Svätý Otec o liturgickej formácii: Osvojiť si Pánov spôsob myslenia

❚❚

Vatikán 15. februára 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)

 

Liturgické slávenie je „stretnutím života s Bohom živých“ a „smeruje ku konverzii srdca“. „Je životom, ktorý formuje a nie ideou, ktorú si treba osvojiť“. „Liturgia nie je «poľom pre štýl urob si sám», ale je zjavením cirkevného spoločenstva“. Tieto slová adresoval vo štvrtok pápež František účastníkom plenárneho zasadania Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ktorých prijal na osobitnej audiencii

Na snímke pápež František

Tohtoročné plenárne zasadanie dikastéria má slávnostný podtón, pripomenul Svätý Otec:

.

„Prešlo päťdesiat rokov od 8. mája 1968, kedy svätý Pavol VI. ustanovil vtedajšiu Kongregáciu pre Boží kult (Congregatio pro Cultu Divino) s cieľom dať formu obnove žiadanej Druhým vatikánskym koncilom. Išlo o publikovanie liturgických kníh podľa kritérií a rozhodnutí koncilových otcov s cieľom podporiť u Božieho ľudu vedomú, nábožnú a aktívnu  účasť na Kristových tajomstvách (porov. Konšt. Sacrosanctum Concilium, 48). Tradícia modlitby Cirkvi potrebovala obnovené výrazy s tým, aby nestratila nič zo svojho tisícročného bohatstva, ale naopak, aby znovuobjavila svoj pôvod. V prvých mesiacoch toho roku sa tak zrodili prvotiny reformy uskutočnenej Apoštolským stolcom v prospech Božieho ľudu.“

Spomínanými prvotinami boli nasledujúce dokumenty: Motu proprio Mysterii paschalis o Rímskom kalendári a Liturgickom roku, ktorého 50. výročie vydania pripadá práve na dnešný deň 14. februára; Apoštolská konštitúcia Missale Romanum, s ktorou pápež promulgoval Rímsky misál, ďalej Omšový rituál (Ordo Missae) i mnohé ďalšie rituály, ako napríklad krstu detí, sviatosti manželstva a pohrebných obradov.

.

 

Pápež František pri tejto príležitosti pripomenul, v čom spočíva podstata obnovy liturgie:

„Vieme, že nestačí zmeniť liturgické knihy pre to, aby sme zlepšili kvalitu liturgie. Urobiť len toto by bolo omylom. K tomu, aby bol život skutočne jednou Bohu milou chválou, je treba zmeniť srdce. K tejto konverzii smeruje kresťanské slávenie, ktoré je stretnutím života s «Bohom živých» (Mt 22,32).“

Petrov nástupca pripomenul dokument Motu proprio Magnum principium z roku 2017, ktorým chcel upevniť vzájomnú spoluprácu medzi spomínaným dikastériom Svätej stolice a biskupskými konferenciami. Na margo tejto spolupráce povedal:
„V cirkevnom spoločenstve pôsobia ako Apoštolský stolec, tak aj biskupské konferencie v duchu spolupráce, dialógu, synodality. Svätá stolica nenahradzuje biskupov, ale spolupracuje s nimi, aby v bohatstve rozličných jazykov a kultúr slúžili povolaniu modliacej sa Cirkvi vo svete.“

 

.

Osobitným predmetom plenárneho zasadania dikastéria je výzva liturgickej formácie, pripomenul pápež:

„Keď hovoríme o formácii, nesmieme zabúdať predovšetkým na to, že liturgia je životom, ktorý formuje, a nie ideou, ktorú si treba osvojiť. V tomto ohľade je užitočné pamätať na to, že skutočnosť je dôležitejšia než idea (porov. Apošt. exhort. Evangelii gaudium, 231-233). A preto je dobré, v liturgii, ako aj v ďalších oblastiach cirkevného života, neskončiť v sterilných ideologických polarizáciách, ktoré sa rodia častokrát vtedy, keď považujúc vlastné idey za platné vo všetkých kontextoch, dochádzame k zaujatiu postoja večnej diskusie voči tomu, kto ich s nami nezdieľa. Takto, vychádzajúc azda z túžby reagovať na niektoré neistoty dnešnej situácie, riskujeme, že sa potom uzavrieme v minulosti, ktorej už niet alebo že utečieme do predpokladanej budúcnosti.

Východiskovým bodom je naopak uznať skutočnosť posvätnej liturgie, žijúceho pokladu, ktorý nemôže byť zredukovaný na chute, recepty a prúdy, ale treba ju prijať s poddajnosťou a podporovať ju s láskou, keďže je nenahraditeľnou výživou pre vyvážený rast Božieho ľudu. Liturgia nie je «poľom pre štýl urob si sám», ale je zjavením cirkevného spoločenstva. Preto v modlitbách a v gestách zaznieva «my» a nie «ja»; reálna komunita, nie ideálny subjekt. Keď nostalgicky oplakávame minulé tendencie alebo keď chceme nanútiť nové, naopak riskujeme, že dáme prednosť časti pred celkom, «ja» pred Božím ľudom, abstraktnému pred konkrétnym, ideológii pred spoločenstvom a svetskému pred duchovným.“

 

Téma tohtoročného plenárneho zasadania Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí znie: „Liturgická formácia Božieho ľudu“. V tejto súvislosti Svätý Otec zdôraznil:

.

