Sulík priznáva, že každý piaty dospelý človek na Slovensku čelí nejakej exekúcii, to znamená, že nedokáže alebo nedokázal včas a v plnom rozsahu platiť svoje dlhy. Sociálke, daňovému úradu, mobilnému operátorovi, za spotrebný úver a tak ďalej…”
“Áno, nájdu sa aj podvodníci, no som presvedčený, že drvivá väčšina ľudí mala poctivý úmysel svoje dlhy riadne splatiť, ale život sa vyvinul inak, ako dúfali. Treba aj povedať, že pravidlá neboli nastavené ideálne, čo tiež zvýšilo počet exekúcii alebo ich predražilo a ľudí ešte viac uvrhlo do dlhovej pasce,” upozorňuje europoslanec.
Výsledkom je podľa neho, že mnoho ľudí rezignovalo na svoj život a odmietajú oficiálne pracovať kvôli nátlaku zo strany exekútora. “Je zjavné, že túto situáciu treba riešiť, otázka je ako. Často sa spomína exekučná amnestia, no to je morálny hazard. Nie je správne, aby bolo ľuďom dovolené robiť dlhy, s tým, že vedia, že jedného dňa sa im škrtnú.”
Sulík však navrhuje niektoré opatrenia na zníženie počtu existujúcich a budúcich exekúcií. “Predstavili sme sériu riešení, kde chceme zabrániť množstvu exekúcií. Chceme, aby veriteľ hradil náklady na exekútora, v prípadoch, kde už dlžník čelí nejakej exekúcii.”
Ďalej navrhol register exekučných konaní, v ktorom by si veritelia mohli skontrolovať, či jeho potenciálny dlžník už má “na krku” nejakú exekúciu, alebo nie.
“Ako tretí bod navrhujeme zlučovať viacero exekúcií do jednej, ak je veriteľ a dlžník totožný. To sú prípady ak napríklad zdravotná poisťovňa vymáha desať nezaplatených mesačných splátok, aby sa to neevidovalo ako desať exekúcií, ale len jedna spoločná. Ďalej navrhujeme stanoviť maximálne poplatky, alebo úroky na 36% ročne a k tomu navrhujeme, aby tu bola len jedna jediná doba premlčania, a to tri roky,” vysvetľuje Sulík s tým, že u väčšiny firiem je to aj dnes tri roky, no napríklad Sociálna poisťovňa môže vymáhať podlžnosti desať rokov.
Ako riešenie súčasných exekúcii vidí napríklad zjednodušenie procesu osobného bankrotu. A taktiež v prípadoch, kde sa v minulosti ukázalo, že exekúcie neprebiehali v súlade s dobrými mravmi, che zaviesť možnosť opätovného preskúmania prípadu.
Problém je podľa Sulíka v prideľovaní exekúcií, ktoré je po novom náhodné. “Toto nie je šťastné riešenie. Súkromní veritelia musia mať možnosť vybrať si exekútora, s ktorých chcú spolupracovať,” uviedol na záver s tým, že pri takýchto opatreniach by podľa neho počet exekúcii značne klesol.