Varšava 20. júna 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:screenshot Twitter)
Varšava si dáva záležať. “Nebudeme platiť za chyby európskej multikultúrnej politiky. Vieme rozlíšiť solidaritu od nátlaku a nebezpečných ideologických projektov,” povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki, píše Tristan Vanheuckelom pre The European Conservative
Poľská vláda stojí na čele pravicového celoeurópskeho hnutia, ktoré chce zastaviť systém prerozdeľovania migrantov v EÚ.
V rámci tohto systému sa členské štáty EÚ musia podriadiť systému kvót na prijímanie utečencov, alebo musia znášať finančnú pokutu vo výške 22 000 EUR za každú odmietnutú osobu. Dohoda, ktorá si nevyžadovala jednomyseľné hlasovanie, bola prijatá 8. júna. Poľsko a Maďarsko hlasovali proti, zatiaľ čo päť ďalších členských štátov (Česká republika, Slovensko, Litva, Bulharsko a Malta) sa zdržalo hlasovania.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki z vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) teraz otvorene pranieruje nariadenie EÚ. Na svojom profile na Facebooku premiér v piatok 16. júna ubezpečil svoj ľud, že “bezpečnosť Poľska a bezpečnosť poľských detí, žien a rodín je absolútnou prioritou vlády PiS”, a dodal: “Vláda PiS sa usiluje o bezpečnosť Poľska:
Preto hovoríme hlasné “nie” násilnému premiestňovaniu nelegálnych prisťahovalcov. Nebudeme platiť za chyby európskej multikultúrnej politiky. Vieme rozlíšiť solidaritu od nátlaku a nebezpečných ideologických projektov.
V liste uverejnenom v ten istý deň v denníku Super Express uviedol veľkorysosť, ktorú Poľsko prejavilo voči utečencom (od začiatku rusko-ukrajinskej vojny Poľsko tvrdí, že prijalo milión ukrajinských utečencov), ale zdôraznil, že takéto gestá by sa mali robiť slobodne. Napísal:
Poliakov netreba učiť ani nútiť, aby pomáhali iným. Sme národ s veľkým srdcom. Žiadali sme teda, aby boli vojnoví utečenci premiestnení do iných krajín? Nič z toho. Ale dnes nás chcú nútiť, aby sme prijali ľudí, ktorí u nás nechcú žiť. Najhoršie je, že nejde o to, aby sme žiadali o pomoc, ale o diktát a kladenie podmienok pre pomoc.
Ďalej poukázal na to, že “problém nelegálnej migrácie v Európe narastá už roky”, ako uviedla [bývalá nemecká kancelárka].
Angela Merkelová dokonca pozvala utečencov, aby prišli. Dnes vidíme, aká naivná a bezohľadná bola nemecká prisťahovalecká politika. Teraz sa Nemecko a ďalšie krajiny chcú podeliť o náklady na svoje chyby s Poľskom. Pritom odpoveď na nelegálne prisťahovalectvo je jednoduchá – treba uzavrieť hranice.
Premiér zdôraznil, že “pokiaľ poľské záležitosti spravuje vláda PiS, Poliaci sa môžu cítiť bezpečne.” Na záver dodal, že “suverenita je posvätná – nedovolíme, aby ju niekto porušil. My, a nie EÚ, budeme určovať pravidlá v našom dome.”
Deň predtým predseda PiS Jarosław Kaczyński oznámil, že jeho strana zorganizuje referendum, a povedal Sejmu, dolnej komore poľského parlamentu, že “Poliaci sa musia k tejto otázke vyjadriť”.
Okrem toho sa poľský parlament chystá prijať uznesenie, ktoré by umožnilo vláde uplatniť právo veta počas nasledujúceho samitu EÚ, na ktorom by mal byť vypočutý aj hlas hlavného spojenca v tejto otázke, Maďarska.
Hungary stands with Poland and @MorawieckiM! In 2016, the Hungarian people expressed their clear opposition to EU migrant quotas in a referendum. The current EU proposal blatantly ignores the opinions of the Hungarian 🇭🇺and Polish🇵🇱 people by trying to introduce a mandatory quota… https://t.co/jyLEuB7inG
— Balázs Orbán (@BalazsOrban_HU) June 10, 2023
.
Konzervatívne opozičné strany z Nemecka a Rakúska tiež prijímajú protiopatrenia.
Najpopulárnejšia rakúska strana, Slobodná strana Rakúska (FPÖ), chce, aby sa o tejto otázke hlasovalo v ľudovom hlasovaní, a preto spustila internetovú petíciu s názvom “Pevnosť Rakúska proti nelegálnej masovej imigrácii”.
Líder FPÖ Herbert Kickl na svojej facebookovej stránke upozornil na “ničivé dôsledky nekontrolovanej masovej migrácie”, ktoré sú “čoraz zjavnejšie”, ako napríklad pobodania, znásilnenia a vraždy.
Odsúdil skutočnosť, že rakúske hranice sú “stále otvorené ako brány do stodoly”, keďže nelegálna migrácia “naďalej prekvitá”, a pokarhal vládnucu ÖVP (Rakúsku ľudovú stranu, ktorú vedie Karl Nehammer), z ktorej podľa neho “vychádza len obvyklá a neuveriteľná PR šou”.
Rakúsko sa preto musí “stať neatraktívnou azylovou krajinou”, čo by si vyžadovalo “dôsledné deportácie a vyhostenia”. To je podľa neho možné len v prípade “pevnosti Rakúsko”. V úvode petície Kickl prízvukoval: “Dovoľte nám, aby sme ako štát získali späť sebaurčenie a suverenitu aj v oblasti azylu.”
K plánu sa vyjadrila aj nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá ho považuje za nedostatočný na riešenie migračnej otázky a zároveň odsudzuje súčasnú politiku krajiny.
V tlačovej správe z 9. júna poslanec a hovorca pre vnútorné záležitosti parlamentnej skupiny AfD Gottfried Curio uviedol: “Nemecká vláda sa rozhodla, že bude pokračovať vo svojej činnosti:
Pod tlakom nemeckej vlády môžu maloletí bez sprievodu ľahko prekročiť vonkajšiu hranicu bez zastavenia, a to aj prostredníctvom zrýchleného konania. To isté platí napríklad pre celé rodiny prichádzajúce zo Sýrie. Neriešia ani problém, že 80 % osôb prichádzajúcich do Nemecka mohlo predtým prejsť cez EÚ bez registrácie.
“Aj po rozdelení v rámci EÚ,” varoval politik, “bude sekundárna migrácia do Nemecka veselo pokračovať,” pokiaľ sa tam nevytvorí vôľa a mechanizmy pre účinný systém deportácií. Ďalej obvinil Brusel z udržiavania falošných princípov, ako je napríklad ten, ktorý považuje osobu pri vstupe do EÚ za utečenca, aj keď už prešla mnohými bezpečnými tretími krajinami.
Okrem toho podľa neho EÚ nevyužila príležitosť rozumne riešiť dramatické preťaženie [migrantmi], najmä v Nemecku. “Zásadné problémy sa v tejto chvíli neriešili, najmä preto, že Nemecku na to chýba akákoľvek politická vôľa,” dodal.
Uvidíme, či iniciatíva Poľska a Maďarska dokáže pritiahnuť dostatočný počet strán a poslancov Európskeho parlamentu, aby sa na samite Rady, ktorý sa uskutoční budúci mesiac, objavila dostatočne významná protistrana.