„Hovoriť o liturgickej formácii Božieho ľudu znamená predovšetkým uvedomiť si nenahraditeľnú rolu, ktorú liturgia zohráva v Cirkvi a pre Cirkev. A potom konkrétne pomôcť Božiemu ľudu, aby si lepšie zvnútornil modlitbu Cirkvi, aby ju miloval ako skúsenosť stretnutia s Pánom a s bratmi a vo svetle toho znovu objavil jej obsahy a zachovával jej ríty.“

„Liturgia je skúsenosť zameraná na obrátenie života prostredníctvom osvojenia si Pánovho spôsobu myslenia a konania“, pripomenul pápež a dodal, že k tomu, aby liturgia plnila svoju formačnú i transformačnú funkciu, je potrebné, aby duchovní pastieri i laici chápali význam symbolického jazyka, ku ktorému patrí aj umenie, spev a hudba či ticho. V tejto súvislosti dal Svätý Otec dôraz na mystagógiu:

„Sám Katechizmus Katolíckej cirkvi si osvojuje mystagogický spôsob objasnenia liturgie, docenenia jej modlitieb a znamení. Mystagógia: to je adekvátny spôsob, ako vstúpiť do tajomstva liturgie, do živého stretnutia s ukrižovaným a zmŕtvychvstalým Pánom. Mystagógia znamená objaviť nový život, ktorý sme v Božom ľude prijali prostredníctvom sviatostí, a neustále znovuobjavovať krásu jeho obnovy.“

 

Okrem počiatočnej formácie je treba kultivovať aj permanentnú liturgickú formáciu, a to u laikov, no predovšetkým medzi duchovenstvom, pripomenul Svätý Otec:

„Zodpovednosti za formovanie sú zdieľané, aj keď v aplikačnej fáze sa vzťahujú najmä na jednotlivé diecézy. Vaša reflexia pomôže dikastériu dať dozrieť smerniciam a orientáciám, ktoré treba ponúknuť v duchu služby všetkým – biskupským konferenciám, diecézam, formačným inštitúciám, časopisom – čo majú zodpovednosť starať sa o liturgickú formáciu Božieho ľudu a sprevádzať ju.“

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:30

Spojené štáty uvalili sankcie na ďalších 21 vysokopostavených predstaviteľov Venezuely za ich rolu pri potlačení protestov po júlových sporných prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Nicolás Maduro, oznámil v stredu nemenovaný americký predstaviteľ.

19:13

Neprocesný senát Vrchného súdu v srbskom meste Nový Sad v stredu rozhodol o prepustení bývalého srbského ministra výstavby, dopravy a infraštruktúry Gorana Vesiča z väzby po tom, čo ho zadržali v súvislosti so zrútením strechy novosadskej železničnej stanice. Nešťastie z 1. novembra si vyžiadalo 15 obetí na životoch.

19:13

Verdikt v súdnom procese s francúzskou nacionalistickou političkou Marinou Le Penovou padne 31. marca 2025, oznámil v stredu súd v Paríži. Le Penová je obvinená zo sprenevery finančných prostriedkov Európskeho parlamentu. Prokuratúra pre ňu žiada päťročné väzenie a rovnako dlhý okamžitý zákaz výkonu verejnej funkcie.

Marine Le Penová
Na snímke francúzska politička Marine Le Penová prichádza do súdnej siene na posledný deň procesu v Paríži 27. novembra 2024
18:47

Cena kávy Arabica vzrástla v stredu na najvyššiu úroveň za takmer polstoročie a priblížila sa k historickému maximu tesne nad 3,37 USD za libru.

18:38

Izrael v stredu informoval Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, že sa odvolá proti vydaniu zatýkacieho rozkazu na svojho premiéra Benjamina Netanjahua a exministra obrany Joava Galanta. Oznámil to v stredu Netanjahuov úrad.

18:20

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu privítalo uzatvorenie prímeria medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh. Zároveň ale Rusko vyjadrilo nádej, že dohoda bude “skutočne účinná”.

18:20

Severské krajiny, pobaltské štáty a Poľsko sú pripravené sprísniť sankcie voči Rusku i jeho spojencom, oznámili v stredu predsedovia ich vlád na summite vo výjazdovom sídle švédskej vlády Harpsund. Potvrdili, že v najbližších mesiacoch zvýšia podporu pre Ukrajinu i jej obranný priemysel. Takisto chcú investovať do zvýšenia dostupnosti munície pre Kyjev.

18:19

Teherán si vyhradzuje právo odpovedať na nálety, ktoré Izrael minulý mesiac podnikol voči Iránu, berie však do úvahy aj ďalší vývoj v regióne, uviedol v stredu šéf iránskej diplomacie Abbás Arákčí.

18:18

Medzi podmienky na výkon funkcie riaditeľa inšpektorátu práce sa vráti najmenej päťročná prax. Vyplýva to z novely zákona o inšpekcii práce, nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorú Národná rada (NR) SR v stredu definitívne schválila.

18:17

V mýtnych sadzbách pre ťažké nákladné vozidlá budú dopravcovia platiť už aj poplatky za emisie oxidu uhličitého (CO2) a externé náklady spojené so znečistením ovzdušia premávkou. Vyplýva to z novely zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácii, ktorý Národná rada (NR) SR v stredu definitívne schválila. Novelou sa zavádza európska smernica Eurovignette, ktorou sa mení systém výberu mýta.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci sa kochajú snehom v paláci Gyeongbok, jednej zo známych juhokórejských pamiatok, v Soule v Južnej Kórei

Autor: TASR/AP-Lee Jin-man

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Gustáv Murín

Artem Klymenko

Milan Šupa

Zdeno Drdol

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali