Bratislava 11. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Zdá sa, že na rozťahovačnú politiku Budapešti bude predsa len Bratislava reagovať. Iniciatívy sa ujal minister hospodárstva Richard Sulík. Ten Sulík, ktorý napokon predsa len sochu kráľa Svätopluka vo funkcii predsedu Národnej rady ponechal. Možno mu k tomu pomohla kniha vtedajšieho predsedu Matice slovenskej Tkáča o slovenských dejinách, „Pravdivý slovenský príbeh“.
Ktovie, čo ho povzbudilo teraz, keď pochopil, že Maďari najprv chceli slovenskú pôdu, kupujú slovenské nehnuteľnosti a historické budovy a teraz zacielili na energetiku. Maďarská Orbánova vláda má záujem o kúpu podielu vo firme Stredoslovenská energetika. Prostredníctvom maďarskej štátnej firmy MVM chce získať 49-percentný podiel a manažérsku kontrolu. Celý obchod by stál jeden a štvrť miliardy eur. Predávajúcim je nadnárodná energetická firma EPH pod vedením českého podnikateľa Daniela Křetínskeho a Slováka Patrika Tkáča z finančnej skupiny J&T.
Stredoslovenská energetika je pritom jedným z najväčších hráčov v energetike u nás. Dodáva elektrickú energiu a zemný plyn vyše 200-tisíc odberateľom – domácnostiam, mestám a obciam, úradom i firmám. Ročne dosahuje zisky vyše 100 miliónov eur. Patrí pod ňu 26 percent trhu domácností a vyše štvrtina malých podnikov.
Záujem prejavili Česi, Maďari či Nemci. V každom prípade predajom padne Stredoslovenská energetika do rúk cudzej vlády, upozorňujú zväzy a navrhujú vláde takýto obchod zastaviť a energetiku vrátiť do rúk štátu.
Pripomeňme si, že za vlády Mikuláša Dzurindu sa v rámci privatizácie majetkové podiely slovenských ocitli v zahraničných rukách.
Sulík dal v stredu maďarskej strane jasne najavo, že firma nie je na predaj. Stretol sa aj s predsedom predstavenstva Stredoslovenskej energetiky Františkom Čuprom, aby mu oznámil, že nechce, aby sa väčšinový podiel predával Maďarom. EPH je závislé od štátu a slovenská vláda môže zablokovať predaj spoločností patriacich medzi kritickú infraštruktúru.
Sulík 1 – zvuk
Sulík má na to dva dôvody. „Ten prvý je, že nevidím zmysel, aby podiel v slovenskom energetickom podniku získal ďalší štát. A MVM je čisto štátna firma,“ vysvetľoval. Druhým dôvodom je to, že sa mu nepáčia kroky maďarskej vlády, ktoré podniká na Slovensku. Ide o úmysel skupovať slovenskú pôdu. „Nepáči sa mi, že zriadili štátny fond, ktorý má vykupovať slovenskú pôdu či niektoré historické objekty. Nechcem, aby maďarský štát vlastnil významnú časť významného slovenského podniku.“
Čupra zo Stredoslovenskej energetiky Sulíkove dôvody akceptoval.
A čo ďalej?
Z viacerých strán, a to nielen opozičných, zaznievajú hlasy, že slovenský štát by mal získať plnú kontrolu nad vysokoziskovým energetickým podnikom. Predovšetkým veľkí zamestnávatelia apelujú na vládu, aby využila predkupné právo.
Minister Sulík však tvrdí, že je to drahé riešenie.
Sulík 2 – zvuk
Slovensko však zrejme peniaze má, veď asi jednu miliardu sme vynaložili na nezmyselné testovanie ešte za čias Matoviča. Navyše môžeme si požičať a zo zisku Slovenskej energetiky dlžobu ľahko splatíme. Za desať-jedenásť rokov. Alebo až tak ďaleko naša vláda nedovidí? Alebo ide aj o provízie z predaja ako za neslávnych čias Ivana Mikloša?
Uvidíme. Minister hospodárstva Sulík – ako oznámil – na budúce rokovanie vlády prinesie uznesenie, kde jasne odmietne predaj maďarskej štátnej firme. Verejnosť však bude zvedavá, aké iné riešenie navrhne. Či mu naozaj pôjde predovšetkým o záujmy Slovenska – veď v krízových časoch zahraničný štát ako vlastník slovenského energetického podniku neuprednostní záujmy slovenských dedín niekde na Orave či Liptove, a zrejme ani záujmy slovenského štátu, ale svoje vlastné. Alebo len a len o biznis?
Richard Sulík má šancu presvedčiť slovenskú verejnosť o svojich prioritách.
Dagmar Vanečková