Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) skonštatoval, že Pellegrini ukazuje, že sa dá na politickej scéne bojovať aj s osobnou hrdosťou. Obaja sa zhodli na potrebe rýchlejšieho oživovania ekonomiky.
Pellegrini skonštatoval, že pri politike je dôležitá aj komunikácia s ľuďmi a spôsob, akým sa reaguje na súperov. Myslí si, že Smeru-SD má čo ponúknuť. Zdôraznil, že štruktúry strany rozhodnú, akým spôsobom má ísť ďalej. Ak by necítil šancu, podľa vlastných slov by do boja o predsednícky post nešiel. Podotkol, že je sociálny demokrat a neplánuje vnášať do politiky pseudotémy a v Smere-SD nechce zavádzať žiadne liberálne biznis krídlo. Pripustil odchod zo strany, ak by neuspel vo voľbe predsedu. “Asi nechcete zostať v strane, kde vás nechcú,” podotkol.
Sulík odmietol, že by vo vedení Smeru-SD uvítal viac Fica ako Pellegriniho. Poukázal na množstvo korupčných káuz strany, za ktoré nesie podľa neho Fico zodpovednosť.
Šéf SaS tiež deklaroval, že výroky premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) o sebe neberie osobne, chápe, že je pod tlakom. Pripustil, že to môže vyrušovať voličov a premiérovu výzvu, aby si odkazy neposielali cez médiá, označil za správnu. “Nebudem to robiť ani v tomto prípade. To, čo mňa zaujíma, je, poďme oživiť ekonomiku,” zdôraznil.
Pellegrini podotkol, že tento spor vyrušuje celú spoločnosť a na mieste Sulíka by po niektorých Matovičových výrokoch ponúkol funkciu ministra. Zdôraznil, že premiér by mal v aktuálnej situácii ministra hospodárstva považovať za jednu zo svojich pravých rúk.
Expremiér skonštatoval, že hoci Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré zdravotne krízu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu zvládajú lepšie, ekonomicky sa posúva však pomaly. Zdôraznil, že opatrenia treba zrýchliť a rýchlejšie otvoriť ekonomiku.
Sulík s tým súhlasí. Naďalej trvá na rýchlejšom uvoľňovaní opatrení a potrebe vložiť peniaze do ekonomiky. Po predajniach, ktoré nepovažuje za riziko, by sa podľa neho mali otvárať napríklad aj terasy reštaurácií.
Pellegrini si myslí, že slovenská ekonomika dlhodobo v takomto režime nevydrží. Mrzí ho, že názory Sulíka narazili na premiéra. Privítal by, keby vo vláde konečne niekto začal brať zodpovednosť za svoje riešenia a nie sa len vyhováral na jednotlivé názory odborníkov či epidemiológov.
Sulík: Otázku šéfa Generálnej prokuratúry vyriešime do leta, mená na stole sú kvalitné
Otázka nového šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR by sa mala vyriešiť do leta tohto roka. Šéf SaS Richard Sulík deklaroval, že SaS podporí každého z kandidátov, ktorí sú “na stole”.
Pripustil, že v tejto súvislosti možno dôjde k zmene zákona pri voľbe generálneho prokurátora, ako aj pri voľbe špeciálneho prokurátora. Nevylúčil, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik skončí vo funkcii skôr.
“Všetky mená, ktoré sú na stole, sú veľmi kvalitné a za SaS hovorím, my s nimi súhlasiť budeme,” deklaroval Sulík. Podľa vlastných slov je presvedčený, že vyberú kvalitného šéfa GP aj špeciálnej prokuratúry. Detaily podľa neho povie premiér po tom, ako sa dohodnú na koaličnej rade. Na otázku, čo si myslí o mene advokáta Daniela Lipšica, odpovedal, že je to jedno z tých kvalitných mien.
Expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v tejto súvislosti kritizoval politické nominácie a výbery na koaličných radách. Zdôraznil, že koaličná rada nie je ústavou stanovená a pripomenul doterajšiu kritiku bývalej opozície a súčasnej vlády. Nespochybnil, že vyberú dobré meno.
Upozornil aj na snahu spolitizovať funkciu policajného prezidenta. Poukázal na zmenu zákona, aby sa šéf polície vyberal v parlamente a nebol len nominantom ministra vnútra.
Sulík reagoval tým, že aby minister vnútra mohol byť plne zodpovedný za výkon polície, musí mať čo povedať aj do výberu policajného prezidenta.