Svedkovia by mohli dostať ochranu pri viacerých trestných činoch

❚❚

Bratislava 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian)

Aktualizované 28. novembra 2024 o 13:04 h.

Legislatíva ochrany svedka sa má zefektívniť a skvalitniť. Má sa takisto rozšíriť okruh trestných činov, pri ktorých možno svedka zaradiť do programu ochrany. Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o ochrane svedka, ktorý vo štvrtok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania

Ilustračné foto

“Cieľom návrhu nového zákona je prispôsobiť poskytovanie ochrany a pomoci súčasným podmienkam, skvalitniť zákonnú úpravu v oblasti ochrany svedka a zjednodušiť administratívny, ako aj schvaľovací proces poskytovania ochrany a pomoci,” vysvetlil rezort vnútra, ktorý za návrhom stojí.

.

Do programu ochrany by sa mohli zaradiť svedkovia v ohrození života alebo zdravia, ktorí sú v trestnom konaní o obzvlášť závažnom zločine, zločine spáchanom organizovanou, zločineckou, teroristickou alebo extrémistickou skupinou, o trestnom čine spáchanom z osobitného motívu alebo o trestnom čine terorizmu.

Návrh ustanovuje aj povinnosti chráneného svedka, ktoré je povinný dodržiavať.

.

“Ich porušením by mohol ohroziť nielen svoj život, ale i tých, ktorí ho chránia,” ozrejmil rezort.

Súčasťou návrhu je aj úprava vykonávania programu ochrany počas výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, v prípravnom konaní a v konaní pred súdom.

Zákon by mohol byť účinný od 1. marca 2025.

 

Plénum má o novelách z dielne ministerstva športu hlasovať budúci týždeň

O vládnych novelách z dielne ministerstva cestovného ruchu a športu má parlament hlasovať vo štvrtok 5. decembra. Poslanci Národnej rady (NR) SR odsúhlasili návrh na základe dohody koaličných strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS.

.
futbalová lopta
Ilustračné foto

Ide o novely zákona o Fonde na podporu športu a zákona o športe. Plénum o nich malo rozhodnúť ešte v stredu (27. 11.). Pred hlasovaním o novele zákona o športe sa však v sále neprezentoval dostatok poslancov. Bolo ich menej ako 76.

Pri danom hlasovaní sa neprezentoval poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD). Namieta, že sa neakceptoval jeho pozmeňujúci návrh k novele zákona o športe. Legislatívu treba podľa jeho slov ešte precizovať.

 

Ľudia by sa mohli domáhať odškodnenia pokút za priestupky počas pandémie

Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo zaplatila za pobyt v štátnych karanténnych zariadeniach, by sa mohla domáhať odškodnenia. Vyplýva to z návrhu vládneho zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami, ktorý plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunulo do druhého čítania.

koronavirus
Ilustračné foto

“Oprávnená osoba, ktorej bola uložená pokuta za porušenie protipandemických opatrení zavedených z dôvodu COVID-19, a to v období od 12. marca 2020 od 6.00 h do 15. septembra 2023 do 6.00 h, má možnosť požiadať o odškodnenie predstavujúce sumu zaplatenej pokuty, respektíve jej časti. Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do tzv. povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané. Zákon však obmedzuje uplatnenie si takéhoto práva na odškodnenie do 31. augusta 2025,” ozrejmil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v dôvodovej správe k návrhu zákona.

.

Legislatíva podľa jeho slov reflektuje nález Ústavného súdu SR aj zistenia verejného ochrancu práv súvisiace s nedodržaním zákonného postupu zo strany štátu. Účinnosť sa navrhuje od 1. marca 2025.

 

Plénum odobrilo vypovedanie dokumentov s Ruskom a Maďarskom o občianstve

Národná rada (NR) SR vo štvrtok odobrila vypovedanie zmluvy o zamedzení vzniku dvojakého štátneho občianstva, ktorú ešte v roku 1980 uzavreli Československá socialistická republika a Zväz sovietskych socialistických republík. Zároveň parlament vo štvrtok schválil vypovedanie vyše 60 rokov starého dohovoru o úprave niektorých otázok občianstva medzi Československou socialistickou republikou a Maďarskou ľudovou republikou.

Dokumenty zamedzovali deťom, ktoré sa narodili občanovi Maďarska, respektíve Ruska a občanovi Slovenska, prijať obe štátne občianstva, čo je podľa ministerstva vnútra v rozpore s Ústavou SR.

Vypovedanie dokumentov musí ešte podpísať prezident SR.

 

Podmienky pre odídencov sa menia, príspevok za ich ubytovanie bude na 60 dní

Novoprichádzajúci odídenci z Ukrajiny budú môcť namiesto 120 dní zotrvať v azylovom zariadení 60 dní. Príspevok za ubytovanie odídenca sa bude môcť poskytovať len počas 60 dní od prvého poskytnutia dočasného útočiska na území SR. Vyplýva to z novely zákona o pobyte cudzincov, ktorou sa mení aj zákon o azyle. Zmeny sa do zákona dostali v druhom čítaní cez pozmeňujúci návrh. O novele parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Poslanci Národnej rady (NR) SR novelu schválili vo štvrtkovom hlasovaní.

domov, byt, dvere, bývanie
Ilustračné foto

Predkladatelia odôvodňujú zmenu podmienok ubytovania odídencov v azylovom zariadení a poskytovania príspevku za ubytovanie potrebou konsolidácie verejných financií. Poskytovanie ubytovania v azylovom zariadení a poskytovanie príspevku za ubytovanie zraniteľných osôb sa podľa novej úpravy nemení. Zmeny pri ubytovaní odídencov majú byť účinné od 1. marca 2025, aby sa vytvoril čas na prispôsobenie sa odídencov novým podmienkam ubytovania.

Pre odídencov, ktorí nadobudli, respektíve nadobudnú tento status prvýkrát do 28. februára 2025, bude v súvislosti s ubytovaním zachovaná priaznivejšia právna úprava. Priaznivejšia právna úprava bude platiť aj pre poskytovanie príspevku za ubytovanie takéhoto odídenca.

Naposledy sa podmienky pre odídencov menili od 1. júla. Príspevok za ubytovanie odídenca sa od tohto termínu poskytuje iba prvých 120 dní. Výnimkou sú zraniteľné skupiny, ako deti do piatich rokov, osoby, ktoré sa o ne starajú, ľudia so závažným zdravotným postihnutím či seniori nad 65 rokov.

.

Súčasťou schválenej novely sú aj legislatívne opatrenia na zavedenie elektronizácie procesov evidencie cudzincov a možnosť vydávania ID karty ako dokladu pre odídencov z Ukrajiny. Elektronizácia evidencie je míľnikom v Pláne obnovy a odolnosti SR a novela zákona musí byť preto prijatá do konca roka.

“Legislatívna úprava sa navrhuje aj v súvislosti s požiadavkou vyplývajúcou z aplikačnej praxe v prípade overovania pozvaní pozývateľov, ktorí sú právnickými osobami, a to tak, aby sa odbúrala nadmerná administratívna záťaž pre pracovníkov overujúcich tieto doklady,” uviedol rezort vnútra v materiáli.

Opozícia zmenu pri ubytovaní pre odídencov skritizovala.

“Zmenu prepašovali cez pozmeňujúci návrh v skrátenom konaní, bez konzultácie s organizáciami, ktoré odídencom z Ukrajiny pomáhajú,” skonštatovala poslankyňa NR SR Zuzana Števulová (PS).

Namietala aj ďalšie zmeny plynúce z novely. Mieni, že nezlepšia situáciu s nedostupnými termínmi na cudzineckej polícii.

.

“Od polovice decembra bude možné komunikovať s cudzineckou políciou a podať niektoré žiadosti elektronicky. Väčšina z 270.000 cudzincov však bude potrebovať aktiváciu svojho pobytového preukazu. To paradoxne vytvorí ešte väčší nápor na poddimenzovanú cudzineckú políciu,” dodala.

