Sulík upozornil na to, že novo vznikajúca vláda v Taliansku avizovala, veľké investície v snahe oživiť ekonomiku po dlhých rokoch dodržiavania bruselských rozpočtových bŕzd. “Nová talianska vláda plánuje vo veľkom robiť dlhy, financovať ich bude súkromná Banca d´Italia (a ECB), ručiť bude celá eurozóna a nemá im v tom kto zabrániť. Aj tak sa dá zabezpečiť rast,” uviedol kriticky Sulík.
Podľa neho by bolo racionálnejšie, ak by nová vláda na Apeninskom polostrove zapracovala na zvýšení konkurencieschopnosti. “Tomu však bráni demokracia, lebo ľudia si zvolia toho, kto sľúbi viac a nezaujíma ich kto to zaplatí. Tretej možnosti – vonkajšej devalvácie – sa Taliani vstupom do eurzóny vzdali a dnes je Euro pre nich príliš silné,” argumentuje líder slovenských liberálov.
Sulík dodal, že viacerí politici obviňujú zo zlého ekonomického obdobia Brusel a iné krajiny. “Nemá zmysel obviňovať iné krajiny, ale je nutné zvýšiť vlastnú konkurencieschopnosť. Toto Taliani dlhodobo zanedbávajú, a preto už dve desaťročia viac-menej prešľapujú na mieste,” zopakoval.
Sulík vo vystúpení pred Európskym parlamentom komentoval aj prípad presunu výroby talianskeho producenta kompresorov na Slovensko, čo v Taliansku vyvolalo vlnu nevôle, pretože vraj Slovenská republika poskytla neprimerané daňové úľavy a investičnú pomoc. “Je to logické vyústenie toho, že výrobcovia v Taliansku majú omnoho horšie podmienky na podnikanie ako na Slovensku.” Povedal Sulík a vymenoval najväčšie nedostatky talianskej ekonomiky ako vysoká odvodová záťaž a druhý najväčší dlh v eurozóne.
“Taliansko vstúpilo do eurozóny ako jedna z najväčších krajín Európy, ale nikdy nespĺňalo podmienky na vstup, najmä čo sa týka verejného dlhu,” uzavrel Richard Sulík.