Bratislava 4. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Aktualizované 4. septembra 17:05
Polícia sa zaoberá pokračujúcimi anonymnými bombovými hrozbami v školách, Ministerstvo vnútra SR má pripravené aj preventívne riešenie, o ktorom by mali hovoriť ministri na stredajšom rokovaní vlády. Pred zasadnutím kabinetu to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
Upozornil, že aj stredajšie anonymné bombové hrozby vykazujú rovnaký “modus operandi” ako v prípade incidentu masových vyhrážok v máji tohto roka. “Teda že ide o nejaký automat, to dohľadávanie bude preto zložitejšie, ale urobíme všetko pre to, aby sme rozosielateľa týchto vyhrážok vypátrali,” povedal minister, ktorý upozornil, že rovnaké hrozby v stredu zaznamenali aj v Českej republike. V snahe čeliť možným opakovaniam chce Šutaj Eštok na stredajšom rokovaní vlády predstaviť návrh preventívnych opatrení. Pripustil, že ich predstaví po rokovaní aj médiám.
K medializovaným informáciám o nákupe sledovacieho systému Pegasus pre Slovenskú informačnú službu, s ktorými prišiel Denník N, povedal, že nemá o tom žiadne informácie. Spochybnil však pravdivosť novinárskych výstupov v tejto súvislosti.
K otázkam, ktorými sa v súčasnosti zaoberá koalícia, uviedol, že na stredajšej koaličnej rade sa bude hovoriť najmä o téme konsolidácie verejných financií. “Verím, že sa dohodneme aj o postupe pri septembrovej schôdzi parlamentu a s tým súvisiacimi personálnymi otázkami,” uviedol. Vzťahy v koalícii označil za dobré a konštruktívne.
Eštok predloží vláde Národný projekt kamerového systému pre školy
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) chce najneskôr do konca septembra priniesť na rokovanie vlády materiál o Národnom projekte kamerového systému pre základné a stredné školy. O kroku, ktorý by mal preventívne pomáhať pri možnom vzniku hybridných hrozieb v budúcnosti, informoval Šutaj Eštok po stredajšom rokovaní kabinetu.
Upozornil, že návrh sa stretol s jednoznačným súhlasom celej vlády. Kamerový systém by mal monitorovať vstup do areálu škôl a informovať o podozrivých osobách v ich areáli, keďže kamery by mali byť schopné identifikovať osoby podľa tváre. “Celková investícia sa odhaduje na 60 miliónov eur, rozvrhnuté postupne v priebehu maximálne troch rokov,” informoval minister.
Systém bude fungovať pod ministerstvom vnútra, školy sa k nemu budú môcť pridať. Preventívne opatrenie by podľa ministra malo uľahčiť identifikovanie reálnej hrozby, umožní jednoduchšiu reakciu a prijatie adekvátnych opatrení v prípade hybridných hrozieb.
Ako ministra vnútra doplnil jeho kolega z exekutívy, minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD), nechcú súčasný problém bagatelizovať tým, že ide o opakujúci sa jav, pri ktorom sa nepotvrdzuje reálne nebezpečenstvo. “Nechceme túto situáciu určite podceňovať,” zdôraznil Drucker. Potvrdil, že rezort školstva a jeho úrady komunikujú so školami a konajú v súlade s existujúcimi usmerneniami o tom, ako postupovať v podobných situáciách, rovnako uistil o intenzívnej kooperácii s políciou.
Podobne ako v utorok (3. 9.), aj v stredu prišli školám výhražné maily hroziace bombovým výbuchom. Poľa predstaviteľov rezortu vnútra malo ísť o podobne rozsiahlu hybridnú hrozbu. K podobnému incidentu prišlo v stredu aj v Českej republike.
Královič: Nainštalovanie kamier pred školy je placebo riešenie
Nainštalovanie kamier pred školy a ich zobrazovanie na obvodných oddeleniach Policajného zboru (PZ) je placebo riešenie. Nejde o reálne opatrenie na minimalizáciu hrozby teroristického útoku. V reakcii na zámer ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) po bombových hrozbách na školách to uviedol bývalý štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Martin Královič.
“Autorov výhražných emailov naša polícia a tajná služba nevedia odhaliť už niekoľko mesiacov. Sám minister dnes povedal, že je to zložité, že sú to profesionáli,” poznamenal na sociálnej sieti. Je podľa neho amatérske myslieť si, že takýto profesionál – terorista sa nechá odradiť kamerou pred školou a že ho to odradí od útoku.
V súvislosti so zobrazovaním kamier upozornil na poddimenzovanosť kapacít PZ. Zároveň podľa neho v drvivej väčšine prípadov na Slovensku ide o súčasných alebo bývalých študentov danej školy. “Ich tvár sa naozaj nemá prečo nachádzať v databáze teroristov,” doplnil.
Královič navrhol posilniť kapacity PZ a dať väčšie kompetencie obecným a mestským políciám. Taktiež venovať sa viac téme duševného zdravia či zamestnancom škôl a reálne ich pripraviť na krízové situácie. Zároveň je podľa neho riešením aj viac investovať do prevencie radikalizácie mládeže.
Prečítajte si tiež:
- Polícia preveruje bombové hrozby na súdoch
- Viacerým školám prišiel e-mail o zamínovaní, polícia prijíma opatrenia