 

Opoziční poslanci nepodporia návrh rozpočtu na budúci rok

Opoziční poslanci nepodporia návrh rozpočtu na budúci rok, v rámci ktorého vláda zvyšuje svoje vlastné výdavky napriek konsolidačným opatreniam s dosahom na občanov a podniky. Predstavený rozpočet pritom počíta so zvýšením výdavkov každého rezortu a s celkovým výrazným rastom nákladov verejnej správy. Zhodli sa na tom vo štvrtok v rámci rozpravy k návrhu verejného rozpočtu poslanci politických klubov Sloboda a Solidarita (SaS) a Progresívne Slovensko (PS).

“Ľudia zaplatia o 5 miliárd navyše práve preto, aby vláda mohla v roku 2025 zvýšiť svoje výdavky o 3,7 miliardy eur. Teda konsolidácia je niekde na úrovni 1,3 miliardy eur, na úrovni približne 1 % hrubého domáceho produktu. Takýto v úvodzovkách konsolidačný rozpočet spôsobí výrazné spomalenie ekonomiky a vysokú infláciu, čo poškodí všetkých a spôsobí ďalšie škody ľuďom aj ekonomike,” povedal Marián Viskupič (SaS).

Slovensko by malo byť pritom jedinou krajinou v eurozóne, ktorá konsoliduje a zároveň zvyšuje výdavky štátneho rozpočtu.

.

Medziročný rast výdavkov na strane štátu by mal byť na úrovni viac ako 12 %. Od občanov, živnostníkov, firiem chce pritom vybrať medziročne takmer o 22 % viac, a to pri maximálne dvojpercentnom reálnom raste ekonomiky, doplnil Viskupič. Zároveň upozornil na výšku deficitu, ktorá by mala v budúcom roku dosiahnuť podobnú sumu ako v roku 2023. To podľa opozičného poslanca nepredstavuje správne vykonanú konsolidáciu, a to práve najmä z dôvodu zvyšovania výdavkov vlády.

Na tento stav a rovnako aj predpokladaný negatívny vývoj domáceho podnikateľského prostredia a zvyšovanie výdavkov pre domácnosti upriamil pozornosť aj Štefan Kišš (PS). Uviedol, že predstavený rozpočet prehĺbi chudobu a najviac sa dotkne najzraniteľnejších sociálnych skupín. Oba poslanecké kluby sa zhodli aj na negatívnych dôsledkoch predpokladanej inflácie na úrovni približne 6 %, ktorá je trojnásobne vyššia než cieľová inflácia Európskej únie (EÚ). To by malo zapríčiniť ďalšie ochudobňovanie občanov aj v porovnaní s inými členskými štátmi EÚ.

“Tento rozpočet, rozpočet minulosti, konzervuje súčasný stav, prehlbuje existujúce problémy a nemyslí na budúcnosť nás a našich detí, pretože ľuďom berie a na štáte nešetrí,” uviedol Kišš.

 

 

Služby Centra právnej pomoci by mali byť dostupnejšie širšiemu okruhu ľudí

Služby Centra právnej pomoci (CPP) by mali byť dostupnejšie širšiemu okruhu ľudí. Zvýšiť by sa mohla príjmová hranica klientov, ktorá je jednou z podmienok pre priznanie nároku na poskytnutie právnej pomoci. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi, ktorú vo štvrtok plénum Národnej rady (NR) SR posunulo do druhého čítania.

zakon
Ilustračné foto

“Navrhuje sa zvýšenie hranice materiálnej núdze pre priznanie nároku na poskytnutie právnej pomoci, rozšírenie okruhu oprávnených osôb, zavedenie možnosti odpustiť poplatok za predbežnú konzultáciu a určenie maximálnej hornej hranice finančnej účasti oprávnenej osoby na poskytovaní právnej pomoci,” ozrejmilo ministerstvo spravodlivosti, ktoré za návrhom stojí.

.

Bezplatnú právnu pomoc v súčasnosti poskytujú centrá oprávneným fyzickým osobám s príjmom do 1,4-násobku sumy životného minima. Novela má priniesť zvýšenie tejto hranice na 1,8-násobok. V prípade právnej pomoci s finančnou účasťou sa navrhuje rozpätie od 1,8 po 2,1-násobok sumy životného minima. Úprava tiež precizuje využitie nástroja tzv. osobitného zreteľa pri posudzovaní nároku na poskytnutie právnej pomoci.

