Pán Sulík, mnohým ľuďom sa páčili Vaše vyjadrenia na tému migrantov, ale nie sú si istí, či je to postoj celej strany, alebo iba Váš osobný. Niektorí sa boja, že keby ste sa dostali k moci, mohli by ste „otočiť“ a migrantov na Slovensko prijať.
„Čo ste to povedali?! Naozaj ste sa spýtali, či by sme mohli otočiť?!“
Áno, chcem sa spýtať, či viete dať záväzný prísľub, že budete v tejto veci držať pevnú líniu migrantov za žiadnych podmienok neprijímať.
„Ak existuje jedna politická strana, ktorá v zásadných otázkach neotáča, tak je to SaS – to sme už dostatočne veľa krát dokázali. A pokiaľ ide o migrantov, tak tu, teraz, verejne vyhlasujem, že náš postoj, tak môj osobný postoj, ako aj postoj celej strany je zásadný v tejto veci a my sme proti prílevu migrantov. A ešte Vám poviem to, že islam ako ideológiu vnímame ako ohrozenie našej kultúry.“
Takže Dublinský dohovor, ako je teraz na stole vo verzii 4, by ste určite nepodporili?
„Dublin 4 bude prechádzať dosť náročným procesom a bude sa tam dosť veľa vecí meniť, ale ak tam ostanú niektoré veci, ktoré tam sú dnes, tak by som ho skôr nepodporil. Najmä sa mi nepáči to, že tie kvóty síce platiť nemajú, ale ak bude situácia krízová, tak platiť majú. Ja totiž túto bruselskú salámovú metódu dôverne poznám a tu hovorím nie. A tento bod, to je pre mňa podstatná vec na celom tom Dubline, toto je vec, na ktorej to celé stojí. Viac o pozícii SaS pri riešení migrantskej krízy nájdete na našej stránke. Je to 5 bodov, ktoré sú v platnosti už asi dva roky. A je to postoj celej strany, ak ste narážali na to, či môj názor sa neodchyľuje od názoru strany.“
Pre Slovensko by bolo veľmi dobrou správou, keby každá z politických strán, ktoré majú potenciál po budúcich voľbách dominovať politickej scéne, mala zodpovedný a skalopevne odmietavý postoj voči migrantskej pohrome, akú dnes zažívajú krajiny západnej Európy. Richard Sulík sa v mene svojej strany jednoznačne vyjadril, že jeho strana takýto postoj zaujme. Ak sa SaS dostane k moci, ostáva dúfať, že naozaj bude aj pod silným medzinárodným tlakom principiálna.
Ale akí vedia byť politici principiálni, to pekne ilustruje napríklad kauza Skripaľ, o ktorej Sulík konštatoval, že Spojené kráľovstvo nemá dôkazy, že za útokom je Rusko. „Porušujeme princíp prezumpcie neviny, odsúdiť niekoho bez dôkazov, to je veľmi nebezpečné” povedal Sulík, ale súčasne tvrdí, že by bol za to, aby sa Slovensko pridalo ku krajinám, ktoré sa rozhodli vyhostiť ruských diplomatov, keďže väčšina európskych krajín sa pridala k vyhosteniu. „Bolo by pre mňa prijateľnejšie netrhať partu,” uviedol.
Ako to bude, ak väčšina európskych krajín odsúhlasí, že by sme si aj my mali obohatiť demografické zloženie krajiny o migrantov z tretieho sveta percentuálne tak, ako to majú oni? Nebude aj vtedy pre neho prednejšie netrhať partu?
Ivan Lehotský