Bratislava 17. februára 2018 (HSP/Foto: screenshot Týždeň)
Predseda strany SaS Richard Sulík sa v Hríbovom klube pod Lampou stretol s lídrom hnutia Progresívneho Slovensko Ivanom Štefunkom kde debatovali na rôzne témy. Jednou z nich bola aj migrácia. Sulík okrem iného vyhlásil aj to, že pre Slovensko by nebol problém prijať jednorazovo 8000 imigrantov. Ivan Štefunko v podstate povedal to isté. Podľa neho príchod imigrantov by “túto krajinu” nijako nedestabilizoval.
Migrácia bola jednou z hlavných tém o ktorých debatovali predsedovia dvoch “liberálnych” strán. Prvé slovo dostal Ivan Štefunko:
“Myslím si, že bolo veľmi nesolidárne voči krajinám, ktoré sú na juhu , aby celá ta ťarcha bola na nich. Myslím si, aby tá solidárnosť aj v tejto oblasti mala fungovať. Bavíme sa o nejakých 1300 ľudí, ktorí mali prísť na Slovensko. Myslím si, že by tu nijakým spôsobom túto krajinu nedestabilizovali.”
Podľa Štefunka by politický líder, nemal “surfovať na vlne” , ale mal by byť proti tým vlnám a mal by “ukľudňovať atmosféru.” Inými slovami povedal niečo podobné ako Magda Vašáryová , ktorá vyhlásila, že ak chce byť politik aj štátnikom nemal by brať ohľad na verejnú mienku.
Následne reagoval Richard Sulík: “Prijať možno 5000, alebo 8000 by mohlo Slovensko okamžite. Kebyže, ja viem, že prijmeme raz, jednorazovo 8000 imigrantov a koniec, tak potom poviem dobre, spravme to, buďme solidárni.”
Sulík však následne poukázal na salámovú metódu Európskej únie: “Zažil som ju na vlastnej koži. Najprv, že musíme pomôcť Grécku 30-timi miliardami, potom 80, potom 110, potom došiel ďalší balík 130, medzičasom 320, to nemá konca kraja.”
A preto je šéf liberálov skeptický k prijímaniu imigrantov: “Riešenie je hermeticky uzavrieť hranice, kadiaľ neprejde ani myš a zriaďme utečenecké tábory na území severnej Afriky a všetci, ktorí prídu, ich tam prevezieme a tam môžu podať žiadosť o azyl.”
Predseda SaS následne skritizoval aj islam: ” Keď sem prídu, tak nám vnucujú svoje móresy. Islam vnímam ako ohrozenie našej spoločnosti. V každom prípade je to nekompatibilná ideológia s našim spôsobom života. ”
“Progresívec” Štefunko ale s takýmto slovníkom Sulíka nesúhlasí a tvrdí, že ako líder opozície by mal nálady v tejto krajine tlmiť a nie burcovať ich.
Obaja liberáli sa však nakoniec zhodli, že je potrebná dôslednejšia ochrana hraníc Európskej únie. Taktiež tvrdia, že po najbližších parlamentných voľbách by mohli spolu na Slovensku vládnuť.
Diskusiu Sulíka so Štefunkom si môžete pozrieť tu:
Samuel Gdovin