Navrhuje sa aj úprava, ktorej cieľom je odstránenie administratívnej záťaže v rámci konania o poskytnutí právnej pomoci a uľahčenie komunikácie s dotknutými subjektmi, najmä s určenými advokátmi a mediátormi.

“Návrh zákona rovnako tak zvyšuje poplatok za predbežnú konzultáciu zo 4,50 na 6 eur. Centrum získa aj možnosť poplatok odpustiť. Úprava tiež zavádza poplatok za spracovanie žiadosti o poskytnutie právnej pomoci v konaní o oddlžení,” dodal rezort spravodlivosti.

Poslanci vyslovili súhlas s rámcovou dohodou medzi EÚ a Čilskou republikou

Národná rada (NR) SR vyslovila súhlas s Rozšírenou rámcovou dohodou medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a Čilskou republikou na strane druhej. Poslanci o tom rozhodli vo štvrtkovom hlasovaní.

“Cieľom rozšírenej rámcovej dohody je zintenzívnenie a prehĺbenie vzťahov medzi EÚ a jej členskými štátmi na jednej strane a Čilskou republikou na strane druhej. (…) Z politického hľadiska predstavuje rozšírená rámcová dohoda s Čile významný krok k posilneniu postavenia EÚ v Južnej Amerike, ktorého základom sú spoločné univerzálne hodnoty ako demokracia a ľudské práva,” uvádza sa v predkladacej správe.

V súčasnosti je partnerstvo Únie s Čile založené na Dohode o pridružení medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na strane jednej a Čile na strane druhej, ktorá nadobudla platnosť v roku 2005.

.

“Po nadobudnutí platnosti nahradí uvedenú dohodu o pridružení,” ozrejmuje sa v materiáli.

Z hľadiska slovenského zmluvného práva je dohoda medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy. Parlament rozhodol, že ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi.

Generálny prokurátor by mohol mať po 4 rokoch nárok na výsluhový dôchodok

Podmienky získania nároku na predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov by sa mohli upraviť. Vyplýva to z novely zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorú vo štvrtok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Návrh sa týka aj výsluhového dôchodku generálneho prokurátora, nárok naň by mohol získať po štyroch rokoch funkčného obdobia

Maroš Žilinka
Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Źilinka

“Navrhuje sa, aby medzi dôvody, pre ktoré sa prokurátor môže vzdať funkcie prokurátora, bol zaradený aj vznik nároku na výsluhový dôchodok prokurátora,” uviedol predkladateľ Daniel Karas (Smer-SD) v dôvodovej správe k novele.

Základnou podmienkou na priznanie výsluhového dôchodku by mal byť zánik služobného pomeru prokurátora vzdaním sa funkcie prokurátora v prípade, ak o výsluhový dôchodok požiada prokurátor po 20 rokoch výkonu funkcie prokurátora. Výška výsluhového dôchodku by mala byť 0,8 percenta za každý rok výkonu funkcie prokurátora.

Generálny prokurátor by mohol mať nárok na výsluhový dôchodok, ak by mu zanikol služobný pomer prokurátora vzdaním sa funkcie prokurátora po uplynutí najmenej štyroch rokov jeho funkčného obdobia. Jeho výsluhový dôchodok by v takom prípade bol vo výške základného platu prokurátora generálnej prokuratúry. Karas to odôvodňuje náročnosťou výkonu funkcie generálneho prokurátora, ktorá “si vyžaduje vysokú odbornosť a psychickú odolnosť”.

Upraviť sa má aj odchodné prokurátorov. Právo na predčasné odchodné by mohol získať prokurátor aj v prípade, ak funkciu prokurátora vykonával najmenej 20 rokov.

.

“Podmienkou na vznik nároku prokurátora na predčasné odchodné bude zánik funkcie prokurátora vzdaním sa funkcie v čase, keď ešte nemá nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, a pritom je natoľko psychicky vyčerpaný výkonom funkcie prokurátora, že už nevládze riadne túto funkciu vykonávať,” uviedol Karas.

