Bratislava 18. novembra 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Facebook/Mesto Nitra)
Dvadsiaty druhý november je dňom patrónky hudby a hudobníkov svätej Cecílie, ktorá vstúpila do hudobnej histórie svojim patronátom už v 15. storočí. Atribútom tejto svätice je predovšetkým hudobný nástroj portatív – prenosný organ. Už šesť rokov tradíciu koncertov vďakyvzdania, venovaných patrónke hudby a hudobníkov sv. Cecílii, pod názvom Sancta Caecilia, oživuje súbor starej hudby Musica aeterna pod umelecký vedením Petra Zajíčka
Slávenie sviatku v minulosti bolo predovšetkým formou výnimočných duchovných koncertov, aj v stredoeurópskych reláciách ojedinelých hudobných udalostí. Koncert vďakyvzdania patrónke hudby a hudobníkov zaznie 22. novembra 2021 o 19:00 v koncertnej sieni Klarisky.
V Bratislave sa pravidelne konali ceciliánske slávnosti, ktorých rozkvet súvisel so založením Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina. Štatút spolku stanovil okrem iného tzv. Ceciliánsky deň na 22. november – cirkevnú slávnosť sviatku sv. Cecílie – v rámci ktorej mala sprievodná liturgická hudba umocňovať slávnostný charakter bohoslužby.
V 19. storočí sa kult sv. Cecílie stále viac špecifikoval na oblasť cirkevnej a najmä cirkevno-vokálnej hudby. Zaslúžilo sa o to vzmáhajúce sa reformné hudobno-cirkevné hnutie katolíckej a čiastočne aj evanjelickej cirkvi, nazvané cecilianizmus, ktoré svoj názov odvodilo od mena patrónky a identifikovalo sa s princípmi návratu k vokálnym formám cirkevnej hudby, v zmysle ich renesancie či obnovy.
Túto jedinečnú liturgickú tradíciu spolok pietne zachovával hlboko do začiatku 20. storočia. Slávenie sviatku sv. Cecílie v minulosti prebiehalo tiež formou významných duchovných koncertov, tradíciu ktorých oživujeme v Bratislave, ale aj iných slovenských mestách.
Musica aeterna pod vedením umeleckého vedúceho Petra Zajíčka a sólistami sopranistkou Lenkou Máčikovou a tenoristom Matúšom Šimkom, zaradil na vystúpenie 22. novembra 2021 diela A. Corelliho (1653-1713) Concerto grosso op.6, č.4 D dur, Sonatu I. D dur z Armonico Triboto G. Muffata (1653 – 1704) a Kantátu pre soprán, tenor, sláčiky a basso continuo HWV 89 Cecilia, vogli un sguardo G. F. Händla (1685 – 1759).
Súbor starej hudby Musica aeterna sa za takmer 50 ročnú históriu vypracovala k najuznávanejším telesám svojej špecializácie v Európe. Hrá na historických nástrojoch, alebo ich kópiách. Zakladateľom bol prof. Ján Albrecht v roku 1973. Teleso sa predstavilo takmer v celej Európe, Amerike i Ázii, bolo hosťom najprestížnejších medzinárodných hudobných festivalov. Spolupracuje s významnými umelcami doma i v zahraničí a realizuje svoje vlastné koncertné cykly, organizuje množstvo podujatí doma i v zahraničí. Vydal takmer 50 CD, z ktorých mnohé sú medzinárodne ocenené.
Umelecký vedúci Peter Zajíček vedie súbor od roku 1990, patrí k uznávaným odborníkom poučenej resp. informovanej interpretácie, je zakladateľom festivalu Dni starej hudby, pôsobí pedagogicky doma i v zahraničí, je autorom odborných kníh a nositeľom viacerých ocenení. Sólisti Lenka Máčiková i Matúš Šimko spolupracovali so súborom na mnohých koncertoch a projektoch (Opera aeterna). Patria k najlepším vo svojom obore a získali si medzinárodné renomé úspešným pôsobením doma i v zahraničí.
Koncert sa uskutoční v zmysle platných protipandemických opatrení v režime OTP. Vstupenky su v ponuke www.ticketportal.sk, alebo hodinu pred koncertom (ak nebude vypredané). Hlavným usporiadateľom je OZ Musica aeterna a partnerom BKIS, informovala TK KBS Eva Slaninkova.Koncert sa uskutoční v zmysle platných protipandemických opatrení v režime OTP. Vstupenky su v ponuke www.ticketportal.sk, alebo hodinu pred koncertom (ak nebude vypredané). Hlavným usporiadateľom je OZ Musica aeterna a partnerom BKIS, informovala TK KBS Eva Slaninkova.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.