Bratislava 10. apríla 2019 (HSP/Foto:Printscreen)
V rwandskej metropole Kigali si 7. apríla, v Ženeve 8. apríla a UNESCO 8. a 9. apríla pripomenú 25. výročie genocídy v tejto stredoafrickej krajine
Počas rwandskej genocídy bolo od apríla do júla 1994 zabitých podľa odhadov OSN približne 800.000 príslušníkov etnika Tutsiov a umiernených Hutuov. Niektoré iné zdroje uvádzajú milión obetí na životoch.
V hlavnom meste Rwandy Kigale sa pri príležitosti 25. výročia genocídy zúčastnili spomienkového zhromaždenia aj prezident Paul Kagame s manželkou a predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker. Na pamätnom mieste, kde je pochovaných okolo 250 tisíc obetí, symbolicky zapálili oheň na pamätníku. Po zapálení ohňa sa Juncker s fakľou otočil rovno na prezidentsky pár, ktorí keby neuskočil, tak by pamätník mal miesto jednej pochodne, ďalšie dve.
Video a Situáciu okomentoval na svojom profile podpredseda KSS Jalal Suleiman.
„ Pripitý Juncker nám opäť pripomenul, kto stojí na čele EU. Rwandsky prezident a jeho manželka takmer skončili ako Ján Palach. Priatelia je potrebné aby sa národné a vlastenecké sily dostali do europarlamentu a začali robiť poriadok, lebo tí eurohujeri, čo tam za Slovensko sedeli doteraz tak neurobia. Naopak sú za toto spoluzodpovední, lebo nikdy nemali odvahu tieto pomery kritizovať. Ja kandidujem tiež a dúfam že sa do europarlamentu dostanú ľudia so zdravým rozumom a odvahou vyčistiť to tam z vnútra.“
Na internete koluje viacero videí, na ktorých pôsobí predseda Európskej komisie indisponovane.
Juncker pri pamätníku genocídy zapaľuje oheň:
https://www.facebook.com/manuela.macedo.946517/videos/215543519403499/
Genocída v Rwande sa začala po tom, ako 6. apríla 1994 dve rakety zem-vzduch zostrelili lietadlo s rwandským prezidentom Juvénalom Habyarimanom, pristávajúce v Kigali. Na palube spolu s ním v troskách skonal aj burundský prezident Cyprien Ntaryamira, obaja z etnika Hutuov, a ďalší politici oboch krajín.
Po zostrelení lietadla sa v Rwande začalo zabíjanie. Naplánovali ho vtedy vládnuci príslušníci väčšinového kmeňa Hutuov proti menšinovému etniku Tutsiov. Neskôr rwandský prezident Paul Kagamé obvinil Francúzsko, že sa priamo zúčastnilo na genocíde. Paríž to označil za “škandalózne a nespravodlivé”.
V roku 2006 potom Rwanda prerušila diplomatické styky s Francúzskom, čím vyvrcholilo napätie súvisiace s vyšetrovaním vraždy rwandského prezidenta. K obnoveniu prerušených diplomatických stykov došlo v novembri 2009. Podľa odhadov OSN bolo zabitých približne 800.000 príslušníkov etnika Tutsiov a umiernených Hutuov.