Lídri Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka sa v Paríži dohodli okrem iného na plnohodnotnom uplatnení prímeria medzi stranami východoukrajinského konfliktu do konca tohto roka. Podľa kancelárie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona k tejto dohode dospeli ruský prezident Vladimir Putin, zastupujúci proruské povstalecké skupiny, a jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj.
Účastníci summitu sa dohodli aj na rozsiahlej výmene zajatcov a ďalšom odsune síl z frontovej línie. Odsun má prebiehať do konca marca budúceho roka.
Nasledujúce stretnutie prezidentov Putina, Zelenského, Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej so zameraním na riešenie konfliktu v Donbase sa má uskutočniť o štyri mesiace.
Súčasťou summitu bolo prvé dvojstranné rokovanie Zelenského s Putinom, s ktorým obaja lídri vyjadrili spokojnosť. Podľa agentúry AP je výsledkom dohoda o oživení mierového procesu a výmene všetkých zajatcov. Nevyriešené však zostali rozhodujúce otázky, ako sú načasovanie miestnych volieb v Donbase a kontrola nad hranicami separatistických oblastí.
“Strany sa zaväzujú k úplnému a súhrnnému uplatneniu prímeria, upevneného uplatnením všetkých potrebných podporných opatrení, a to do konca roka 2019,” citovala zo záverečného komuniké agentúra AFP.
Putin výsledky pondelkového summitu v Paríži vyzdvihol ako pokrok pre obyvateľov vojnovej zóny na východe Ukrajiny. V záujme zlepšenia ich životných podmienok bolo podľa neho dohodnuté aj zriadenie nových priechodov na frontovej línii. Tie majú vzniknúť v priebehu 30 dní na základe humanitárnych kritérií, uviedla agentúra DPA.
Putin na spoločnej tlačovej konferencii so Zelenským taktiež ocenil snahu Macrona a Merkelovej sprostredkovať riešenie východoukrajinského konfliktu. Práca celej normandskej štvorky je podľa neho “veľmi užitočná” a najnovší summit predstavuje “dôležitý krok” k deeskalácii, citovala šéfa Kremľa agentúra TASS. Vývoj v procese smerujúcom k urovnaniu konfliktu opísal ako “odmäk”. Lídri normandskej štvorky podľa neho zdôraznili, že nie je žiadna alternatíva, pokiaľ ide o plnenie minských dohôd z roku 2015.
“Je potrebné zosynchronizovať proces dosahovania prímeria s implementáciou politických reforiem na Ukrajine, s ktorými počítajú minské dohody. Predovšetkým hovoríme o dodatkoch k ústave krajiny, ktoré budú na trvalej báze upravovať osobitný štatút Donbasu,” povedal šéf Kremľa.
Putin tiež požaduje dodatky k ukrajinskej ústave, ktoré by umožnili realizáciu tzv. Steinmeierovho plánu plnenia minských dohôd, nazvaného podľa bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí a dnešného prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. “Nemali by sme odkladať ani plnenie ďalších záväzkov, ako je amnestia a zákaz stíhania jednotlivcov, ktorí boli zapojení do udalostí na juhovýchode krajiny,” dodal.
Zelenskyj po summite oznámil, že nová výmena zajatcov medzi Ukrajinou a proruskými separatistami prebehne do konca tohto roka. Macron sa mu poďakoval za jeho rozhodný postoj a kroky týkajúce sa riešenia konfliktu v Donbase.
„Dohodli sme sa na dátume 24. decembra. Posledný deň mesiaca je posledným termínom,“ spresnil na tlačovej konferencii.
Podľa Zelenského summit v Paríži síce predznamenal pokrok pri riešení východoukrajinského konfliktu, ale Ukrajinci „majú právo neveriť slovám a sľubom“. Len „ozajstné fakty potvrdia to, čo sa povedalo“, upozornil s tým, že predošlé prímeria boli opakovane porušované. Ako však dodal, rokovania v Paríži boli vedené „veľmi serióznym tónom“, uviedla agentúra DPA.
Zelenskyj podľa nej potvrdil, že zatiaľ sa nepodarilo dospieť k dohode, pokiaľ ide o otázku, či sa majú miestne voľby v Donbase konať pred tým alebo po tom, ako Ukrajina opätovne získa faktickú kontrolu nad svojou hranicou s Ruskom. Vyjadril však nádej, že táto záležitosť sa bude riešiť na nasledujúcom summite normandskej štvorky, ktorý sa má konať o štyri mesiace.
Merkelová po stretnutí povedala, že s výsledkami je “veľmi spokojná” a podarilo sa nimi “prekonať obdobie nečinnosti”.
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že jeho prvé dvojstranné rozhovory s ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským dopadli dobre. „Dobre, som spokojný,“ odpovedal ruský prezident na otázku novinárov, ako dopadlo stretnutie s jeho ukrajinským náprotivkom.
Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.
Zatiaľ posledný summit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase odvtedy nenastal žiaden prelom.