Prokurátorovi v tomto prípade vznikne nárok na predčasné odchodné vo výške štyroch základných platov. Maximálne by však mohol dosiahnuť predčasné odchodné vo výške desiatich základných platov, ak funkciu prokurátora vykonával najmenej 28 rokov.

Novela by mala byť účinná od 1. januára 2025.

Návrh legislatívy kritizovala poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Vyzvala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby oznámil, či chce dokončiť svoje funkčné obdobie alebo či sa chystá predčasne odísť. Upozornila totiž, že zákon má byť účinný v čase, keď mu uplynú štyri roky vo funkcii a mal by podľa návrhu nárok na tzv. rentu. Takisto ho vyzvala, aby sa vzdal renty, ktorú označila za nemorálnu. Upozornila, že sa schvaľuje v čase šetrenia a uťahovania opaskov. Podľa Remišovej je v záujme štátu, aby chránil a odmeňoval poctivých policajtov a prokurátorov a ľudí, ktorí bojujú proti nebezpečnému organizovanému zločinu.

 

 

Horné hranice sadzby pokút za priestupok proti majetku sa zmenia

Horné hranice sadzby pokút za priestupok proti majetku sa zvýšia. Vyplýva to z novely priestupkového zákona, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok schválili. Do parlamentu ju predložila skupina koaličných poslancov za Hlas-SD.

.
bankovky
Ilustračné foto

“Súčasné horné hranice (331 eur v neskrátenom konaní, 33 eur v blokovom konaní a 250 eur v rozkaznom konaní) nie sú dostatočné. V priestupkovom konaní sa prejednávajú aj priestupky proti majetku, pri ktorých bola spôsobená škoda, ktorá je vyššia ako maximálna pokuta, ktorú možno uložiť (331 eur). Súčasná horná hranica pokuty je preto neprimerane nízka a nemá pre potenciálnych páchateľov odradzujúci účinok,” skonštatovala.

Horná hranica sadzby pokuty sa má po novom v neskrátenom konaní zvýšiť na 1400 eur, v blokovom konaní na 500 eur a v rozkaznom konaní na 1000 eur. Sadzby sa sprísnia aj v prípade priestupkovej recidívy páchateľa, teda pokiaľ sa priestupku proti majetku dopustí opakovane počas 12 mesiacov. V takomto prípade bude horná hranica pokuty na 2000 eur a v prípade rozkazného konania na 1500 eur.

Novela má byť účinná od februára budúceho roka.

 

Poslanci schválili zmenu legislatívy na podporu finančných záujmov EÚ

Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili vo štvrtok novú legislatívu, ktorá má viesť k podpore a zvýšeniu efektivity ochrany finančných záujmov Európskej únie (EÚ). Návrh mení zákon o prokuratúre, Trestný zákon i Trestný poriadok. Do parlamentu ho podali poslanci vládnej koalície.

Do zákona o prokuratúre sa ukotví osobitný organizačný útvar závažnej kriminality. Jeho úlohou má byť zabezpečenie riadneho výkonu pôsobnosti prokuratúry najmä v ochrane finančných záujmov EÚ.

“A to najmä v oblasti riadenia, usmerňovania a kontroly činnosti podriadených prokuratúr pri vykonávaní dozoru nad dodržiavaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní, ako aj v konaní pred súdom,” uviedli poslanci v dôvodovej správe.

V Trestnom zákone sa novou právnou úpravou mení ustanovenie o treste za dovoz tovaru. V súčasnosti zákon hovorí o treste odňatia slobody na jeden až päť rokov za to, ak niekto “vo väčšom rozsahu” skráti alebo nezaplatí clo alebo inú platbu vyberanú pri dovoze tovaru. Po novom bude trest platiť vtedy, ak niekto nezaplatí clo alebo inú platbu “v rozsahu najmenej 10.000 eur”. Zmena rozsahu skutkovej podstaty trestného činu reflektuje požiadavku európskej smernice.

.

