, zatiaľ čo v Číne vládne komunistický režim, pre ktorý je jednoduché pozatvárať ľudí, ktorí sú na poslúchanie zvyknutí do domov. Walt tak vlastné robí reklamu na tento neslobodný politický systém.
Walt si tiež myslí, že spoločne so Západom do značnej mieri upadne aj globalizácia. Občania totiž aj po tejto koronakríze budú naďalej očakávať, že ich národné vlády ochránia.
Stručne povedané, COVID-19 vytvorí svet, ktorý bude menej otvorený, menej prosperujúci a menej slobodný. Nemuselo to tak byť, ale kombinácia smrtiaceho vírusu, neefektívneho plánovania a nekompetentného vodcovstva postavila ľudstvo na novú a znepokojujúcu cestu.
Podľa Stephena M. Walta táto pandémia posilní nacionalizmus. Vlády mnohých krajín prijali núdzové opatrenia na zvládnutie krízy a mnohí sa budú zdráhať vzdať sa týchto nových právomocí po skončení krízy.
Podobný názor na úpadok globalizácie má aj odborník na medzinárodné vzťahy Robin Niblett. Podľa neho sa zdá veľmi nepravdepodobné, že sa svet vráti k myšlienke vzájomne prospešnej globalizácie, ktorá definovala začiatok 21. storočia.
Akademik a bývalý diplomat Kishore Mahbubani má trochu odlišný názor . Tvrdí, že globalizmus neoslabne. Súhlasí však, že sa hegemónia presunie zo západu na východ.
Pandémia COVID-19 podľa neho zásadne nezmení globálne ekonomické smerovanie. Urýchli len zmenu, ktorá sa už začala: posun od globalizácie zameranej na USA ku globalizácii na čele s Čínou.
Mahbubani následne vysvetlil prečo je tomu tak. Američania totiž podľa neho stratili dôveru v globalizáciu a medzinárodný obchod. Naopak, Čína vieru v globalizáciu nestratila. Prečo nie? Posledné desaťročia totiž priniesli Číne oživenie hospodárstva a bolo to výsledkom globálnej angažovanosti sa. Číňania tiež zažívajú explóziu “kultúrneho sebavedomia.” Veria, že môžu súťažiť s kýmkoľvek.
Napriek miernym názorovým rozdielom, svetoví odborníci sa viac – menej zhodujú, že koronakríza urýchli pád svetovej veľmoci – Spojených štátov Amerických , ktoré už vládnu svetu približne 100 rokov. Moc sa teda pravdepodobne presunie do Číny.
Samuel Gdovin