V druhom čítaní pribudli do Trestného zákona ďalšie zmeny. Predkladatelia ich odôvodnili potrebou účinnejšieho postihu páchateľov trestných činov, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ. Odvolávajú sa aj na diskusie s predstaviteľmi Európskej komisie. Zmeny zahŕňajú úpravu základných zásad ukladania sankcií a trestov tak, aby bol kladený dôraz na odňatie výnosov z trestnej činnosti a na ochranu finančných záujmov EÚ. Nanovo sa preto upravujú v prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy podmienky obligatórneho ukladania trestu odňatia slobody, upustenia od potrestania, podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody a premlčania.

Vylučuje sa aj použitie trestného činu marenia výkonu správy daní, ak páchateľ tým istým konaním spáchal niektorý zo závažnejších daňových trestných činov. Ide podľa predkladateľov o legislatívne zakotvenie subsidiarity trestného činu marenia správy daní voči ostatným daňovým trestným činom. Zmeny sa premietnu aj do zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb.

Základné zásady trestného konania dopĺňa zásada, že “orgány činné v trestnom konaní a súdy dbajú v trestnom konaní na náležitú ochranu finančných záujmov Európskej únie”.

V zákone o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry sa vďaka novej legislatíve vytvára povinnosť na zabezpečovanie špecializovaného vzdelávania prokurátorov v oblasti ochrany finančných záujmov Európskej únie.

Nová právna úprava by mala byť účinná dňom vyhlásenia.

.

Pozostalí po policajtoch by k úmrtnému mohli dostať aj príplatok

Pozostalí po policajtoch by k dnes vyplácanému úmrtnému mohli dostať aj príplatok. Išlo by o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur. Vyplácala by sa v prípade, keď policajt zomrie v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunulo do druhého čítania

policajti polícia SR
Ilustračné foto

“Primárnym účelom zavedenia jednorazovej dávky je eliminovať negatívne následky okamžitej a neočakávanej straty sekundárneho príjmu pozostalých osôb pri úmrtí policajta (tak ako túto osobu definuje tento zákon), ku ktorému došlo v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania,” uviedla skupina poslancov za koaličný Hlas-SD, ktorá legislatívnu úpravu predložila.

Novela by mohla byť účinná od začiatku budúceho roka.

 

Verejné obstarávanie pri učebniciach na VŠ sa má zjednodušiť

Verejné obstarávanie vo vzťahu k vysokoškolským učebniciam či skriptám sa zjednoduší. Vyplýva to z novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok schválili

študenti
Na snímke študenti

Novela hovorí o tom, že zákon o verejnom obstarávaní sa nebude musieť vzťahovať na podlimitnú zákazku, ktorej predmetom je tvorba a vydanie vysokoškolských učebníc, skrípt a ďalších výstupov publikačnej činnosti zamestnancov vysokých škôl (VŠ) a študentov študijného programu tretieho stupňa, ktoré zadáva vysoká škola.

“Táto novela reaguje na vývoj na trhu s výstupmi publikačnej a umeleckej činnosti tvorivých pracovníkov vysokých škôl a doktorandov, ktorý už dlhodobo nie je riadený trhovým princípom a voľnou konkurenciou, ale je riadený kvalitou a preferenciou publikovania v medzinárodne uznávaných vydavateľstvách,” uviedla skupina poslancov za koaličný Hlas-SD, ktorá novelu predložila.

Publikovanie v medzinárodných vydavateľstvách podľa poslancov doktorandom poskytuje medzinárodnú viditeľnosť ich diel, viac medzinárodných citácií a tiež budovanie a upevňovanie ich mena ako medzinárodne uznávaného vedeckého pracovníka. Medzinárodný dosah ich výstupov je aj hlavným kritériom ich kvalifikačného rastu.

Novela má byť účinná od 1. februára 2025.

Obce a VÚC budú môcť dočasne využiť na výdavky aj zdroje rezervného fondu

Obce a vyššie územné celky (VÚC) získajú možnosť do konca roka 2025 použiť na krytie výdavkov bežného rozpočtu aj zdroje rezervného fondu. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR
“Cieľom predloženého návrhu je zmierniť negatívny dosah na daňové príjmy v rozpočtoch obcí a vyšších územných celkov ako dôsledok zvýšenia daňového bonusu v zákone o dani z príjmov,” argumentoval predkladateľ novely Ján Ferenčák (Hlas-SD),
Podľa schválenej legislatívy sa v podmienkach územnej samosprávy do konca roka 2025 nebudú musieť uplatňovať princípy o zostavovaní bežného rozpočtu vo vzťahu k použitiu rezervného fondu. Počas tohto obdobia by obce a VÚC nemuseli byť povinné uplatniť ustanovenia o vykonávaní zmien rozpočtu v priebehu roka s cieľom zabezpečiť vyrovnanosť bežného rozpočtu na konci roka.
Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh, podľa ktorého budú môcť obce a VÚC do konca roka 2025 použiť na úhradu bežných výdavkov aj prostriedky rezervného fondu, kapitálové príjmy a návratné zdroje financovania.
Parlament posunul aj účinnosť na skorší termín. Novela zákona má byť účinná od 15. decembra namiesto 1. januára 2025.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

14:42

Rumunský Ústavný súd vo štvrtok oznámil, že požiadal o prepočítanie hlasov v prvom kole prezidentských volieb. Prekvapivo v ňom zvíťazil nezávislý krajne pravicový kandidát Calin Georgescu.

14:29

Austrálsky parlament vo štvrtok definitívne schválil zákaz používania sociálnych sietí pre osoby mladšie ako 16 rokov. Podľa agentúry AFP ide o jedno z najtvrdších obmedzí pre platformy ako Facebook, Instagram alebo X na svete.

14:19

Európska rada vo štvrtok písomným postupom vymenovala novú Európsku komisiu (EK) na obdobie od 1. decembra 2024 do 31. októbra 2029. Tento krok nadväzuje na stredajšie schválenie druhej Komisie predsedníčky Ursuly von der Leyenovej Európskym parlamentom (EP). Za jej odobrenie hlasovalo počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu 370 europoslancov, proti bolo 282 a zdržalo sa ich 36. Potrebný bol nadpolovičný počet odovzdaných hlasov.

14:06

Maďarská mimoparlamentná strana TISZA (Rešpekt a sloboda) pod vedením europoslanca Pétera Magyara zvýšila svoj náskok pred vládnou stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky budapeštianskeho inštitútu Median, ktoré zverejnil vo štvrtok.

14:05

Minister zahraničných vecí Izraela Gideon Saar vo štvrtok navštívil ČR a stretol sa so svojím rezortným kolegom Janom Lipavským. Išlo o jeho prvú zahraničnú cestu od nástupu do funkcie začiatkom novembra.

13:54

Europoslanci odsúdili ruské použitie severokórejských jednotiek proti ukrajinskej armáde a testovanie nových balistických rakiet na Ukrajine. Poslanci EP tvrdia, že tieto nedávne eskalačné kroky predstavujú novú fázu vojny a nové riziko pre bezpečnosť Európy ako celku. Za toto uznesenie hlasovalo 390 europoslancov, 135 ich bolo proti a 52 sa zdržalo hlasovania.

13:38

Ruská centrálna banka uvažuje o ďalšom sprísnení menovej politiky. Dôvodom je prepad rubľa. Keďže inflácia môže prekročiť cieľovú úroveň, centrálna banka urobí všetko pre to, aby sa ceny opäť stabilizovali, uviedol poradca centrálnej banky Kirill Tremasov. “Prakticky niet pochýb o tom, že menový výbor bude na decembrovom zasadnutí diskutovať o ďalšom zvýšení kľúčovej úrokovej sadzby.”

13:38

Rakúsko sa pripojí k talianskej iniciatíve na podporu európskeho automobilového priemyslu, uviedol rakúsky minister hospodárstva Martin Kocher.

13:37

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila tender na výstavbu ďalšieho úseku diaľnice D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zasnežená drevená sova pri maľovanej drevenici v obci Čičmany v okrese Žilina

Autor: TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Erik Majercak

Gustáv Murín

Artem Klymenko

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali